Toho říjnového dne byl internet tak trochu jiný. Poprvé v historii měl Google odkaz na titulní stránce na web komerční firmy. Zvláštní rámeček témuž věnovala jinak přísně střežená stránka Amazonu, nejviditelnější místo tomuto tématu patřilo na všech světových i českých zpravodajských serverech. Bylo proč. Dne 5. října 2011 prohrál svůj několikaletý boj se vzácnou formou rakoviny zakladatel a někdejší šéf společnosti Apple Steven Paul Jobs, svými konkurenty i fanoušky familiárně zvaný prostě Steve. A hold mu vzdávali nejenom jeho fanouškové, ale i jeho zarytí konkurenti včetně firem jako Google, Amazon či zástupci výrobců mobilních telefonů, jimž po léta ostře konkuroval a se kterými se jeho společnost soudí. Tváří v tvář majestátu a neodvolatelnosti smrti se sklonili před géniem, jakému na světě nebylo rovných.

Z české kotliny to ovšem nemusí tak vypadat. Počítače Apple zde stále vnímáme jako předražené designové kousky, prodej hudby a filmů nás neoslovuje, mobilní telefony iPhone jsou doménou jen bohatších. O co se tedy Steve Jobs zasloužil, že mu noviny svorně daly přídomek Edison jednadvacátého století?

Psát životní příběh Steva Jobse zároveň znamená psát velkou část kroniky počítačového průmyslu a v poslední době také průmyslu multimediálního. Beze sporu jde o jednu z nejvýznamnějších postav, které od roku 1976 udávají tón revoluci informačních technologií.

Když v dubnu 1976 založil se Stevem Wozniakem společnost Apple Computers, chtěli prodávat počítač pro každého. Smělý plán vyšel a Apple I i jeho nástupce Apple II se staly legendou počítačového průmyslu a dostatečným důvodem, aby si tato dvojice vysloužila plaketu v leckterém muzeu techniky i průmyslového designu.

Jenže Apple šel dále. V roce 1984 přichází s něčím tak smělým, jako je grafické rozhraní. Namísto kryptických příkazů se bude počítač ovládat myší a okénky. Firma Xerox, která grafické rozhraní vymyslela, nevěděla, co si s ním počít, a tak jej ráda Stevovi prodala. Ještě téhož roku ale musí Jobs z Apple odejít, vystrnaděn ředitelem, jehož najal. Zakládá NeXT, kde vytváří další smělé počítačové vize a vůbec první web server software na světě. A také studio animovaných filmů Pixar. Samotnému Apple se nedaří, chybí vize i tah na branku. A tak přichází legendární návrat: Apple kupuje NeXT a Steve Jobs se stává prozatímním šéfem Apple. A během dalších deseti let jej vytahuje na vrchol. Zachycuje trendy, čaruje s okouzlením lidí digitální hudbou a jednoduchou přítulností nového operačního systému Mac OS X.

Svou zaujatost jednoduchostí znovu prosazuje v roce 2007, kdy uvádí na trh mobilní telefon iPhone s pořádným prohlížečem webu a dotykovým ovládáním. Všichni se mu smějí. Kdo by chtěl psát na dotykové klávesnici a surfovat po webu. A pak znovu v roce 2010, když uvádí na trh první skutečný tablet iPad a ve skutečnosti jím definuje kategorii tabletů. Do té doby to byly těžké nepoužitelné cihly s Windows, které používali lidé jen z nutnosti, nyní si berou iPad do ruky, když se nudí a chtějí si odpočinout.

Určit, ve kterém bodě své neopakovatelné životní dráhy se Steve Jobs stal definitivně legendou, se zřejmě nedá. Každý z výše uvedených počinů bude po právu patřit do učebnic ekonomie i přelomových bodů historie IT branže. A ztrátu po jeho odchodu bude těžké naplnit. Byl vizionářem, hnacím motorem, inspirátorem i nepřítelem, který sjednocoval. A především člověkem, lidskou bytostí, která světu více dala, než si vzala.

Čest jeho památce.

Patrik Zandl, šéfredaktor serveru Lupa.cz

Související