Navzdory úternímu pádu hlavního tripoliského sídla libyjského vůdce Muammara Kaddáfího boje v libyjské metropoli neustaly. Střelba neutichá ani v libyjském vnitrozemí a v přístavním městě Syrta, tradiční baště Kaddáfího stoupenců.

Sám Kaddáfí se v noci na středu ozval s poselstvím národu, v němž popsal ústup z Tripolisu jako "taktický krok" a za jedinou možnou volbu označil vítězství, nebo smrt.

Na Tripolis byly v noci odpáleny desítky raket Grad. Podle televize Al-Arabíja střely dopadly na silnici nedaleko od Kaddáfího komplexu Báb al-Azízíja obsazeného od úterý povstalci. Síly věrné Kaddáfímu s nasazením tanků a raket údajně zaútočily i na město Adželát západně od Tripolisu.

Tvrdě se podle televize Al-Arabíja bojuje ve vnitrozemském městě Sabhá asi 700 kilometrů jižně od Tripolisu, odkud pochází kmen Kaddáfího a jeho rodiny. Ze Syrty ležící na pobřeží vládní vojska odpálila několik raket směrem k Misurátě ovládané povstalci.


Jaký bude další osud Libye po odchodu Muammara Kaddáfího? Podaří se Kaddáfího dopadnout a předat Mezinárodnímu soudu v Haagu? Jak silnou pozici má v zemi povstalecká Přechodná národní rada? Nehrozí občanská válka?

Ptali jste se Jana Kužvarta, spolupracovníka Asociace pro mezinárodní otázky. Na otázky odpovídal ve čtvrtek 25. srpna od 10.00.

Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Pavel Kovařík
Dobrý den, jaká je podle vás pravděpodobnost, že pokud povstalci zajmou pluk. Muammara Kaddáfího, že ho vydají Mezinárodnímu tribunálu v Haagu a nebudou ho chtít soudit sami. Navíc dopustí podle vás Kaddáfí, aby byl zatčen, když sám prohlásil, že neexistuje nic kromě vítězství, nebo smrti? Děkuji za vyjádření.
Dobrý den. O "pravděpodobnosti" by bylo v tuto chvíli příliš odvážné hovořit. Řekněme, že dříve či později bude Kaddáfí nejspíše zajat. Osobně neočekávám, že by chtěl spáchat sebevraždu - někteří jeho nejbližší "bývalí věrní" jsou téhož názoru. Otázka, zda bude vydán ICC do Haagu je samozřejmě i otázkou politickou. Libyjci určitě budou chtít soudit některé bývalé představitele režimu doma. Osobně se ale domnívám, že kvůli mezinárodním ohledům a (ne)schopnosti nové vlády zajistit bezpečnost pro Kaddáfího soud v Libyi a v případném tamějším vězení jej do Haagu vydají.
Jan Kužvart
Milan Koudela
dobrý den,údajně vyšli do ulic tisíce lidí na podporu Kadáfího a naopak. Je to půl na půl nebo jak to je? Koho podporují neozbrojení civilisté? Jaké tanky jim tam jezdí po ulících?
Většina libyjské populace je v tuto chvíli proti Kaddáfímu. Ale je třeba uvést dva faktory: 1) podpora pro Kaddáfího se liší podle regionů (například v Sirtě a Sabhá je silná), 2) část obyvatelstva )netroufám si odhadnout jak velká) chce hlavně spokojený život - tj. dokud byl režim schopný jim za účast na prorežimních demonstracích zaplatit nebo poskytnout hmotné výhody, tak chodili demonstrovat. Jaké tankty jim tam jezdí po ulicích? - Pokud myslíte typ, pak jsou to většinou T-55, občas také např. T-72. V současné době má více obrněnců již povstalecká armáda.
Jan Kužvart
lenka
Mohl byste mi vysvětlit, co přesně znamená ono kmenové uspořádání v Libyi a jak zásadní to podle vás bude faktor při obnově země?
Kmenové uspořádání v Libyi bude jedním ze zásadních faktorů při obnově země. Libye patří mezi země s tradičním kmenovým systémem, byť (podle slov prof. Gombár z knihy Kmeny a klany v arabské politice) zasluhuje další výzkum a není ještě zcela prozkoumáno. Arabská společnost se obvykle zjednodušeně dělí na usedlou a kočovnou. Způsob vlády centrálních autorit nad kočovníky je jiný a je potřeba, aby k tomu vládnoucí autorita měla ideologickou či náboženskou legitimitu a materiální stimuly. Takže bez ohledu na to, kdo v Libyi vítězí, je třeba všem kmenům za jejich loajalitu něco nabídnout a neupřednostňovat jen ty, které se připojily k revoluci.
Jan Kužvart
Marcel Dobrý
Hezky den, 1) jak zpetne hodnotite pusobeni NATO v Libyi? 2) Souhlasil jste jiz na zacatku s vyhlasenim bezletove zony? 3) Neporusovala aliancni armada dany mandat, kdy de facto pusobila jako vojenska podpora postupujicich povstaleckych sil a na jejich "objednavku" bombardovala vytipovane cile? Dekuji za vas komentar. Marcel Dobry, Trebic
1) NATO si v Libyi počínalo velmi efektivně, byť většina bojového nasazení zůstala médiím skryta. Už jen fakt, že neztratili jediný letoun (pominu-li jednu havárii kvůli technické závadě v Libyi a jednu, tuším, při startu v Itálii), je úctyhodný. U takto komplikovaných operací vždy dochází ke ztrátám. A obecně se dá říci, že nebýt NATO, byla by libyjská opozice utopena v krvi. 2) Osobně souhlasil, protože to citelně limitovalo či komplikovalo akceschopnost Kaddáfího jednotek a dodávky zbraní a žoldáků. 3) Řekl bych, že k porušení mandátu došlo. Spolupráce NATO a povstalců byla velmi úzká zejména na konci konfliktu.
Jan Kužvart
Adam Koutský
Od začátku se spekuluje, že Západ intervenuje do Libye především kvůli ropě - je to podle vás pravda? A zároveň důvod, proč vojensky dosud nezasáhl v surovinově méně bohaté Sýrii? AK.
Ne, skutečně si nemyslím, že intervence v Libyi byla o ropě. To samozřejmě nijak nepopírá, že současná jednání s novou libyjskou vládou budou mít nové ropné kontrakty jako jedno ze zásadních témat. Osobně jsem toho názoru, že důvodem intervence v Libyi byla ze strany Západu především snaha neztratit tvář, protože do té doby Kaddáfího režim podporovali a zároveň jak EU tak NATO či USA kladly ve svých politikách důraz na lidská práva a demokracii. Prostě pro Západ nebylo politicky únosné mlčet. Důvod "nezásahu" Západu v Sýrii je, že jde o mezinárodně-politicky mnohem citlivější oblast (Sýrie je spojenec Íránu, sousedí s Irákem a Izraelem...). Západ nechce tamější situaci komplikovat víc, než už je.
Jan Kužvart
anonym
Hrozí v zemi občanská válka?
Hrozí. Možná stejně jako v ní "hrozí", že se v Libyi podaří v následujících letech vybudovat fungující stát. Kaddáfího režim se v podstatě nestaral o budování státních institucí, natož občanské společnosti. Výsledkem je, že Libye nemá nyní v podstatě žádné stabilní pol. struktury (s výjimkou kmenů) - např. armáda je v troskách. Nová libyjská vláda proto musí začít ve všech od nuly (nová ústava, volební zákon, správní uspořádání, politické strany, státní instituce...).
Jan Kužvart
Jan Kolínský
Dobrý den, pane Kužvarte, dovolte mi trochu možná odtažitější otázku - jak zpětně hodnotíte vydání teroristy z Lockerbie z Velké Británie zpět do vlasti? Prapůvodní záměr přeci byl nechat těžce nemocného vraha v klidu těch několik málo měsíců dožít doma. Teď se ale ukazuje, že s jeho zdravotním stavem to nebylo až tak vážné... Myslíte si, že tam hráli roli nějaké zákulisní tlaky, že Británie třeba vyměnila jeho svobodu za dodávky ropy nebo něco podobného? A jak se stavíte na současný tlak USA, aby se terorista vrátil opět do vězení na ostrovy? Je to ještě vůbec k něčemu, nebo jen plané gesto?
Myslím, že prapůvodní záměr Velké Británie byl vylepšit si svoje vztahy s Libyí kvůli ropě. Britvé se v tom ve světle současných událostí hluboce přepočítali, ale vzít zpět to už nemohou. K otázce navrácení "teroristy" zpět na ostrovy: jediné, o co by mělo jít (aby to nebylo jen planým gestem), je spravedlivé potrestání, resp. "dokončení trestu" (propuštěn byl na základě zjevně falešných informací o jeho zdraví, tak by se měl vrátit a odpykat si zbytek trestu, pokud toho bude nyní stále ještě zdravotně schopen).
Jan Kužvart
Karas
Dobrý den. 1-Prosím o vysvětlení za jaké "zločiny" by měl být Kaddáfí souzen.Žádné hory zmasakrovaných civilistů jsem totiž ještě neviděl.Ptám se tedy proč není souzen i prezident Obama za zabíjení civilistů v Pákistánu. 2-Věříte že důvodem tohoto humanitárního bombardování je ochrana civilistů.Když ano proč NATO neochránilo Čečenské civilisty před útoky Ruska ? 3-Domníváte se že arabská země jako Lybie která je ještě specifická kmenovým uspořádáním může mít demokracii západního typu kterou se jí teď snaží vnutit ? Ještě k tomu když žádná demokratická arabská země neexistuje. Děkuji za odpovědi.
1) Podrobně jsem to nestudoval, ale zločiny, z jakých by se měl Kaddáfí zpovídat, jsou uvedeny na webu Mez. trestního soudu: http://www.icc-cpi.int/Menus/ICC/Situations+and+Cases/Situations/ICC0111/Situation+Index.htm Vidět "hory zmasakrovaných civilistů" je a bude problém. Režim se těl údajně snažil nejrůznějšími způsoby zbavovat. Důvod proč není souzen Obama jsou v podstatě dva: USA nespadají pod jurisdikce ICC a jsou supervelmoc. 2) Rozdíl mezi Ruskem a Libyí je: a) (ne)existence rezoluce RB legitimizující zásah, b) odlišné mocenské a geopolitické postavení obou zemí, c) (ne)existence souhlasu regionálních organizací k zásahu, d) absence politické vůle k zásahu. 3)Ne demokracie západního typu je v Libyi nemožná, je to jiná kultura. Nevšiml jsem si, že by se jí něco takového "Západ" snažil vnutit (byť některé země se o to mohou snažit). Termín demokracie je otázkou definice, proto není nemožné, aby byla Libye demokracií, byť odlišnou od těch "západních". Uveďme jako příklad, byť přibližný, něčeho takového třeba Maroko, Jordánsko nebo Omán.
Jan Kužvart
Dominik Bílek
Je podle vás Kaddáfí psychicky nemocný/labilní?
K zodpovězení této otázky nemám kvalifikaci. K tomu, aby si člověk udělal soukromý názor, ale často postačí poslechnout si některý z jeho sáhodlouhých projevů.
Jan Kužvart
Vladimír Nebeský
První týdny nebo možná i měsíce bojů vypadaly jako přelávání vody z jedné strany misky na druhou, nejprve jedna strana tlačila druhou, pak zas přešla ta druhá do ofenzívy. Čím si tedy vysvětlujete, že najednou byla bitva o Tripolis víceméně otázkou několika hodin? Zdravím, V. Nebeský, Kladno.
Kvalitní plánování, vliv západních a arabských poradců na organizování ozbrojených sil rebelů, předchozí příprava, výcvik nových jednotek, dodávky zbraní, povstání uvnitř Tripolisu, rezignace části režimních sil na další boj + zvýšená bojová aktivita NATO v oblasti před a během útoku.
Jan Kužvart
Michal Míka
Mohl byste zmínit a vysvětlit tři podle vás zásadní důvody, proč vypuklo to, co se nyní označuje jako Arabské jaro, tedy série lidových bouří na severu Afriky i na Blízkém východě.. Jakou roli při demonstracích hrály ekonomické a jakou ideologické otázky?
Znát odpovědět na tuto otázku vyžaduje takřka prorocké schopnosti. Což samozřejmě nikterak neubírá na její relevanci. O zodpověení jsem se pokusil například zde: http://amo.blog.ihned.cz/c1-50396250-lidove-revoluce-na-blizkem-vychode
Jan Kužvart
Tomáš Ralský
Z hlediska mezinárodních vztahů - kdo je nyní nejvýznamnějším spojencem Libye v Evropě? Je to Itálie, díky regionální blízkosti a kolonizátorské minulosti, nebo naopak Francie, která se na počátku bouří hlasitě zasazovala o vojenský zásah NATO?
Řekl bych, že Francie kvůli své silné a mnohostranné podpoře rebelů.
Jan Kužvart
václav
1) Souhlasíte s příměrem, že události v Libyi se podobají tranzici Československa v roce ´89 (pokud samozřejmě pomineme násilnost demonstrací) 2) do jaké míry je pro další vývoj Libye limitující fakt, že se z povstalecké národní rady dosud nevyprofiloval žádný vůdce? Nechybí jim "africký Havel"?
1) Ne, nesouhlasil bych s tím, protože míra rozvinutosti obou zemí je zcela odlišná stejně jako politická kultura. V Československu šlo o takřka nekrvavé předání moci, v Libyi jde o občanskou válku, byť počet obyvatel silně podporujících režim je výrazně menší než počet jeho odpůrců. 2) Absenci vůdce bych nebral jako limitující faktor. Největší "osvoboditelé" jsou často největšími diktátory (viz Mugabe). Odolnější a životaschopnější politický systém je takový, který nestojí a nepadá na moci jedné konkrétní osoby, případně rodinného klanu.
Jan Kužvart
Související