Sjet divokou řeku na raftu, potápět se u korálových útesů, vyšplhat po příkré stěně nebo projet terénním vozem Austrálii. To není příprava speciálních vojenských jednotek, ale dnes už celkem běžná součást nabídky cestovních kanceláří.
»Češi vyžadují aktivní dovolenou ve větší míře než jiné národy,« říká Tomio Okamura, viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur. Z celkového počtu dovolených českých občanů tvoří ty aktivně strávené kolem 30 až 35 procent.
Důvodů je několik. »Aktivní dovolená mi přináší daleko lepší únik od pracovního stresu než klasické zájezdy,« svěřuje se třeba Kateřina Adamová, manažerka marketingu české pobočky výrobce mobilních telefonů HTC. Především je však tento styl dovolené pro řadu lidí čím dál finančně dostupnější.
Sami, nebo s cestovkou?
V posledních dvou letech roste jak počet turistů, kteří si zážitky kupují u cestovních kanceláří, tak těch, kteří jezdí samostatně.
»Jezdit individuálně se vyplatí především lidem, kteří vládnou příslušným místním jazykem a chtějí trávit dovolenou relativně volně, dopravují se vlastním automobilem a příliš neplánují,« vysvětluje Jaroslav Lhota, jednatel cestovní kanceláře Adventura.
Využít služeb cestovní kanceláře se vyplatí těm, již se nechtějí zatěžovat hledáním ubytování a organizováním přepravy. Zájezdy spojené s adrenalinovými aktivitami nebo cesty do rizikových oblastí jsou s cestovní kanceláří bezpečnější. Kvalitní firma by měla zajistit profesionální instruktory a průvodce.
»Třeba vysokohorskou turistiku nelze v některých oblastech provozovat bez školeného průvodce,« říká Jiří Šiler, ředitel cestovní kanceláře Kudrna, jež se na adrenalinové zájezdy specializuje již patnáct let.
»Čeští instruktoři kromě toho pracují za nižší platy než například švýcarští, takže se využití české cestovní kanceláře vyplatí i finančně,« dodává Jaroslav Lhota.
Zábrany se nekladou
Adrenalinová dovolená rozhodně není záležitostí jen aktivních či riskujících sportovců. Programy jsou podle zástupců cestovních kanceláří maximálně bezpečné a fyzická náročnost je nastavitelná.
»Na úvod každé akce probíhá školení účastníků podle přísné metodiky. Během něj se všichni musejí naučit používat bezpečnostní vybavení a seznámí se s obecnými zásadami pohybu na divoké vodě či vysokohorském terénu,« upřesňuje Jaroslav Lhota.
Samozřejmostí podle něho je, že při vodáckém zájezdu musejí umět klienti plavat a na horách nesmějí trpět závratí.
»Spolupracujeme s asistenční linkou pojišťovny a standardně máme na každé akci k dispozici dva školené průvodce, u vysokohorských výstupů dokonce tři,« dodává Jiří Šiler. V případě nenadálých událostí mají kanceláře připraveny alternativní varianty.
»Například ve vysokých horách máme záložní plány, většinou spojené s poznáváním okolí,« objasňuje Šiler. »Pokud třeba expedice zůstane týden uvězněna na horské chatě, klienti mají nárok na vrácení části peněz,« zdůrazňuje.
Vždy je ale nutné zvolit kvalitní cestovní kancelář, nejlépe na základě referencí klientů, kteří již jejích služeb využili.
Instruktoři musejí mít příslušnou kvalifikaci doloženou certifikovaným diplomem; licence vydává ministerstvo školství. Kvalitní cestovní kancelář by také měla zdarma, nebo levně zapůjčit certifikované vybavení pro příslušnou aktivitu.
Lukáš Vojáček
Tipy týdeníku Ekonom na aktivní dovolenou
1. Rafting
Ten, kdo se chce pustit do opravdové dobrodružné plavby na raftu, musí vyrazit za hranice. Třeba na rakouskou řeku Salzach či do slovinské Soči v Julských Alpách. Rafting je však poměrně levnou adrenalinovou dovolenou. Čtyřdenní zájezd i s kvalifikovanými instruktory ve Slovinsku vyjde asi na pět tisíc korun.
»Můj syn tam jezdí už od dvanácti let,« říká viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentu Tomio Okamura. Před výpravou stačí absolvovat krátké školení, během něhož si lidé vyzkoušejí například ponoření do studené vody. Pak už je možné v doprovodu průvodců zdolávat i ty nejtěžší úseky.
»Největší zážitek mám z raftování v Six Miles Creek na Aljašce, kde je opravdu nádherná příroda,« popisuje Kateřina Adamová, manažerka marketingu z firmy HTC.
2. Potápění
Potápění je nejoblíbenější adrenalinovou aktivitou mezi českými turisty vůbec. Je však kvůli němu nutné předem absolvovat potápěčský kurz, který trvá zhruba dva až tři týdny a zahrnuje šest teoretických lekcí. Účastník navíc musí projít závěrečným testem na otevřené vodě.
»V naší organizaci také požadujeme, aby klient prošel zevrubnou lékařskou prohlídkou. Potápěč musí mít zdravé srdce, plíce i mozek,« vysvětluje Petr Zoubek, potápěčský instruktor z Octopus Divers.
Mezi českými klienty jsou podle něho stále nejpopulárnějšími destinacemi Chorvatsko a Egypt, zejména z hlediska cenové dostupnosti. »Záleží také na tom, co vlastně chce člověk pod vodou vidět,« objasňuje Zoubek.
Pro náročnější turisty je tu Thajsko či Indonésie. Jaroslav Novák, ředitel cateringové firmy Vyšehrad 2000, doporučuje Maledivy a Rudé moře.
Koho zajímají potopené vraky lodí, velmi dobrou lokalitou je jižní pobřeží Francie nebo Skotsko, kde se nachází spousta vraků z obou světových válek.
Skutečnou lahůdkou je pak oblast Truk Lagoon v Mikronésii, kde Američané za druhé světové války potopili japonskou námořní flotilu. Pro milovníky exotických živočichů budou největším lákadlem Galapágy. »Zájezd ale vyjde až na100 tisíc korun,« upozorňuje Petr Zoubek.
3. Sjezd na horských kolech
Sjezdy na horských kolech jsou vynikající sportovní zábavou a lze je provozovat prakticky všude. Velmi kvalitní místa nabízejí i české a moravské hory. Pozor však na ochranná pásma hor, kde jsou podobné aktivity nelegální.
»Mám moc rád Alpy, protože jsou v každém místě jiné a všechny jejich části mají zvláštní atmosféru,« říká Jan Kaše, majitel společnosti Heliet a současně profesionální cyklista.
Desetidenní zájezd právě do Alp nabízejí cestovní kanceláře od 10 tisíc korun.
Podle Jana Kaše je důležité to, co turista od jízdy na kole očekává. »Školení průvodci ani nejsou potřeba, ale určitě bych doporučil pořídit si kvalitní výbavu kola včetně oblečení a v nebezpečných úsecích se nestydět z kola sesednout,« dodává.
4. Via Ferraty
Jde o cesty v náročném horském terénu, které jsou vybaveny jisticími fixními lany, železnými stupačkami a případně dalšími umělými pomůckami.
Díky těmto úpravám se do zdolávání vrcholů mohou pustit i ti, kteří za sebou nemají horolezecký výcvik. Přesto odborníci doporučují prvních pár cest absolvovat s instruktorem a zaplatit si před výstupem jednodenní přípravný kurz. Během něj se lezci seznámí na mírnějším úseku s praktickým zkoušením jištění a také se učí řešit různé krizové situace - třeba když na cestě chybí ocelové lano.
Ideální Via Ferraty se nacházejí v alpských zemích. V Rakousku a Itálii jsou jednotlivé stezky označeny podle úrovně obtížnosti.
Týdenní zájezd na Via Ferraty nabízejí cestovní kanceláře od zhruba devíti tisíc korun.
Pro ty nejnáročnější, kterým nevadí si připlatit, je v nabídce Himálaj či přechod ledovců na Kavkaze.
»Jde o velmi intenzivní zážitek, který bych doporučil každému, kdo má rád přírodu a hory,« říká horolezec a instruktor lezení Jan Horák.
5. Off-road expedice
Zájezdu se může zúčastnit prakticky každý, kdo vlastní řidičské oprávnění. Klient projde zhruba dvouhodinovým školením a může v doprovodu instruktorů vyrazit zdolávat náročný terén na čtyřech kolech.
»Pořádáme dva druhy expedic - jedny jsou přímo pro ty, kteří si chtějí vyzkoušet jízdu v těžkém terénu, a druhé jsou spojené s poznáváním míst, kam by se klient normálním vozem nedostal,« vysvětluje off-road průvodce Jiří Chramosil z firmy Off Road World, která tyto expedice podniká čtrnáct let.
Účastníci mohou vyrazit ve vlastním voze i ve vypůjčeném. Obvykle se přespává ve stanech.
V Evropě je oblíbenou destinací Rumunsko - pro svoji dostupnost a možnost nerušeně jezdit ve volném terénu. Týdenní zájezd se dá objednat i za 20 tisíc korun.
Náročnější dobrodruzi mohou vyrazit do africké Namibie, kde je cesta obohacena pozorováním exotických zvířat a divočiny.
A pro největší fajnšmekry lze zařídit šestitýdenní zájezd napříč celým australským kontinentem, při němž urazí vzdálenost více než šest tisíc kilometrů. Ovšem, tato dovolená stojí celkem kolem 150 tisíc korun.