Roky 1992 a 2012 mohou být klíčovými mezníky v profesním životě Jana Mičánka, majitele největší lesnické firmy a nejvýraznější osobnosti tohoto byznysu v posledním dvacetiletí. Před dvěma dekádami svoji společnost Less & Forest založil a příští rok ji - zřejmě - postoupí strategickému partnerovi.

Vyhlédnutého už ho má, a není žádný troškař. "Jako nejvhodnější by se mi zdál Agrofert," potvrzuje Jan Mičánek informaci, kterou už jako první přinesl týdeník Ekonom (viz Ekonom č. 44/2011).

Proč uvažuje právě o spojení s chemicko-zemědělsko-potravinářským kolosem Andreje Babiše, holdingem se stomiliar-dovými tržbami? Zvláště když ještě před časem o Babišovi nehovořil zrovna jako o svém podnikatelském vzoru.

"Poznal jsem, že Andrej Babiš je zcela jiný, než jsem se domníval - a než jsou lidé z různých finančních skupin. Platí za akvizice reálné peníze. Míří do dřevařského byznysu, a já nehledám finančního, ale strategického partnera. Buď se teď rozvoj naší firmy zastaví, nebo spojením s větším uskupením porosteme dál," prohlašuje Mičánek, jehož holding Less & Forest dosahuje ročních tržeb kolem osmi miliard korun.

Agrofert v nedávné době vstoupil do lesnických podniků Wotan a Uniles. Babiš sice nyní říká, že se hodlá soustředit hlavně na své občanské hnutí (viz Ekonom č. 45/2011), ale "nějaký nákup nevylučuje". A s Mičánkem jedná.

Firma za čtyři miliardy?

Majitel firmy Less & Forest se přitom neobává toho, že Agrofert má vedle mamutích tržeb také velké dluhy, přes 23 miliard korun. "My máme také úvěry, na úrovni zhruba dvou miliard korun - a jsme tak v poměru k základnímu kapitálu zadluženější než Agrofert," vysvětluje Mičánek. Navíc si nechává otevřená vrátka, jedná prý celkem se čtyřmi zájemci.

Vypouští i "zkušební balonek", jenž má naznačit hodnotu budoucí transakce. "Zájem o vstup do naší firmy mají Němci i Rakušané. Za poloviční podíl nabízeli kolem dvou miliard korun," říká. Jeho představa o budoucím partnerovi spočívá v prodeji nejvýše 50 procent vlastní firmy a právu ponechat si v řízení společného podniku rozhodující hlas.

Nový partner by přitom spolupráce s Mičánkem mohl dobře využít. Je příznačné, že příští rok oslaví 20 let trvání nejen Less & Forest, ale také státní podnik Lesy ČR, jenž zadává těžbu a další lesnické práce právě soukromým firmám. Mičánek byl aktivním a často kritickým účastníkem diskuse o způsobu obhospodařování státních Lesů a výrazně se podílel na nové koncepci oboru. Měl velmi dobré vztahy s prvním (a dlouholetým) šéfem Lesů Jiřím Olivou, a "šedou eminencí" byznysu zůstává dodnes.

Zda a v jaké kondici se Less & Forest spojí s novým partnerem, o tom do značné míry rozhodnou i nové tendry Lesů, o jejichž osudu nyní jednají antimonopolní úřad i politici. Mičánek v nich, jako častokrát, uspěl nejlépe.

Martin Mařík

Související