Starostové požadují od státu 300milionovou dotaci, která by jim v příštím roce pomohla překonat rozpočtové obtíže. Peníze by měly dostat velké vesnice a malá města, kde žije od jednoho do deseti tisíc obyvatel a kde daňové příjmy na osobu nedosahují ani 7000 korun ročně.

Sněmovní podvýbor pro financování územních samospráv už přijal usnesení, jímž doporučil sumu převést z kapitoly všeobecné pokladní správy, kterou spravuje přímo ministerstvo financí.

Jde o výsledek půlročního tlaku Svazu měst a obcí a více než 300 samospráv. Ty se přihlásily k takzvané chlumecké výzvě, která upozorňuje na špatnou finanční situaci středně velkých obcí.

Pouze slabá náplast

"Pokud peníze nedostaneme, musíme omezit služby, jako je třeba provoz knihoven či divadel," řekl týdeníku Ekonom Miroslav Uchytil, lidovecký starosta Chlumce nad Cidlinou a iniciátor zmíněného hnutí. Protože však celkové příjmy obcí mají v příštím roce výrazně klesnout, jde o slabou náplast.

Samotný Chlumec by z uvedené částky dostal 1,6 milionu korun, což by jen trochu pomohlo vyztužit zhruba 85milionový rozpočet. Zdaleka to nepokryje výpadek daní, který pro příští rok zastupitelstvo odhaduje na pět milionů korun.

Návrh poslanců na mimořádnou dotaci, o němž se definitivně rozhodne v prosinci při hlasování sněmovny o státním rozpočtu, je výsledkem kompromisu mezi obcemi a zákonodárci. Svaz měst a obcí původně chtěl 500 milionů.

Josef Pravec


500 mil. Kč
požadoval původně po zákonodárcích Svaz měst a obcí. Nakonec slevil na 300 milionů.

Související