O chytrém domě

 - Stavba rodinné vily v Praze-Břevnově začala v říjnu 2009 a dokončena byla přesně za jeden rok.
- Manželé Otenšlégrovi v ní žijí od března 2011.
- Celkové náklady na realizaci projektu přesáhly 100 milionů korun.
- V prestižní soutěži Stavba roku 2011 získala díky celkové koncepci a netradičně pojatému designu cenu za stavební detail.
- Kromě Ateliéru Lábus se na projektu podílela také společnost Podzimek a synové. Interní systém moderních technologií zajistila firma SPEL.

Ve vile, která vyrostla v pražském Břevnově, jsou moderní technologie přítomny na každém kroku - od vstupních dveří ovládaných pouhým otiskem palce přes počítačem řízené osvětlení či sektorové vytápění nebo výsuvný bazén. Jejich instalace spolkla takřka polovinu nákladů na výstavbu, tedy asi 50 milionů korun. Autory projektu za více než 100 milionů korun jsou renomovaní čeští architekti Ladislav Lábus a Marek Nábělek.

Břevnovská vila dokáže prostřednictvím počítače nebo mobilu komunikovat se svými majiteli.

Architekti vyhověli netradičnímu přání rodiny Otenšlégrovy, a to svěřit co nejvíce funkcí v domě počítači. Chtěli inteligentní dům, který by se v co nejvyšší míře staral o jejich pohodlí, komfort a bezpečí. Výsledek je působivý. Budova je vybavena navzájem propojenými počítačovými a řídicími systémy, které jsou schopny komunikovat s uživateli domu a reagovat na jejich potřeby a podněty.

Větrání, klimatizace, vytápění, oběhová čerpadla, bazénová technologie, senzory pohybu, magnetické kontakty oken a dveří, to všechno lze ovládat i pomocí mobilního telefonu či na webové stránce. Obyvatelé vily si mohou nastavit, mají-li se lustry a lampy rozsvítit po otevření dveří, po setmění, anebo vždycky úderem sedmé. To samé platí rovněž pro topení a větrání. Stejně tak je monitorován přístup i dění v domě.

Největším pozitivem je ovšem podle majitele domu jeho vzájemné propojení, a tím pádem jednoduché ovládání. »Technologie vám prostě nekomplikovaně slouží, vy ji intuitivně ovládáte, ale pokud chcete, tak se dům může chovat jako normální vila, kde tyto vymoženosti necítíte,« tvrdí Jaroslav Otenšlégr.

Porotci soutěže Stavba roku ale neocenili jen revoluční technologické vybavení. Líbí se jim i způsob, jakým architekt Lábus zhodnotil možnosti lokality.


FOTOGALERIE: Rodinná vila v Praze-Břevnově oceněná titulem ze soutěže Stavba roku 2011

Více se o stavbě dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 6. října, nebo pod odkazem níže:

Související