Na celém světě žije téměř 11 milionů lidí, kteří se mohou pochlubit bohatstvím v hodnotě minimálně jednoho milionu dolarů. Celkem podle průzkumu společností CapGemini a Merrill Lynch drží v penězích, cenných papírech, nemovitostech, ale i sbírkách umění 42,7 bilionu dolarů.

Alespoň co do počtu lidí s majetkem nad jeden milion dolarů se tak ekonomika vrátila na předkrizovou úroveň roku 2007.

Na prvním místě mezi regiony s největším počtem boháčů je Severní Amerika a především Spojené státy. Žije tu 3,4 milionu milionářů s majetkem v hodnotě 11,6 bilionu dolarů.

V Asii jich je o sto tisíc méně, v Evropě pak 3,1 milionu.

Jak je možné, že se starý kontinent, tradičně jeden z nejbohatších regionů světa, dívá na záda právě Asii?

»Je to kvůli vysoké rychlosti, s jakou je generováno bohatství, liberálnějším prostředím proti stavu před lety a také velkou lidnatostí,« tvrdí analytik společnosti Next Finance Martin Prokop. Připomíná, že jen Čína a Indie představují třetinu světové populace.

Východ nastupuje

Bohatnutí Asie a zaostávání Evropy navíc podle expertů bude pokračovat i v příštích letech. Západnímu světu podle nich hrozí dlouhotrvající útlum.

»Východ si bere zpět svoje podíly na trhu, takže největší nárůst počtu milionářů bude v Asii. Majetku je tam už tolik, že poprvé za celá staletí neteče kapitál ze Západu na Východ, ale opačným směrem,« vysvětluje analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Pozice západních zemí je v současné ekonomice podle Michla tristní. A to dokonce natolik, že jim méně rozvinuté státy jako Čína nebo Indie nabízejí pomoc.

Čína je dokonce největším zahraničním věřitelem Spojených států.

Nemusí to však trvat věčně. »Američan vydělává víc než 44 tisíc dolarů ročně. Naproti tomu průměrný Číňan musí vystačit s necelými dvěma tisíci dolarů. Proč by měl chtít znovu a znovu ten druhý půjčovat peníze tomu prvnímu, který je dvaadvacetkrát bohatší?« ptá se Michl.

I přes postupný přesun majetku dále na východ a jeho tříštění mezi více regionů zůstává nejvíce peněz na účtech milionářů ze tří zemí: Spojených států, Německa a Japonska.

Jak zdůrazňuje zpráva Cap-Gemini a Merrill Lynch, jen v těchto třech státech žije více než polovina všech světových boháčů.

Jejich podíl se nicméně zřejmě bude postupně zmenšovat. »Tyto tři země se potýkají se značnými ekonomickými problémy. Růst počtu dolarových milionářů se tak zastaví,« odhaduje Martin Prokop.

Zajímavou statistikou v oblasti dolarových milionářů je podíl žen. Jistě nepřekvapí, že je nejvyšší v Severní Americe - 37 procent. Na druhém místě v této statistice je Japonsko.

Naopak Evropa, propagující rovnoprávnost žen, se může pochlubit jen 18procentním podílem žen mezi milionáři.

Hotovost? Ne, díky

O odeznívající krizi svědčí nejen nárůst počtu bohatých lidí, ale i jejich preference při skládání portfolia. Jestliže během krize se kvůli opatrnosti obraceli od rizikových aktiv, jako jsou akcie, k hotovosti, v loňském roce tomu bylo naopak.

»Posun směrem k akciím v roce 2010 odráží hledání výnosů a snahu dolarových milionářů získat zpět ztráty z krize,« vysvětluje John Thiel, ředitel divize privátního bankovnictví Merrill Lynch.

Dodává, že velkou oblibu si získaly také komodity.

Zajímavé jsou také preference milionářů podle jednotlivých regionů.

Například asijští milionáři si oblíbili nemovitosti. Ty tvořily v loňském roce zhruba třetinu jejich portfolia. Naopak američtí bohatí již tradičně nejvíce preferují akcie.

Jaký výhled se dá očekávat v letošním a příštím roce? Podle Johna Thiela dolaroví milionáři budou i nadále zvyšovat svůj kapitál. Ten budou ve stále menší míře ukládat do nemovitostí, hotovosti či na bankovní konta. 

Jan Němec


 

Milionáři ve světě

43 bilionů dolarů
Takový je celkový majetek dolarových milionářů.

Během krize se dolaroví milionáři odvraceli od rizikových aktiv. Loni se hotovosti zbavovali a nakupovali akcie.

Související