- absolvent Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze
- má bohatou praxi v oboru trestního práva
- aktivně se účastnil činnosti Group of States against Corruption (GRECO) a International Association of Anti-corruption authorities (IAACA), které na mezinárodní úrovni prosazují přijímání protikorupčních opatření.
Zdroj: akdpp.cz
Již příští týden by na pořad schůze senátorů měla přijít nový zákon o trestní odpovědnosti právnických osob. Návrh počítá s tím, že by soudy mohly firmy za osm desítek trestných činů pokutovat, zabavit jim majetek nebo jim zakázat některou činnost. Za vážná provinění by je mohly i zrušit.
"Zavedení pravé trestní odpovědnosti právnických osob znamená v našem trestním právu určitou revoluci, protože náš právní řád dosud znal jen trestní odpovědnost osob fyzických," komentuje situaci advokát Jan Vidrna z kanceláře Dáňa, Pergl & Partneři, který se na přípravě zákona podílel formou prosazení několik jím navržených změn.
Zavést trestání firem vyplývá i z mezinárodních závazků ČR. Česko je jedním z posledních států Evropské unie, jenž podobný zákon nemá.
Návrh zákona je nyní v předposlední fázi legislativního procesu. Na konci října by se jím měl zabývat Senát. Pokud ho zákonodárci podpoří a následně podepíše i prezident, měla by novinka v českém právním řádu začít platit od 1. ledna 2012.
"Právnické osoby budou muset začít věnovat pozornost možnostem prevence svého trestního postihu. Policie, státní zastupitelství i soudy se budou muset rychle naučit, jak nový zákon bez problémů aplikovat v praxi," uvedl v komentáři pro týdeník Ekonom advokát Vidrna.
Jaké tresty a za jaké trestné činy firmám budou hrozit? Je potřeba kvůli nové legislativě nějak změnit vnitřní fungování ve společnosti? Proč je ČR jednou z posledních zemí bez trestní odpovědnosti právnických osob?
Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal Jan Vidrna z advokátní kanceláře Dáňa, Pergl & Partneři.