Donedávna se pražské stanici metra Roztyly kvůli její poloze na louce u lesa přezdívalo "U zajíců". Už za pět let by ale mohla klidně nést jméno "Kancelářská". Developerská společnost Passerinvest Group miliardáře Radima Passera totiž představila definitivní verzi kontroverzního projektu administrativního areálu, který má vzniknout právě na Roztylech. Zahájení stavebních prací je přitom naplánováno na začátek roku 2014.
A nebyl by to Passer, milovník nejluxusnějších vozů a zanícený vyznavač církve Adventistů v jedné osobě, kdyby nevytáhl z rukávu překvapení.
Méně může být více
Záměr zastavět bývalý areál podniku Interlov, který se nachází na jednom z developersky nejatraktivnějších území Prahy mezi Michelským lesem a křižovatkou dálnice D1 s vnitřním pražským okruhem, vyvolává už několik let ostré diskuse. Stavaře místo láká svojí velikostí, dobrým napojením na dálnici a metro i polohou s netradičním výhledem na město. Naopak obyvatelům přilehlých čtvrtí Spořilov a Chodov i ochráncům přírody zase vyhovuje, že lokalita je dnes poslední nezastavěnou zelenou plochou v okolí. Na její obranu tak vystupuje řada občanských sdružení, zejména formace Zelené Roztyly.
Až dosud přitom byla ve hře megalomanská varianta projektu: na 36 hektarech (částečně na úkor lesa) měly vyrůst výškové stavby s 200 tisíci metry čtverečními kancelářských ploch. Praha 11 již dokonce podala na magistrát návrh na změnu územního plánu.
Jenže Radim Passer odpůrce "zpacifikoval". Představil totiž projekt, který je o dvě třetiny menší, než o jakém se léta mluvilo. Na pouhých 10 hektarech (jen na ploše Interlovu) má vyrůst několik šestipodlažních budov s nabídkou 55 tisíc metrů čtverečních kanceláří. A vedle nich má dokonce na náklady investora vzniknout šestihektarový park, který by se později stal majetkem města.
I tak se ovšem stanou Passerovy Roztyly jednou z největších developerských událostí příštích let v metropoli. Pro srovnání - nedaleko stojící rozměrný objekt T-Mobile, který na Roztylech postavila už v roce 2003 společnost Sekyra Group, nabízí plochu "jen" 30 tisíc metrů čtverečních.
Aktivisté stále ve střehu
Otázkou zůstává, jestli je menší varianta projektu skutečně projevem úcty byznysmena k přírodě, nebo se spíše jedná o salámovou taktiku, kdy na úvodní stavební etapu časem navážou další, o nichž se zatím nemluví. Právě toho se obávají zástupci zainteresovaných občanských iniciativ.
Samotný Radim Passer se k tomu přes žádost týdeníku Ekonom nevyjádřil. Člen představenstva Passerinvestu Martin Unger pro týdeník Ekonom připustil, že dosavadní negativní reakce občanů na diskutované návrhy Roztyl byly "do určité míry oprávněné". Unger dává svoji společnost jiným za příklad kvůli tomu, že na představení projektu Roztyl pozvala nejširší veřejnost přímo do míst budoucí stavby (přišlo kolem 20 zájemců): "Radnice i developeři byli v minulosti kritizováni, že nekomunikovali. Takto informovat s předstihem není běžná cesta, je složitější, ale myslím si, že stejně k tomu budou muset v budoucnosti přistupovat i další investoři v jiných částech Prahy," myslí si.
Aktivistka Šárka Zdeňková ze sdružení Zelené Roztyly je však opatrná. "Tento záměr týkající se 10 hektarů je pro nás sice novinkou, ale zůstáváme ostražití. Návrh na mnohem rozsáhlejší zástavbu totiž stále leží na magistrátě. Zároveň zůstává v platnosti dohoda mezi městskou částí Prahy 11 a Passerinvestem, v níž se developer zavázal dát za podporu tohoto projektu radnicí příspěvek na rozvoj infrastruktury ve výši 1000 korun za metr čtvereční plochy k pronájmu," obává se.
Starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský přitom přiznává, že jeho úřad nemá v úmyslu stáhnout z pražského magistrátu již podanou žádost o změnu územního plánu na Roztylech, která se týká 36 hektarů.
Kazatel ze Štětkovic
Radim Passer (48) se snaží vystupovat jako "byznysmen s lidskou tváří", což nyní ukazuje i na Roztylech. Ne vždy ale tomu tak bylo. Jak přiznává ve své knize "3 a 1/2 roku aneb americký sen v Česku", na začátku své podnikatelské kariéry vedl velmi bouřlivý život.
Vystudovaný stavař z Jihlavy začal po listopadu 1989 obchodovat s ruským kaviárem. Později prodával pro developera Svatopluka Skalu byty na pražských Vinohradech, ale už roku 1991 založil s několika společníky firmu Passerinvest.
Miliardáře z něho udělala sázka na lokalitu pražské Michle, kde postavil známé kancelářské BB centrum, v němž dnes sídlí česká centra firem jako ČEZ, Hewlett-Packard nebo Microsoft. Právě tam Radim Passer ukázal, že dokáže své pozemky po stavební stránce maximálně zužitkovat. Na poměrně malé ploše o zhruba 30 hektarech vzniklo od roku 1996 na 15 budov za 10,5 miliardy korun, v nichž jsou kanceláře o celkové ploše 200 tisíc metrů čtverečních. Na druhou stranu Passer ani v BB centru neskrývá svůj altruismus, protože tam nechal postavit i Společenské centrum s křesťanskou mateřskou školkou, základní školou a s hektarovým parkem. Neziskové investice ho stály více než miliardu korun.
Horlivým propagátorem Adventistické církve se Passer stal po roce 1998. "Z tohoto světa si nikdo nic neodnese, do hrobu odejdu já nahý stejně jako bezdomovec," uvedl před časem pro týdeník Ekonom své krédo s tím, že prioritou jeho sponzorských akcí jsou hlavně misijní a evangelizační projekty.
Kvůli silnému příklonu k adventistům se ovšem s Passerem nepřátelsky rozešli jeho firemní společníci a dalších 10 let se u soudů řešilo majetkové vypořádání.
Dnes má jeden z nejvýznamnějších českých developerů kromě projektu na Roztylech v rukávu ještě jeden významný projekt - 30hektarovou novou čtvrť Karolina v Ostravě.
Nejvíce se však Radim Passer realizuje na 12 hektarech svého sídla ve středočeské vesničce Štětkovice u Sedlčan. Nemá tam sice oficiálně trvalé bydliště, a tudíž obci neodvádí daně, přesto se do její tváře zapsal nesmazatelně. Passer totiž investoval miliony do výstavby tamního nového obecního úřadu, sportovišť i adventistické kaple. Za obcí dokonce založil meditační park a každoročně ve svém domě pořádá setkání s obyvateli obce. "Spolupráce s ním je skvělá," pochvaluje vztah s Passerem štětkovický starosta Josef Kunc.
Jan Štětka
10,5 mld. Kč
investoval Passerinvest do areálu v pražské Michli.
Radim Passer se vzdal megalomanské varianty projektu Roztyly. Milíčovský les se kácet nebude. Foto: Libor Fojtík
Opuštěný areál na Roztylech má ideální napojení jak na silniční síť, tak i na městskou dopravu. Passerinvest zde hodlá postavit několik šestipodlažních budov s nabídkou 55 tisíc metrů čtverečních kanceláří. Vizualizace: Archiv