Vláda se na středečním zasedání bude zabývat mimo jiné daňovou reformou navrhovanou ministerstvem financí. To plánuje v rámci změny několika zákonů vytvořit Jedno inkasní místo, zrušit superhrubou mzdu nebo zrušit řadu daňových výjimek. Změny by měly být platné od roku 2013.
Ministerstvo chce v rámci reformy především zrušit koncept superhrubé mzdy se sazbou 15 procent a nová sazba daně by měla být počítána z hrubé mzdy a činit 19 procent. Odvody u zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění nebudou realizovány jako dosud, ale daní z úhrnu mezd ve výši 32,5 procenta.
MF plánuje rovněž v rámci daňové reformy zrušit zhruba čtvrtinu z celkových 118 výjimek včetně zvýhodnění stravenek, režijních jízdenek či odstupného a jejich nahrazení daňovým paušálem. Proti rušení některých daňových výjimek se postavilo několik ministerstev, zaměstnavatelé i odbory.
Reformu daní měli ministři na programu již 10. srpna, ale její projednání o dva týdny odložili, aby mohli návrhy prodiskutovat ještě s odbory a zaměstnavateli na tripartitě. Tripartita se na změnách v daňové reformě ale nakonec nedohodla.
Kdo zaplatí reformu daní ministra financí Miroslava Kalouska a kdo na ni naopak vydělá? Jaké nejzásadnější změny přináší? Co jí vyčítají odbory a jaký názor na ní mají zaměstnavatelé?
Ptali jste se Petra Dufka, analytika Československé obchodní banky. Na dotazy čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal v pátek 26. srpna od 11.00.