- Narodil se v roce 1952 v Izraeli.
- V roce 1983 ukončil studium politických a ekonomických věd na univerzitě v Tel Avivu.
- V roce 1990 postgraduálně vystudoval řízení veřejné správy na George Washington University a v roce 2000 ukončil pokročilý manažerský program na Harvard Business School.
- Od roku 1970 do roku 2002 byl příslušníkem Izraelských obranných sil, naposledy jako náčelník oddělení strategického plánování. Dosáhl druhé nejvyšší hodnosti generálmajora.
- V letech 2003 až 2006 byl prezidentem a generálním ředitelem agrochemického podniku Makhteshim-Agan Industries.
- Od března 2007 je prezidentem a generálním ředitelem Teva Pharmaceutical Industries.
- Největší světový výrobce generických léků se sídlem v 200tisícovém izraelském průmyslovém centru Petach Tikva.
- Patří mezi 15 největších farmaceutických firem na světě.
- Přímo působí v 60 zemích včetně Česka.
- Je kotovaná na burze v Tel Avivu a na americké NASDAQ.
- V ČR vlastní bývalé firmy Galena a Pliva-Lachema.
- V roce 2010 stouply tržby na 16,1 miliardy dolarů, čistý zisk na 3,3 miliardy dolarů.
Zdroj: Teva, Reuters
Sebevědomý a rázný Šlomo Janai, šéf největšího světového výrobce generik Teva Pharmaceutical Industries, v srpnu prožil svůj zřejmě nejrušnější měsíc své manažerské kariéry. Akcie jím řízené společnosti totiž za jediný den ztratily téměř pětinu hodnoty. Ještě loni přitom firma byla nejrychleji rostoucí mezi dvaceti největšími farmaceutickými koncerny.
Proč se trend otočil? Konkurence začala být vstřícnější k pacientům.
Přes pětinu tržeb Tevy totiž tvoří velmi účinný lék na roztroušenou sklerózu - Copaxone, problém je, že jeho aplikace je možná pouze injekčně.
Novartis však vyrukoval s vlastním preparátem - pilulkou Gilenya. A polknutí prášku je pro pacienty rozhodně komfortnější než bolestivý vpich.
Špatná zpráva přišla v srpnu i od amerického soudu, který firmě Pfitzer prodloužil patentovou ochranu na její Viagru až do roku 2016. Teva se přitom už chystala, že trh zaplaví vlastní levnější »viagrou«.
»Zklamání z nesplněného očekávání poškodilo důvěryhodnost managementu Tevy,« shrnuje analytik švýcarského bankovního ústavu UBS Ronny Gal.
Jako v tanku
Ostřílený veterán izraelské armády a někdejší velitel tankové divize Janai musel podniknout rychlý protiútok a investory přesvědčit, že Teva si jejich pozornost rozhodně zaslouží.
Společnost ze 70 procent živí generika, tedy léky, které vyvinul někdo jiný a jimž už skončila patentová ochrana. A právě v této oblasti Janai spatřuje prostor pro další expanzi.
»V příštích dvanácti měsících dáme do prodeje desítku nových léků včetně generické verze úspěšného prostředku proti schizofrenii Zyprexa,« prohlásil.
Tento lék, jehož patent vyprší v říjnu, by měl Tevě mohutně zvýšit zisky. Společnost Eli Lilly na jeho originální verzi jen minulý rok utržila přes pět miliard dolarů. Teva bude svoji generickou verzi moci prodávat levněji, a tím zvýší její odbyt.
Janai rovněž před pár týdny dokončil akvizici japonské firmy Taiyo, která přinese do portfolia Tevy přes 550 produktů a velmi silný tým oddělení výzkumu a vývoje.
»Chceme být v zemi vycházejícího slunce jedničkou,« říká s uspokojením. Japonsko je přitom druhý největší farmaceutický trh po Spojených státech, který ročně generuje téměř sto miliard dolarů.
Zatím zde na generika připadá pouhá pětina trhu. Japonská vláda ale chce kvůli úsporám ve zdravotnictví jejich zastoupení zvýšit na třetinu.
A kromě toho letos vytvořila Teva společný podnik s americkou biofarmaceutickou firmou Cephalon a investovala do něj 6,2 miliardy dolarů. Tato fúze však ještě není schválena evropským antimonopolním úřadem.
Právě expanze Tevy v Japonsku a Spojených státech byla dostatečným argumentem pro zklidnění finančních trhů.
Ctižádostivý stratég
Všechny velkorysé akvizice a fúze, které Janai od svého nástupu do čela Tevy v březnu 2007 uskutečnil, byly součástí dlouhodobého plánu.
Bývalý šéf Eli Hurvitz si ho za nástupce vybral právě proto, že předností vysloužilého generálmajora je schopnost strategicky myslet a jednat. Šlomo Janai skončil svoji kariéru v izraelské armádě v roce 2003 jako náčelník oddělení strategického plánování.
Při převzetí otěží Tevy si stanovil, že do roku 2015 zdvojnásobí její tržby. Co mu k tomu má pomoci?
»Mnoho zemí omezuje své výdaje na zdravotní péči a sahá k úsporným opatřením. A to zvýšilo poptávku po generických lécích, které poskytují totéž, co ty originální, jenže levněji,« řekl loni v září v interview pro deník Jerusalem Post.
Prozradil v něm, že se řídí takzvanou pružnou dynamickou taktikou, která se pohotově přizpůsobuje měnícím se podmínkám na trhu.
»Soustavně přehodnocujeme své dlouhodobé projekty a zkoumáme, zda stále ještě platí,« řekl. A jak zdůraznil, »právě proto jsme na krizi odstartovanou v září 2008 reagovali rychleji než ostatní hráči na farmaceutickém trhu«.
Management Tevy podnikl s předstihem kroky ke zvýšení efektivity a k snížení nákladů, aby zvýšil konkurenceschopnost podniku.
Šlomo Janai v čele této firmy zapustil hluboké kořeny. Svědčí o tom i příhoda z loňského roku.
Podle místního tisku izraelský premiér Benjamin Netanjahu šéfovi Tevy přednostně nabídl, aby převzal řízení proslulé špionážní služby Mosad. Pro generála jeho významu, byť ve výslužbě, by to mohlo jistě být prestižní vyvrcholení jeho kariéry. Šlomo Janai však premiérovu nabídku zdvořile odmítl: »Zůstanu nadále v Tevě.«
Miroslav Prchal
spolupracovník redakce
Generálmajor ve výslužbě Šlomo Janai se při řízení jedné z největších farmaceutických firem světa spoléhá na své strategické myšlení, které využil při obraně Izraele. Foto: Isifa