Zlín jest zářivým fenoménem. Tuto větu kdysi prohlásil na adresu Baťova města slavný architekt a průkopník funkcionalismu Le Corbusier. Právě funkcionalismus určil podobu a urbanistický koncept města a dodnes ovlivňuje většinu tamních stavitelských plánů.

K těm nejambicióznějším patří záměr radnice modernizovat a přestavět velkou část centra. Změny se dotknou podchodu pod třídou Tomáše Bati, Gahurova prospektu i parku Komenského.

Předchozí vedení zlínské radnice si pro tyto změny vybralo návrhy tamní rodačky, architektky Evy Jiřičné. V minulosti ve Zlíně realizovala Univerzitní centrum a Kulturní centrum - město se na základě dobrých zkušeností s její prací rozhodlo spolupracovat s ní i nadále.

Avšak nově zvolení zastupitelé vypsali před časem na tyto akce architektonickou soutěž, do které se světoznámá architektka nepřihlásila. Z klání vyšly vítězně projekty od Pavla Chládka a Jaroslava Hoška.

Stavební práce by měly být zahájeny počátkem příštího roku. »Na pokrytí nákladů město využije finance z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Morava, ze kterého může čerpat až do poloviny roku 2013 celkem 120 milionů korun,« upřesňuje financování celé akce Zdeněk Dvořák, tiskový mluvčí zlínské radnice.

S těmito třemi projekty by se měla také »svést« renovace Prioru, Tržnice a prostoru mezi nimi, v němž by mělo vzniknout nové podzemní parkoviště. Generální oprava Prioru, ze kterého by měl být obchodní dům s hotelem a kavárnou, se již několik let opakovaně odsouvá. Nyní je stanovena na rok 2012.

Na stavbu parkoviště chce město využít část peněz z výše zmiňovaných 120 milionů korun. »Počítáme s tím, že budeme mít kolem 25 milionů korun, které bychom použili na částečné uhrazení nákladů na stavbu. Pochopitelně ale musíme shánět další finance,« vysvětluje Eva Štauderová, náměstkyně primátora.

Citlivá přestavba

Přestavby by se měly co nejdříve dočkat i 14. a 15. budova bývalého průmyslového areálu Baťových závodů. Rekonstrukce bude probíhat v režii zlínského krajského úřadu, který náklady vyčíslil na 725 milionů korun.

V průmyslových objektech bude sídlit Krajské kulturní a vzdělávací centrum, tedy společně Krajská knihovna Františka Bartoše, Muzeum jihovýchodní Moravy a Krajská galerie výtvarného umění. I na tuto akci byla vypsána architektonická soutěž. Zvítězil v ní architekt Juraj Sonlajtner z pražského ateliéru ADNS.

Výrobní budovy obuvnické továrny od Jiřího Voženílka z roku 1948 jsou podle Sonlajtnera jedním z největších skvostů české industriální architektury a byla by škoda jim ubližovat.

I po stavebních úpravách tak bude zřejmé, že jde původně o továrnu - zůstanou například zachovány tovární stropy i konstrukce budov. Součástí úprav bude také vytvoření venkovní výstavní plochy mezi oběma domy, která bude sloužit i pro koncerty pod širým nebem a jiné kulturní akce.

Podle Gabriely Dvorníkové Sýkorové, mluvčí Krajského úřadu Zlínského kraje, počítá kraj s tím, že část nákladů bude čerpat formou dotace z Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Morava, zbytek bude muset najít ve svém rozpočtu.

»Stavební práce by měly začít koncem letošního roku, otevření centra je plánováno na léto 2013,« uvedla mluvčí.

Univerzitní expanze

Univerzitě Tomáše Bati (UTB) se na přelomu loňského a letošního roku podařil »majstrštyk«. Z Evropských programů získala dotace na osm svých projektů v celkové výši téměř 4,5 miliardy korun. Díky tomu spustila již v březnu výstavbu Centra polymerních systémů.

Komplex vznikne během dvou let v prostoru mezi Antonínovou ulicí a tř. Tomáše Bati a nabídne práci více než 120 výzkumným pracovníkům. Předmětem jejich práce budou například polymerní nanovlákna, medicínské aplikace, biopolymery či inteligentní polymerní materiály.

»Polymery se na Fakultě technologické zkoumají již od jejího založení v roce 1969 a za tuto dobu jsme v jejich výzkumu dosáhli mezinárodní úrovně,« říká rektor UTB Petr Sáha.

Náklady na výstavbu a přístrojové vybavení by měly dosáhnout necelé miliardy korun, kompletně budou pokryty z evropských dotací a výzkumníci by se měli do objektu nastěhovat v roce 2013.

V dubnu byla zahájena i realizace vědeckotechnického parku zaměřeného na informační a komunikační technologie. Projekt, jehož výstavba přijde na téměř 220 milionů korun, vyroste vedle univerzitního areálu v ulici Nad Stráněmi na Jižních Svazích.

»Vědeckotechnický park nabídne 5300 m2 plochy laboratoří a prostor pro firmy z oboru IT. Naším cílem je propojit výzkumný a vývojový potenciál studentů a pedagogů Fakulty aplikované informatiky s podnikatelským prostředím, a podpořit tím setrvání kvalitních absolventů v regionu,« upřesňuje rektor Sáha.

Část prostor využije také nově vzniklé Centrum bezpečnostních, informačních a pokročilých technologií CEBIA--Tech. Park by měl být dokončen v květnu 2012. Zhruba 75 procent nákladů na projekt získala univerzita z prostředků Operačního programu Podnikání a inovace, zbývající čtvrtinu bude financovat z vlastních prostředků.

A do třetice univerzita a opět Fakulta technologická. Vedle jejího stávajícího objektu vyroste nová budova, v níž budou umístěny zejména výukové a speciální laboratoře vybavené moderní přístrojovou technikou, například ICP-MS zařízením sloužícím pro kvalitativní i kvantitativní analýzu prvků včetně izotopové analýzy.

Kromě laboratoří budou v budově i tři velké posluchárny, tři malé posluchárny a devět seminárních místností. První studenti by do nich měli vstoupit v akademickém roce 2013/2014.

Znovuzrození filmové slávy

Velké plány panují ve Zlíně i v souvislosti s areálem filmových ateliérů. Podle jejich ředitele Zdeňka Skaunice by na kopci nad městem mělo vyrůst plně vybavené filmařské městečko, které by sloužilo nejen tvůrcům, ale i návštěvníkům.

Právě pro ně tu vznikne turistická trasa, na níž se seznámí s historií ateliérů, s tvůrci, kteří ve Zlíně začínali, i s těmi, kteří poblíž areálu bydleli. K těm nejznámějším patřila třeba režisérka Hermína Týrlová.

Ambiciózní plán by měl být spuštěn ještě letos na podzim. Modernizace ateliérů je rozdělená na 19 dílčích částí a dokončena by mohla být za čtyři roky. Na její realizaci se podařilo získat téměř 64 milionů z Regionálního operačního programu Střední Morava, celkové náklady jsou vyčísleny na 800 milionů korun.

Projekt počítá například s ateliérem pro filmovou tvorbu a dvěma budovami pro audiovizi. Jedna z nich by měla sloužit i pro potřeby nedaleké filmové školy.

V další budově má například vzniknout zázemí pro filmové štáby. Vedení ateliérů plánuje, že po modernizaci tam bude namísto současných 350 pracovat asi dvakrát více zaměstnanců. Na kopci nad Zlínem by měly v budoucnu vznikat nejen animované filmy, které zde mají velkou tradici, ale i seriály.

Lenka Brdková
šéfredaktorka časopisu Domy a bydlení Exclusive


4,5 miliardy korun
je celková částka z evropských dotací na projekty Univerzity Tomáše Bati.

Vizualizace Centra polymerních systémů, o které se v příštích letech rozroste Univerzita Tomáše Bati. Foto: Vizualizace archiv

Návrh na rekonstrukci bývalého obuvnického průmyslového areálu, který patří ke skvostům české industriální architektury. Vizualizace archiv

Vítězný návrh Pavla Chládka a Jaroslava Hoška na přestavbu centra Zlína, která se dotkne i Gahurova prospektu. Foto: Vizualizace archiv

Interiér někdejších Baťových závodů, později Svitu, obsadí mimo jiné Krajská knihovna. Foto: Vizualizace archiv

Související