Co znamená stres

- Lidé tak obvykle označují stav nepříjemného napětí spojený s pocitem ohrožení a ztráty kontroly nad situací.
- Odborníci tento druh stresu nazývají distres. Na rozdíl od pozitivně působícího eustresu, který stimuluje, distres organismus zatěžuje.
- Pokud je mu člověk vystaven dlouhodobě, je pravděpodobné, že na sobě začne dříve či později pozorovat jeho důsledky - k nim patří nejen migrény, poruchy paměti, deprese či žaludeční vředy, ale třeba i rakovina. Stres totiž oslabuje organismus, a ten se stává zranitelným.

1. Naučte se dýchat

Mnoho lidí má tendence svůj stres přehlížet. Tváří se, že neexistuje, nevěnují mu pozornost anebo ho sami před sebou vydávají za malicherný a přechodný problém. To je však zásadní chyba. "Takový přístup totiž míru prožívané zátěže pouze zvyšuje. Stres je třeba přijmout," zdůrazňuje klinická psycholožka Tereza Sýkorová. Jakmile si stres připustíme, můžeme ho začít uvolňovat. Vždy využitelným prostředkem je dech. "Většina lidí dýchá ve stresové situaci mělce nebo má sklon dech zadržovat. Je dobré se na to pár minut soustředit. Nejdříve dech jen pozorovat a pak ho začít vědomě prohlubovat," radí Sýkorová.

2. Dejte si odstup

"Napětí či stres je příznakem toho, že nezvládáme situaci, v níž se nacházíme. To sice můžeme chápat jako problém, ale mnohem lepší je vnímat to jako příležitost k růstu," nabádá konzultantka vzdělávací společnosti Extima CZ Hanna Winkler. Člověku rozhodně neprospěje stavět se do role oběti a svádět své napětí na příliš náročného šéfa. "Nemáme moc možností, jak měnit své okolí, lze však změnit sebe a svůj přístup," doporučuje Winkler. I ty nejstresovější situace můžeme s patřičným odstupem vnímat jako cestu k lepším zítřkům.

3. Házejte potížisty do koše

Dlouhé úvahy o tom, proč nám někteří lidé komplikují život, mnohdy bývají jen zbytečnou ztrátou energie. Psychologové naštěstí znají techniku, jak se jí vyhnout. Doporučují domnělý zdroj stresu prostě vyhodit. Jak na to? Představte si člověka, který ve vás vyvolává negativní emoce a odpadkový koš. Ve své fantazii nepřítele zmuchlejte jako kus starého papíru a vyhoďte ho do toho koše. Rychle a jednoduše si tím "vyčistíte" hlavu.

4. Hýbejte se

Stresová reakce není samoúčelná. Jejím smyslem je chránit před nebezpečím - to znamená vytvořit co nejlepší podmínky pro útok nebo útěk. "Našim předkům tato reakce dovolila přežít. V životě moderního člověka - a manažera obzvlášť - je však takové nabuzení jen těžko využitelné a bývá škodlivé," říká lektor školicí společnosti Kanu system Milan Hrdina. S nadbytečným napětím se však lze vyrovnat třeba krátkou procházkou či případně i opakovaným vyběhnutím do horních pater budovy.

5. Smějte se a plačte

Smích uvolňuje - a to jak tělo, tak i mysl. V jeho důsledku se zvyšuje produkce endorfinů, které zlepšují náladu. Smích přivádí úzkostného člověka do stavu, v němž je schopný vidět sám sebe s odstupem a svoji situaci v jiných než nejčernějších barvách. A přesně v takovém stavu lze najít klíč k řešení dosud zdánlivě bezvýchodných problémů. Prospěšný je ale i pláč. Ten tělo čistí od nahromaděného napětí - a to nejen obrazně. "Na rozdíl od slzí vyplavených pomocí dráždivých očních kapek obsahují slzy prolité při stresovém zážitku ohromné množství adrenalinu a dalších se stresem souvisejících látek," vysvětluje lékař Vinay Joshi ve své knize Stres a zdraví (u nás ji vydalo nakladatelství Portál v roce 2007).

6. Pěstujte si kamarády a koníčky

Výzkum vědců z Curyšské univerzity, který prokázal, že přátelé fungují podobně jako antistresový hormon. Sledovali míru stresu skupiny mužů a došli k závěru, že ji snižuje dávka oxytocinu, který navozuje pocit uvolnění. Přítomnost přítele však míru stresu snižovala ještě účinněji než tento hormon.

"Jednou z nejdůležitějších protistresových dovedností je vytvořit si systém sociální podpory," konstatuje proto Vinay Joshi. Podobně jako "přátelé" přitom fungují i domácí zvířata a koníčky. Možnost plně se věnovat oblíbené činnosti - ať už je to čtení, kreslení či třeba lov motýlů - člověku vrací energii, o kterou ho připravil stres.

7. Uvolněte se

Člověk ve stresu se může setkat s pocitem, že je "mimo sebe". Psycholožka Sýkorová doporučuje "zapojení všech pěti smyslů". Zavřeme oči a postupně si pokládáme otázky: Jakou chuť mám v ústech? Co právě teď cítím? Co vnímám hmatem? Na vteřinu otevřeme oči a odpovíme si na otázku, co jsme viděli. Poslední dotaz zní: Co právě teď slyším?


Bojujte proti stresu. Zavřete oči a chvíli klidně nadechujte a vydechujte.

Jan Přeučil
herec, vysokoškolský pedagog a lektor

Zneklidňuje vás blížící se porada nebo veřejná prezentace vašeho projektu? Alfou i omegou zvládnutí stresu z vystoupení je příprava. Základním předpokladem úspěchu je dokonalá znalost tématu. Ta dá člověku pocit jistoty a suverenity. Před samotným výkonem pak pomáhá vytvořit si to, čemu herci říkají okruh veřejné samoty. Zavřete oči, ponoříte se do sebe a několikrát se zhluboka nadechnete a vydechnete. Přitom se soustředíte jen na to, jak váš dech prochází tělem. Takové dýchání obrazně řečeno osprchuje mozek. Před vystoupením je rovněž vhodné vypít pár doušků čisté vody a úplně obyčejně se vysmrkat - i když se vám zrovna nechce. Člověka to očistí. Také je dobré použít brumendo - to vás naladí.

Věřím, že vše, čím procházíme, má smysl. A ta víra mě uklidňuje.

Hana Velíšková
personální ředitelka KPMG Česká republika

Když mě něco trápí, pomáhá mi podívat se na situaci z odstupu a zamyslet se, jestli jde o věc, o které budu vědět ještě za rok. Většinou tak zjistím, že si zbytečně lámu hlavu s maličkostmi. A pokud ne, snažím se hledat v dané zkušenosti nějaký hlubší smysl. Myslím si, že nic se neděje náhodou.

Přiměřená dávka stresu působí jako motivace a pomáhá se soustředit na to důležité.

Kateřina Štěrbová
obchodní ředitelka ING Pojišťovny pro oblast bankopojištění

Pomáhá mi zhluboka se nadechnout. Po práci si pak chodím zasportovat. Nejenže si vyčistím hlavu, ale unavím i své tělo. A připomínám si, že co nás nezabije, to nás posílí.

Manažer by měl být korporátním atletem. Nejen výkony podávat, ale i trénovat a regenerovat.

Karel Foltýn
personální ředitel Tesco Stores ČR

Důležité je zvládat time-management a práci v týmu. Pokud to není bezpodmínečně nutné, nenosit si práci domů, nepracovat do noci. Naučit se relaxovat. Mít jeden, dva koníčky a pravidelně se jim věnovat.

Související