Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.
APLIKACI STAHUJTE ZDE.
Více než polovina lidí v Česku se cítí nedoceněná; myslí si, že jejich plat neodpovídá pracovním výkonům. Letos však budou muset na lepší ohodnocení nespokojení zaměstnanci zapomenout. Většina českých firem totiž zvyšování mezd neplánuje. A pokud svým pracovníkům přece jen přidá, pak nikoli plošně, ale pouze na základě individuálních výkonů. Z výzkumu personálních agentur i Hospodářské komory také vyplynulo, že si mohou polepšit některé "nedostatkové" profese. Potvrdila to i anketa týdeníku Ekonom mezi 40 společnostmi z různých oborů.
Většině zaměstnanců v Česku tak letos nejspíše klesne reálná mzda. Kupní sílu jejich platů totiž sníží inflace, která podle odhadů České národní banky v roce 2012 dosáhne až téměř k hranici tří procent.
Hlavním důvodem opatrnosti firem v mzdové oblasti jsou pesimistické ekonomické předpovědi pro letošní rok. Ty počítají s minimálním hospodářským růstem české ekonomiky či dokonce s jejím poklesem. Krize eurozóny totiž zprostředkovaně zasáhne i Českou republiku. Proto firmy nemají v plánu ani výraznější nabírání nových lidí. "Jakékoli předpovědi budoucího vývoje jsou velmi ošidné, a firmy se proto nyní racionálně připravují na další zhoršování situace. Omezují investice, šetří a jsou opatrné při nabírání nových zaměstnanců," vysvětluje prezident Hospodářské komory Petr Kužel.
Ne ve všech společnostech je nicméně o vývoji platu rozhodnuto už nyní. Řada firem ještě neukončila jednání o kolektivních smlouvách. Například odboráři ve stavebnictví zahájili vyjednávání se zaměstnavateli teprve v prvních dnech letošního ledna. Požadují navýšení minimálních mzdových tarifů o pět procent. Podnikatelé ve stavebnictví to ale odmítají. "Jak se bude kolektivní vyjednávání v prvních třech měsících roku 2012 vyvíjet, nelze v této chvíli předjímat," konstatuje mluvčí stavebních odborů Miroslav Svoboda. Podobně nejistá je situace i v dalších oborech.
Masivní propouštění se nechystá
Na druhou stranu mají podniky pro své zaměstnance i dobrou zprávu: většina z nich se nechystá propouštět. Například v průzkumu personální společnosti Manpower to potvrdilo 85 procent z dotázaných firem. Přestože totiž ekonomiku může postihnout návrat hospodářské recese, podniky jsou nyní v lepší formě než při té předešlé. "Tuzemské firmy jsou na jisté ekonomické otřesy připraveny mnohem lépe než v době nástupu recese v roce 2008. Ukazuje se, že zatím kvůli nepříznivým zprávám z finančních trhů příliš nepanikaří a nechystají ve větší míře ani propouštění," potvrzuje Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC provozující pracovní portály jobs.cz a prace.cz.
K podobným závěrům došla ve svém průzkumu i Hospodářská komora. Na dotaz, zda se chystají letos propouštět, odpovědělo kladně 17 procent podniků. Nejčastěji šlo o společnosti z oboru stavebnictví či zpracovatelského průmyslu. Anketa ale odráží i velkou míru nejistoty. Dvacet devět procent firem totiž zároveň přiznalo, že o počtu zaměstnanců, a tedy i propouštění, rozhodne až aktuální ekonomická situace. Naopak nábor nových lidí plánuje podle komory pouze necelá desetina firem.
Do značné míry bude mít na platy českých zaměstnanců i celkovou zaměstnanost vliv vývoj v krizí stižené eurozóně. Pokud se evropské hospodářství propadne, výrazně to pocítí i české společnosti, zejména exportéři. Ti totiž vyvážejí více než ze čtyř pětin do zemí Evropské unie.
"Pokud by došlo k výraznému zhoršení vývoje ekonomiky, nejvíce to patrně pocítí především zaměstnanci ve stavebnictví a dále v oborech, které jsou nejnáchylnější k výkyvům poptávky a odbytu, tedy strojírenství, automobilový průmysl nebo subdodávky pro průmyslovou výrobu," vypočítává Ondřej Mysliveček z LMC.
Jasný záměr zvýšit letos zaměstnancům mzdy potvrdilo v průzkumu Hospodářské komory pouze 15 procent firem. Dvě třetiny oslovených podniků naopak přidávání neplánují a pětina ještě není rozhodnuta. "Z průzkumu je vidět, že firmy se poučily z minulé krize a dávají si pozor, aby růst mezd nebyl vyšší než nárůst produktivity práce," vysvětluje přístup k personální a mzdové politice prezident komory Petr Kužel. Na vyšší sumu na výplatní pásce se podle něho mohou těšit zejména zaměstnanci velkých firem. Naopak největší nejistota a opatrnost se ukazuje u malých společností, které až na výjimky přidávání neplánují.
Ani v případě společností, které zvažují či jsou rozhodnuté svým pracovníkům přilepšit, ovšem nepůjde o nijak dramatický nárůst mezd. Většinou bude pouze kopírovat očekávanou míru inflace či bude dokonce pod ní. "Pokud již plánují zvýšit mzdy, nejčastěji je to v rozmezí od dvou do pěti procent. Ve zhruba jedné třetině případů pak tento plánovaný nárůst nepřesáhne dvě procenta," potvrzuje ředitelka odboru legislativy, informací a poradenství Hospodářské komory ČR Tereza Šamanová.
Vedle relativně nízkého či žádného zvyšování platů s sebou ekonomická recese přinesla ještě jeden trend. Jestliže v dobách před krizí mnoho českých firem zvyšovalo mzdy plošně, nyní podle vyjádření firem pro týdeník Ekonom dostanou přidáno jen někteří zaměstnanci. "V roce 2012 plánujeme možnost navyšování mezd. Nepůjde o plošné zvyšování, ale o zvyšování u jednotlivců na základě jejich dlouhodobé výkonnosti a potenciálu," řekla Ekonomu personální ředitelka logistické společnosti Schenker Katarína Smrčeková. Velmi podobně se vyjádřila většina podniků plánujících přidávání.
Jinou možností přilepšení schopným zaměstnancům, která odráží jejich konkrétní přínos pro firmu, je pak zvyšování motivační složky mzdy. "Fixní složky mzdy nebudeme navyšovat. Možné navýšení je pouze ve variabilní části, která je odvislá od plnění čísel byznys plánu," říká například generální ředitel strojírenské firmy ČKD Group Jan Musil.
Čekání na řešení krize
Výhledy na rok 2012 nejsou zdaleka tak dramatické, jako tomu bylo v letech 2008 a 2009. České firmy nicméně nemohou ovlivnit globální ekonomický vývoj. A právě krize eurozóny bude mít na stav českého trhu práce rozhodující vliv. V případě, že ani další z evropských summitů nepřinese řešení krize, kterému by uvěřili investoři na trzích, bude u podniků přetrvávat nejistota.
"Dokud se opět neobjeví pozitivní zprávy o vývoji na trzích, zaměstnavatelé budou nadále omezovat nábory nových pracovníků a vytvoření každého nového místa budou velmi zvažovat," varuje generální ředitelka společnosti Manpower Jaroslava Rezlerová.
Pokud by došlo na některý z pesimistických scénářů rozpadu měnové unie, při němž ekonomové odhadují až dvouciferné propady ekonomik evropských zemí, nevyhnuly by se důsledky ani exportně orientovanému Česku. V takovém případě by také v České republice přišlo na řadu daleko masivnější propouštění i snižování platů. Dotklo by se přitom jak exportních oborů, jako je strojírenství a automobilový průmysl, tak odvětví závislých na státních zakázkách, tedy především stavebnictví.
INFOGRAFIKA: Jaké profese jsou nejperspektivnější?
Ilustrace: Martin Kubát
Více se o tématu dočtete v posledním vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 12. ledna, nebo pod odkazem níže: