Švýcarský bankéř Sergio Ermotti udělal v listopadu největší skok ve své dosavadní kariéře. V 51 letech se stal generálním ředitelem největší švýcarské banky UBS.

Paradoxně se na vrchol nedostal jen díky svým zásluhám. Jak už to občas i v bankovním byznysu bývá, za jeho povýšení může skandál jeho předchůdce v čele UBS, zkušeného německého bankéře Oswalda Grübela. Tento sedmašedesátiletý manažer totiž nevydržel obrovský tlak a odstoupil téměř na hodinu poté, kdy se letos v září provalilo, že nepovolenými spekulacemi na kapitálových trzích, kterých se dopustil londýnský pracovník UBS, přišla banka o 2,3 miliardy dolarů.

Tvrdý a důsledný šéf Grübel v tu chvíli jistě zalitoval, že se už jako penzista nechal v únoru 2009 zlákat k tomu, aby svými zkušenostmi z Credit Suisse pomohl vytáhnout společnost UBS z 50miliardových ztrát způsobených obrovskou expozicí v druhořadých hypotékách.

Nebylo možné čekat

Po rychlém odchodu Grübela nastala otázka, koho dosadit na jeho místo. "V zásobě" byl tehdy Sergio Ermotti, který byl už v září správní radou jmenován prozatímním šéfem UBS. O definitivním generálním řediteli se mělo rozhodnout až na jaře. Jenže negativní publicita banky, která se po skandálu v Londýně rozšířila, nakonec přiměla vedení ústavu, že definitivně přiklepl Ermottimu šéfovské křeslo už v listopadu. Bylo třeba rychle posílit nalomenou a otřesenou důvěru investorů.

Původně chtělo vedení UBS počkat až na květen kvůli tomu, že v té době má do čela správní rady nastoupit čtyřiapadesátiletý Axel Weber - bankéřské "super-eso". Do loňska byl guvernérem německé centrální Bundesbanky s obrovskou autoritou a rozsáhlými politickými i finančními kontakty. V odborných kruzích i médiích se proslýchalo, že Weber, který nikdy nepracoval v soukromém bankovním sektoru, nemá Sergia Ermottiho příliš v lásce, a nepreferuje tudíž jeho zvolení do vedení UBS.

Sergio Ermotti v interview pro italský deník Il Sole 24 Ore nicméně řekl: "Weber mi řekl více než jednou a díval se mi přitom do očí, že mne stoprocentně podporuje." Navíc Axel Weber těžko mohl volbu Ermottiho odmítnout nebo alespoň zpochybnit, protože až do května nebude ve funkci, a těžko tedy může o něčem rozhodovat.

Muž na správném místě?

"Ermotti musí nyní přesvědčit znejistěné investory, že pátá reorganizace této investiční banky za posledních šest let uspěje," zdůraznila agentura Bloomberg. Mnozí analytici ovšem nepovažují Ermottiho za stoprocentně nejlepší volbu. "Musí přesvědčit investory, že je tím pravým mužem na svém místě. Není nějaké bankéřské eso s výraznou dosavadní kariérou. Navíc pracuje v UBS teprve od dubna, a to je málo, aby firmu velmi dobře znal," komentoval jeho jmenování Bloomberg.

Získání ztracené důvěry ovšem není jedinou výzvou, které bude muset nově dosazený šéf švýcarské banky čelit. "Je třeba urychlit plnění nové strategie. Banka musí hodně restrukturalizovat, a to by s jen prozatímním šéfem a odcházejícím předsedou správní rady nešlo," uvedl list New York Times.

Deník dodal, že Ermottimu na cestě do čela banky hodně pomohlo i to, že je švýcarským rodákem a státním příslušníkem. Jeho německý předchůdce Oswald Grübel nebyl ve Švýcarsku oblíben, byť jako zkušený bankéř vyvedl UBS z krizového období. Až příliš totiž kritizoval tamní politiky a k zaměstnancům finančního ústavu se leckdy choval povýšenecky a stroze.

Dosluhující předseda správní rady UBS Kaspar Villiger, veterán švýcarské politiky a dvojnásobný prezident konfederace, v této souvislosti zdůraznil, že volba zkušeného bankéře Sergia Ermottiho umožní bance reagovat na současné komplikované ekonomické problémy. Upozornil, že ho vybrali po intenzivním hodnocení externích a interních kandidátů.

Sergio Ermotti má dlouholeté mezinárodní zkušenosti v bankovnictví, zejména investičním. Nejvyšší pozice dosáhl v prosinci 2005, kdy se stal v italské bance UniCredit šéfem divize investičního bankovnictví. Později, v letech 2007 až 2010, byl zástupcem Alessandra Profuma, tehdejšího generálního ředitele tohoto ústavu. A když tento energický šéf UniCredit opustil, odešel i jeho chráněnec Ermotti.

Umí v tom "lyžovat"

Před UniCreditem pracoval Sergio Ermotti od roku 1987 v americkém ústavu Merrill Lynch, kde se zabýval kapitálovými trhy. Ale teprve v letech 2001 až 2003 se vyšplhal výše - stal se šéfem divize globálních trhů a investičního bankovnictví. Pak si vzal na dva roky neplacené volno a oddával se v rodném Švýcarsku nejen své rodině, ale i zálibám. Ponejvíce lyžování ve Svatém Mořici, kde koupil dům. Další nemovitost pak pořídil u jezera Lugano, v blízkosti svého rodiště.

Kdyby rozhodnutí o kariéře záleželo jen na Sergiu Ermottim, nikdy by do bankovnictví zřejmě nezamířil. Byl tak zdatný lyžař, že si chtěl vydělávat na živobytí jako učitel lyžování pro bohaté klienty. Jak nedávno, po dosažení vrcholu své kariéry, tvrdil, byl líný student. Neměl dokonce ani ctižádost vystudovat nějakou proslulou školu.

Nakonec se vydal po stopách svého otce, bankovního úředníka, a stal se učněm v Corner Bank ve svém rodném Luganu. Tehdy to byl učební obor ukončený zkouškou - ten, kdo obstál, získal titul registrovaného bankovního experta. V té době už měl ovšem více rozumu, a tak si své bankovní učňovství ještě doplnil studiem pokročilého managementu na přeslavné Oxfordské univerzitě.

Zda byl při vzpomínkách na své mládí upřímný, je těžké říci. Nicméně po svém povýšení na šéfa UBS Ermotti prohlásil: "Nikdy jsem neměl cíl být číslem jedna. A nikdy jsem nepomyslel, že udělám tuhle kariéru."

Kdo z "generálů" by se takhle přiznával k nedostatečné ctižádosti? Nikdo však nepochybuje, že Sergio Ermotti chce banku UBS jako švýcarskou vlajkovou loď vrátit k bývalé slávě při příležitosti 150. výročí jejího založení, konstatovala agentura Reuters.

Ermotti dává energicky najevo, že zná správnou strategii pro tento ústav. Především chce výrazně osekat investiční bankovnictví, zejména jeho nejrizikovější část. K tomu plánuje rozšířit správu aktiv a ponechat ústav nadále univerzální bankou.

Při svém nástupu do čela UBS varoval přes 60 tisíc zaměstnanců, že podniková kultura tohoto ústavu musí zajistit, aby už nikdy nedošlo k podvodům a ztrátě, jako se to stalo letos v londýnské pobočce. Nejvyšší hodnotou je pověst banky, zdůraznil.

Síla v dobrém týmu

Zda se mu vytčené strategické cíle podaří splnit, bude pro Ermottiho další kariéru rozhodující. Loni za jeho předchůdce Oswalda Grübela se zvedl obrat UBS na 47,5 miliardy dolarů (zhruba 893 miliard korun) a čistý zisk skočil na osm miliard dolarů.

Rovněž letošní výsledky jsou zatím slibné. Navzdory ohlášené škodě ve výši 2,3 miliardy dolarů, způsobené podvodnými spekulacemi londýnské pobočky, vykázala UBS za třetí čtvrtletí čistý zisk 1,13 miliardy dolarů. Tyto dobré výsledky lze ovšem připsat odcházejícímu Oswaldu Grübelovi. Sergio Ermotti teprve musí ukázat, co všechno zvládne.

Výhodou tohoto elegantního chlapíka s šedivějícími skráněmi je podle agentury Reuters fakt, že se dovede obklopit správnými lidmi, umí budovat pevný tým. Kromě toho dává přednost práci s manažery, kteří umějí to, co on ne.

"Rád se obklopuji lidmi, kteří mne doplňují například svým stylem řízení, osobností nebo znalostmi," tvrdí nový šéf UBS. A zatím se zdá, že řídící tým tohoto těžce zkoušeného ústavu je na jeho straně.

Do ústředí banky v Nádražní ulici v Curychu jezdí Sergio Ermotti vlakem z krásného historického města Zug a během jízdy má jistě dost času posílit si nervy na obrovskou zátěž, která ho několik příštích měsíců čeká.

Miroslav Prchal
spolupracovník redakce

2,3 mld. USD
Taková je výše škody, kterou způsobil zaměstnanec londýnské pobočky UBS a která narychlo vynesla do šéfovského křesla Sergia Ermottiho.

Důvěryhodný muž. Sergio Ermotti stanul v čele švýcarské banky UBS o půl roku dříve, než se jmenování nového šéfa společnosti plánovalo. Důvodem je skandál UBS v Londýně. Foto: Reuters

Související