Svět se zbláznil
Nečekané, neuvěřitelné i nepochopitelné události stihl za sedm měsíců nabídnout letošní rok. Od ničivé tsunami a následné havárie v japonské jaderné elektrárně Fukušima, přes Arabské jaro až po mediální »okurkovou« hysterii a státy na pokraji krachu.
Jaký bude jejich dlouhodobý dopad, dokážou se z nich lidé poučit a nebudou i nadále opakovat stále stejné chyby? Týdeník Ekonom požádal o názor šestici českých expertů. Jejich analýzy budeme zveřejňovat v průběhu tohoto týdne.

Žijeme v poněkud nervózní době - a nemusíme ani cestou do práce potkat »piráta z D1« Aleše Trpišovského, abychom si toho všimli. Je to vidět i v druhdy tak mírumilovném světě bílých límečků, vyhřátých open spaců a útulných mítinkovek.

No řekněte sami. Jednu chvíli si hovíte v kanceláři a všechno se zdá fajn. Pak si odskočíte na záchod, a když se vrátíte, tak se na eBay draží Řecko, přičemž Portugalsko se dává jako dárek při rychlém jednání.

A než stačíte říci »Dominique Strauss-Kahn«, tak do toho nějací lidé z Bruselu, které jste v životě neviděli ani nevolili, nalejí vaše státní úspory na tři generace dopředu. Krach Atén se tím prý odloží možná až na pátek a finanční trhy si skoro na hodinu oddechnou, což vás samozřejmě naprosto uklidní.

Za chvíli je euforie pryč a s ní bohužel i stamiliardy, z nichž měli žít vaši vnuci.

Ze Spojených států amerických totiž dorazily smíšené zprávy - Obamově administrativě se nedaří prodat Sochu svobody. Měla jít do frcu v Šanghaji a vláda z toho železa chtěla zafinancovat další tři hodiny pobytu vojsk v Afghánistánu.

Prohnaní Číňani bohužel na poslední chvíli cukli, čímž euroamerickou civilizaci dostali do prekérní situace. Při té příležitosti byl nešťastnou shodou okolností zrušen i dolar, ve kterém jste měli všechny peníze, které jste neměli v euru, jež bylo zrušeno už dopoledne.

Jak říkám, doba je trošku nervózní a my manažeři s ní.

Pokud jste z toho všeho vystresovaní a bojíte se o svoji práci v korporaci, mám pro vás pět dobrých rad, jak přežít krizi s grácií Černého Petra.

1. Připravte se na konzultanty

Z dokumentů BBC určitě víte, že v období sucha se nejlépe daří supům - a tak vás asi nepřekvapí, když u vás na recepci složí samsonity hejno alfa samců z McKinsey.

Budou strašně milí, a když vám poprvé srdečně stisknou ruku, vůbec do nich neřeknete, že vás o tři měsíce později vyhodí z práce. A s vámi i deset procent vašich nadbytečných přátel.

Lidé si pobrečí, firma zbavená sádla pošlape lépe - a borci z McKinsey? Ti si vás vydělají do tak pěkné case study, že na to zpětně budete ještě hrdí. A až budete sám velkým šéfem, taky je do své firmy pozvete.

2. Zvyšte ceny

Pokud konzultanti odjeli a vám jde pořád do počítače proud, zaskočte svoji konkurenci a zvyšte ceny.

Pamatujte, že v krizi zlevňují jen loseři, kdežto firmy s charakterem se nepodbízejí, a ti nejlepší jako ČEZ dokonce pořád - no však víte co.

Jednak tím trh překvapíte, jednak tím třeba získáte punc luxusního zboží - a to jediné jde na odbyt i v době krize.

3. Dejte se ke státní správě

Pokud jste přece přišli o místo, zaklepejte na nejbližším ministerstvu. I po 20 letech zuřivých úspor je míst v eráru pořád dost a každý rok ještě o 50 tisíc více.

Nenechte se odradit zdánlivě nízkým platem a skromnou služební felicií. Vaši bývalí kolegové z privátní sféry budou zpočátku machrovat, že oni v pohodě zvládají hypotéky na barák, kdežto vy neutáhnete ani větší šišku gothaje.

Ale dejte tomu pár let. Vaši kolegové budou pořád splácet tu svoji dřevostavbičku v Líbeznici, zatímco vy už budete mít v tichosti zprivatizované tři velkometrážní byty v Pařížské a nějaké ty polnosti na Praze 4, kde se shodou okolností bude brzy stavět hypermarket.

Náš stát totiž na své věrné pamatuje krize nekrize - a tak to má být.

4. Dejte se na buddhismus diamantové cesty či jinou víru

Státní správa není pro vás? Uklidněte nervy v nějaké sektě.

Ne že by to nějak duchovně pomáhalo, ale mohu vás ujistit, že váš guru bude mít rozhodně lepší free cash flow než vaše korporace a lepší nos na marketing a retenci. Třeba se něco přiučíte.

5. Jeďte se jen tak projet

Když na vás nic jiného nezabírá, zbývá ještě adrenalin. Sedněte do svého čuprovního služebáku, vlétněte na D1 jako kulka do laufu a ukažte té chásce, co vaše TDI pořád dovede. A když vás nějaký flegmouš bude za Průhonicemi zdržovat, nechte hormony téct a dejte mu lekci.

Dělají to dneska všichni a všichni se přece nemůžou mýlit!

Černý Petr
autor knížky Jak udělat kariéru, pracuje jako manažer v nadnárodním koncernu

Pokud jste přišli o práci, zaklepejte na nejbližším ministerstvu. I po dvaceti letech zuřivých úspor je míst v eráru pořád dost.

Související