Trhu IT služeb v Česku stále vévodí společnost IBM. Největším překvapením je naopak česká pobočka švédské firmy Tieto, která loni rostla o téměř 25 procent a obsadila páté místo v žebříčku největších IT firem.
Vyplývá to z aktuálního průzkumu odborného časopisu Inside, který má týdeník Ekonom exkluzivně k dispozici. "Celkově jsme oslovili 130 subjektů a z nich se do seznamu kvalifikovalo 53 firem nebo jejich českých poboček, které v tomto oboru podnikají," říká Oldřich Příklenk, šéf KPC-Group, zastoupení analytické společnosti Gartner, která časopis Inside vydává.
Mezi IT služby průzkum řadí konzultace, vývoj a integraci softwaru, řízení procesů nebo údržbu a podporu hardwaru a softwaru. Naopak sem nejsou zahrnuty dodávky hardwaru, což ze žebříčku diskvalifikovalo společnost Ericsson.
Přestože celosvětově IT služby v loňském roce rostly, v Česku došlo ke stagnaci. Nárůst byl o necelá dvě procenta na 31,2 miliardy korun. Rostou přitom hlavně firmy zaměřené na soukromý sektor nebo nabízející služby v zahraničí. Naopak větší společnosti poskytující služby státu a veřejnému sektoru měly loni obrat nižší.
Na prvních třech místech žebříčku došlo od roku 2009 ke změně, kdy se druhá Telefónica propadla až na čtvrté místo. Pokles příjmů je dán menším objemem zakázek ze státní správy. "Výnosy v segmentu IT služeb nám poklesly o necelých jedenáct procent. Důvodem je nižší počet projektů pro veřejný sektor," potvrzuje mluvčí společnosti Martin Žabka.
Největší část trhu IT služeb, přibližně 15,5 procenta, patří již tradičně IBM, u které tato oblast také tvoří významnou část obratu. Z celkového příjmu firmy v Česku 5,9 miliardy korun tvoří služby 81 procent. První místo obhájila přes 10procentní pokles obratu.
Druhé místo patří Accenture Services, třetí je Hewlett-Packard. Pětice největších poskytovatelů služeb společně obsluhuje - ve finančním vyjádření - přibližně 42,3 procenta trhu. Velkým podnikům s více než 500 zaměstnanci patří přibližně 63 procent segmentu.
Táhne soukromý sektor
Překvapivé je páté místo české pobočky švédské firmy Tieto Czech, která navíc výrazně roste, meziročně téměř o čtvrtinu. "Máme výrazný nárůst zakázek ze zahraničí," říká mluvčí Irena Szkanderová. Ale hned dodává, že má firma také řadu zakázek z Česka. V příštím roce navíc připravuje výrazný vstup na zdejší trh a očekává další růst.
Odklon od veřejného sektoru zmiňuje i doprovodný dotazník, ve kterém firmy mezi významné zakázky z loňského roku uvádějí z 80 procent projekty pro soukromý sektor. Hlavními zákazníky jsou bankovní domy, telekomunikační společnosti a firmy podnikající v automobilovém průmyslu. Stále větší obrat tvoří také zakázky pro internetové obchody a poskytovatele utilit.
"Doby plošného nakupování IT jsou pryč, firmy dnes nezajímají technické parametry. Větší důraz kladou na to, co jim konkrétní řešení přinese," dodává Příklenk z KPC-Group. Úspěch tak mají projekty slibující třeba úsporu nákladů. "Poptávku po tomto druhu služeb vnímáme jako významný trend," uvádí například Jan Jaroš z firmy Unicorn.
Zajímavé je rozdělení firem podle produktivity práce. Zatímco nejvýkonnější jsou malé firmy do 200 zaměstnanců následované velkými korporacemi, nejhůře na tom jsou střední firmy zaměstnávající 200 až 500 lidí. "Vysoký výkon malých firem může být způsoben jejich efektivitou, ale pravděpodobnějším vysvětlením je značné rozšíření švarc systému, který snižuje náklady," říká Petr Blažek z časopisu Inside.
Celosvětový trh IT služeb je mnohem rozdrobenější, ale také jemu kraluje IBM se sedmiprocentním podílem a 56 miliardami dolarů obratu. Na rozdíl od Česka, kde má prvních pět firem 42 procent trhu, ve světovém měřítku patří první pětici pouze 20 procent. Celková velikost trhu se odhaduje na 793 miliard dolarů.
Pavel Kočička
15,5 %
Takovou část trhu IT služeb v Česku pokrývá firma IBM. Z jejího celkového příjmu
tvoří služby 81 procent.
IT služby celosvětově rostou, naopak v Česku dochází ke stagnaci. Způsobuje ji hlavně menší objem státních zakázek. Naopak se dobře daří firmám zaměřeným na zahraničí. Foto: Archiv, Bloomberg