Technologický kolos International Business Machines (IBM) poprvé ve své stoleté historii vybral do svého čela ženu. Generální ředitelkou byla jmenována dosavadní viceprezidentka Virginia "Ginni" Romettyová. Začátkem roku tak vystřídá svého gurua Sama Palmisana, jenž křeslo šéfa opouští jen proto, že se letos dožil šedesátky. To je v IBM věk, kdy se chodí do penze, i když Palmisan zůstává předsedou správní rady.
"Ve své kariéře se Romettyová stavěla k výzvám čelem, nyní bude čelit výzvě, před níž ještě nikdy nestála," napsala agentura Bloomberg. Nikdo z analytiků nezapochyboval, že tato čtyřiapadesátiletá energická manažerka považovaná za jednu z nejmocnějších žen v byznysu bude schopna v nynějším ostrém konkurenčním prostředí uřídit tak složitý globální organismus, jakým IBM se svými 427 tisíci zaměstnanci je.
Časopis Economist správní radu IBM chválí za vzorné, hladké a dlouhodobě plánované zvládnutí nástupnictví. "To v dnešních dnech není v technologickém odvětví normou," zdůrazňuje. Připomíná chaotickou improvizaci při letošním výběru Meg Whitmanové do vedení Hewlett-Packard. Tato manažerka a republikánská politička tohoto technologického obra znala jen "z rychlíku", neboť se teprve letos v lednu stala členkou správní rady.
Naopak Ginni Romettyová pracuje v IBM už celých 30 let a zná v něm každý kámen. Jediné, co by se jí podle listu Financial Times dalo vytknout, je, že sice dokonale ovládá prodej, marketing a služby, ale nikdy se prý nezabývala "hardware byznysem", tedy technickým či výrobním provozem.
Designovaná prezidentka a generální ředitelka IBM se ale brání tím, že jako šéfka prodeje integrovala pro zákazníky do jednoho "balíku" hardware, software a služby.
Dosavadní generální ředitel Sam Palmisano ocenil, že "je více než vynikající operativní manažerkou". "V každé své řídicí roli posílila naši schopnost integrovat potenciál IBM do potřeb našich klientů," zdůraznil. Jmenování Romettyové znamená, že IBM bude klást hlavní důraz na byznys, ne na technologie, poznamenala agentura Bloomberg. Sama Romettyová uvedla, že spatřuje dominantní roli IBM ve "schopnosti poskytovat novátorská řešení velkých společenských problémů napříč celým světem, jako je třeba využití obnovitelných zdrojů energie".
Na prvním místě byznys
Za nynějšího šéfa Sama Palmisana se obr IBM stal největším světovým dodavatelem technologií pro velké podniky a vlády. A podle týdeníku Economist ho tak přeměnil "ve výdělečný stroj s velkými rezervami hotovosti a s neustále rostoucím kurzem akcií". Ginni Romettyová tedy přebírá šéfovskou pozici v situaci, kdy se IBM výjimečně dobře daří. Díky správně rozvržené strategii, v níž se kladl důraz na expanzi do rychle rostoucích zemí jako Čína či Indie, přežil IBM hladce a beze ztrát nedávnou krizi hospodářsky vyspělých zemí.
Také letos si společnost IBM vede výborně. Za letošní třetí čtvrtletí pokračoval růst tržeb. Čistý zisk ve stejném období meziročně vzrostl na 3,84 miliardy z 3,59 miliardy dolarů. Kurz akcií je nejvyšší od roku 1915, odkdy je podnik kotován na burze.
Nová šéfka tedy nastupuje za podmínek, které jí může leckdo jen závidět. Analytici z Wall Street se ale podle týdeníku Economist ptají, zda se jí podaří udržet růst, jaký si dosavadní management IBM naplánoval. Jejím prvním úkolem je tedy "přesvědčit pochybovače, že všechno směřuje ke splnění cílů", dodal týdeník. Jde o takzvanou road map, cestovní mapu, kterou loni IBM stanovil na pět let. Například tržby za tuto "pětiletku" se mají zvýšit o 20 miliard dolarů.
Virginia Romettyová, která dosud měla jako viceprezidentka na starost strategii podniku, poznamenává, že tuto mapu, která ostatně navázala na úspěšnou předchozí pětiletou road map, s managementem velmi důkladně připravili. "Mojí prioritou je pokračovat v této strategii," zdůraznila. Jenže je rozdíl mezi tím být pravou rukou šéfa, což Ginni Romettyová byla, anebo sama odpovídat za celý podnik.
Nynější šéf Sam Palmisano průkopnicky změnil portfolio IBM. Opustil výrobu osobních počítačů a soustředil se na nadějná odvětví, jako jsou služby, poradenství či cloud computing, a tedy poskytování služeb a programů prostřednictvím internetu. Ginni Romettyová sdílí zásadu svého předchůdce o expanzi podniku. "Buď na nich první a buď tam zprvu sám. Nevstupuj tam, kde už je každý," říká.
Jaký podobně velký strategický úkol čeká na designovanou šéfku? Zdá se, že ve firmě už bylo vše vyřešeno a k úspěchu stačí jen údržba. Jenže je třeba kontinuálně zvyšovat výkonnost celého podniku, aby splnil své cíle, což od nové šéfky bude vyžadovat nadměrné úsilí. Ona sama říká, že osobní růst a pohodlí spolu nejdou dohromady. Virginia Romettyová jako viceprezidentka IBM věnovala více než polovinu svého pracovního času styku se zákazníky, což znamenalo trmácet se po světě. "Je miláčkem klientů," prohlásil o ní její bývalý nadřízený.
Co by mohla rozdávat, je sebedůvěra a sebevědomí, i když na začátku její kariéry tomu tak nebylo. Sama vzpomíná, jak v mládí dostala lákavou nabídku na vedoucí pozici. "Na takové místo nejsem připravená. Potřebuji více času, více zkušeností, abych tu práci mohla dělat dobře," reagovala. Její manžel Mark jí ovšem tehdy řekl: "Myslíš snad, že by stejně jako ty na takovou nabídku reagoval muž?" Z mladé ženy se tak brzy stala zdravě ambiciózní manažerka.
Růst a pohodlí spolu nehrají
Virginia Romettyová se narodila na předměstí Chicaga jako nejstarší ze čtyř dětí a studium elektroinženýrství na Northwest University ukončila v roce 1979 s vyznamenáním. Do společnosti IBM nastoupila podle svých slov proto, že chtěla využít svých znalostí počítačové vědy, kterou na univerzitě rovněž studovala.
V IBM nejprve pracovala v pozici systémové inženýrky, pak přešla do poradenské skupiny a od roku 2009 působila jako viceprezidentka pro prodej, marketing a strategii. Výsledky její práce se odrazily i na jejích příjmech. Loni si při základním ročním platu 630 tisíc dolarů celkově přišla na 6,4 milionu dolarů.
Jako šéfka IBM bude vydělávat ještě více. Bude ovšem mít méně času, který nyní s manželem věnují potápění u břehů Floridy, kde mají vilu. Řízení obřího podniku jí však jistě poskytne řadu stejně riskantních a vzrušujících chvil, jaké dosud prožívala právě při potápění v moři.
Miroslav Prchal
spolupracovník redakce
3,84 mld. USD
Za letošní třetí čtvrtletí vzrostl meziročně zisk IBM z 3,59 mld. dolarů na 3,84 miliardy.
6,4 mil. USD
Takový byl loni celkový příjem Virginie Romettyové v IBM.
Virginia Romettyová byla za stoletou historii informačně technologické firmy IBM jmenována vůbec první ženou do křesla generální ředitelky. Foto: Bloomberg