Více než dvacetimilionovou Sýrii spojuje s podstatně méně lidnatou Libyí skutečnost, že tamní prezident Bašár Asad se stejně jako Muammar Kaddáfí rozhodl za svůj režim bojovat. Na rozdíl od vládců Tuniska a Egypta, kteří se zalekli nepřízně Západu, krveprolití a možné drtivé porážky a raději odstoupili.

V obou případech také jde, respektive šlo o sekulární vojenské diktatury. Ty si kdysi připsaly zásluhy o vymanění zemí z nadvlády koloniálních mocností. Sympatie však postupně ztratily vinou represivní politiky. A také proto, že nedokázaly naplnit své sliby o rychlém vzestupu životní úrovně. Neúspěchem totiž skončila sázka na státní vlastnictví a centrálně plánovanou ekonomiku.

Plně se to projevilo po pádu komunismu a rozpadu Sovětského svazu, mezi jehož hlavní spojence v arabském světě patřily.

Hrozba islamismu

Tím podobnost končí. Sýrie se liší od Lybie historií, vnitřním vývojem, nábožensky i ekonomicky. Ačkoliv těžba ropy zajišťuje Sýrii čtvrtinu státních příjmů, země na ní není zcela závislá. Většinu obyvatelstva živí zemědělství a zastaralý průmysl.

Rovněž sociální struktura je daleko složitější, protože Sýrie má za sebou stovky a tisíce let pozoruhodného kulturního vývoje a městského života. Nic takového v Libyi založené na kmenových tradicích není.

Damašek kromě hnutí mladých lidí nespokojených se svými perspektivami čelí i vlně islamismu, která donedávna vedla západní diplomaty i Izrael při kritice syrského režimu k obezřetnosti.

K moci se navíc derou někdejší sunitské elity z velkých měst, které Asadův klan opřený o klan nábožensky vlažných alawitů (se šíitskými kořeny) postupně zbavoval moci.

Sýrie se svou náboženskou i národnostní roztříštěností podobá sousednímu Iráku. Ten se ani osm let po pádu Saddáma Husajna nepodařilo zpacifikovat a stále hrozí, že se rozpadne a v některých jeho částech se nakonec chopí moci fundamentalisté.

Sýrie je v regionu dalším sudem s prachem, který může explodovat.


Syrský prezident Bašár Asad slíbil reformy, současně ale opozici nemilosrdně potlačuje. Foto: Reuters

Související