Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí i Obec architektů oceňovaly zajímavé stavby. Uznání letos získaly bytové domy v Praze, Ostravě či Karlových Varech. Punc mimořádné kvality nese i plavecký bazén v Litomyšli či beskydský hotel Miura.

Ostravská brána

Černo-červená stavba studia Kuba&Pilař stojí v centru Ostravy. Jednoduchý, elegantní oblouk z atypických sklocementových panelů vyrostl na místě původní městské brány. Jihozápadní stranu oživuje obklad lodžií v červené barvě, zatímco severozápadní nároží se pyšní konzolou. Uvnitř domu je kavárna a 37 bytů. Každý z nich je jiný a má něco navíc - třeba dvě koupelny či šatnu.

Ostravská brána navazuje na tradici polyfunkčních činžovních prvorepublikových domů, která v dobách socialismu téměř vymizela.

Krytý bazén v Litomyšli

Přijdete-li ke krytému bazénu v Litomyšli, uvidíte jen pozvolně se zvyšující travnaté obliny úpatí Černé hory. Bazén, vymyšlený architektonickým studiem D.R.N.H., je totiž v maximální míře zabudován ve svahu hory. Střešní zásypy samozřejmě přispívají ke snížení provozních nákladů, a bazén tak splňuje všechny parametry energeticky úsporné stavby.

Západní strana je prosklená a otevřená do prostoru, navazuje na ni venkovní terasa, což vytváří zajímavé efekty především v noci, kdy je vnitřek osvětlen. Na terasu lze vystoupit z tobogánové haly, která vybíhá z centrální části jako samostatný vertikální prvek v podobě nástupní věže. U tobogánu je také vstup do venkovního bazénu, vybaveného teplejší vodou.

"Klasický" 25metrový plavecký bazén s pěti drahami může měnit hloubku. Všechny nádrže jsou osazeny podvodními LED svítidly s možností nastavení barevného spektra. Krytý bazén sousedí se "starou" letní plovárnou. Hlavní vstup do bazénu architekti umístili mimo areál letního koupaliště. Návštěvníci sestupují do podzemí po šikmé rampě do vstupní haly s pokladnou.

Hotel Miura v Čeladné

Střízlivá budova navržená ateliérem Labor13 je součástí golfového areálu. Na západ a východ centrální části budovy navazují křídla ubytovacích částí. Hlavním materiálem je beton, z venku kombinovaný s rezavějícím plechem corten a fialovými skly. Plášť budovy tvoří cembonitové desky. Uvnitř se beton potkává se dřevem, nerezovými plechy a corianem.

Barevnost hotelu je minimalistická - odstíny šedé, černé, bílé jsou akcentovány jen kontrastní fuchsiovou barvou na jižní fasádě, kde jsou řady oken oživeny zapuštěnými lodžiemi zdůrazněnými právě touto barvou. Severní fasáda je členěna různě velkými okenními otvory.

Interiér a exteriér propojují sochy "Krychloidi" od Davida Černého. Posedávají na vodní hladině poblíž hotelu, opírají se o budovu, shlížejí z římsy objektu či lezou po vnitřních stěnách. Hotel zdobí i originály od britského sochaře Tonyho Cragga, kontroverzního Damiena Hirsta či od klasiků Henryho Moora a Andyho Warhola.

Lenka Brdková,
šéfredaktorka Domy a bydlení Exclusive

Foto: Archiv, Ester Havlová

Související