Hotel s televizním vysílačem na vrcholu Ještědu a ateliér SIAL - dva ostrůvky kvalitní a ceněné architektury, které i v dobách socialismu zářily v Liberci. Čím však žije město na severu Čech dnes?

Kromě stavební krize poznamenaly veřejnou výstavbu na Liberecku negativně další dva problémy. Povodně, které před rokem zasáhly velkou část kraje, přesměrovaly většinu investic do obnovy poničené infrastruktury.

Druhou »pohromou« byly spory na liberecké radnici, které paralyzovaly stavební činnost ve městě. Před nástupem léta se však situace zklidnila a radnice rozjíždí odkládané projekty.

Z lázní bude galerie

Rekonstrukce se konečně dočkají liberecké Městské lázně Františka Josefa I. Novorenesanční budova postavená v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga patří k nejcennějším stavbám ve městě. Je však téměř dvě desetiletí nevyužívaná a chátrá.

Město, které ji získalo v roce 2005, dalo již do její sanace více než 27 milionů korun.

Na kompletní rekonstrukci získalo peníze až nyní, především z evropských dotací. Ty pokryjí většinu nákladů vyčíslených na 360 milionů korun včetně DPH. Část prostředků uvolní ze svého rozpočtu krajský úřad a z městské pokladny bude potřeba »vytáhnout« jen 7,5 procenta nákladů (asi 17 milionů korun).

Budova, která tvoří jeden architektonický celek se Severočeským muzeem, by měla sloužit potřebám Oblastní galerie. Rekonstrukce pod taktovkou pardubické firmy Chládek a Tintěra začíná právě v těchto dnech. Hotovo by mělo být v roce 2013.

Zejména z evropských peněz by měl být financován i další odkládaný projekt - dostavba plaveckého stadionu na Tržním náměstí. V areálu přibude 25metrový bazén určený hlavně pro školní výuku a tréninky plaveckých oddílů a věž pro výcvik potápěčů. Vše v hodnotě necelých 117 milionů korun.

Naděje pro divadlo

Velkou investicí města, opět podpořenou z evropských fondů, je postupná obnova sídliště Rochlice.

V červnu zahájená předposlední etapa se zaměří na revitalizaci centrálního parku a jeho okolí. Upraveno při ní bude téměř 40 tisíc metrů čtverečních ploch, přibudou sportovní a dětská hřiště s lavičkami či trasa pro cyklisty a in-line bruslaře.

»Tato etapa přijde na 38,5 milionu korun bez DPH. Polovina sumy půjde na nové chodníky, cyklostezku a parkovací místa,« říká Pavel Jiroušek, ředitel libereckého závodu Eurovia CS, která má stavbu na starost.

Rekonstrukce sídliště byla zahájena v roce 2007, od té doby bylo proinvestováno 50 milionů korun. Poslední etapa je plánována na příští rok.

Evropské peníze by město chtělo získat i na opravy Divadla F. X. Šaldy. Modernizace, jejíž náklady jsou odhadovány na 100 milionů korun, počítá zejména s vybudováním podzemní přístavby. Ta naváže na hlavní budovu divadla a vznikne v ní kvalitní zázemí pro herce a další účinkující. Vše je však teprve ve fázi předprojektové přípravy.

»Pokud by všechno šlo hladce, mohli bychom s rekonstrukcí začít v příštím roce,« uvádí náměstek pro ekonomiku Jiří Šolc.

Liberec baštou výzkumu

Úspěšným žadatelem o peníze z Evropské unie ovšem není jen liberecký magistrát, ale také VÚTS (dříve Výzkumný ústav textilních strojů). Ten své nové výzkumné pracoviště v hodnotě 775 milionů korun financuje převážně z operačního programu EU Výzkum a vývoj pro inovace.

Samotná stavba bude podle ředitele ústavu Miroslava Václavíka stát 400 milionů korun, zbytek »spolkne« špičkové vybavení.

Budova vzniká v průmyslové zóně Sever a dokončena by měla být v roce 2013.

Centrum se zaměří na progresivní technologie v oblasti strojírenství, na snižování energetické náročnosti strojů, aplikaci nových materiálů a spojení mechaniky s elektronikou. Součástí areálu bude i centrum laserových obráběcích zařízení.

Další výzkumné centrum s názvem Ústav pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace v hodnotě 800 milionů korun staví od loňska ve svém areálu Technická univerzita. Stavbu podle projektu architekta Martina Šamla by měla dokončit v roce 2013.

A protože v Liberci nedávno vyrostlo také výzkumné a vývojové centrum společnosti Elmarco, která vyrábí stroje na výrobu nanovláknových textilií, vzniká tak zajímavý vědecký triumvirát.

Developeři se probouzejí

O Liberec však mají zájem i developeři. Například společnost RealityCorporation dokončila nízkoenergetické a pasivní rodinné domy ve Strakonické ulici. Podle developera jsou domy již zkolaudovány a čekají na nové majitele.

Před pár dny byl zkolaudován i další bytový projekt, tentokrát z dílny architekta Ladislava Lábuse. Na dohled od libereckého zámku v centru města tak byla dokončena moderní stavba se šedohnědou fasádou. Na první pohled zaujme nárožními lodžiemi v nižších podlažích a posledním, ustupujícím podlažím, které je řešeno jako systém pilířů a velkých prosklených otvorů. Svým pojetím dům vychází z meziválečného funkcionalismu.

V domě je čtrnáct bytů velikosti 3+kk nebo 4+kk. Developerem je společnost Interma, která byty prodává za 50 tisíc korun za metr čtvereční. Podle Miloslavy Ježkové, vedoucí developerských týmů Intermy, již osm z nich našlo budoucí majitele.

Architektonicky zcela jiným směrem se vydala společnost Továrna. Její bytová výstavba v oblasti Dolního Hanychova se nese spíše v tradičním duchu. Domy odkazují k typické horské zástavbě oblasti.

Ve druhé etapě projektu Sonata jsou dva domy, každý s patnácti byty o velikosti 2+kk až 3+1. Jejich ceny začínají na 29 900 Kč/m2 bez DPH. Zatím byly zahájeny práce na stavbě jednoho objektu, dokončení je plánováno na rok 2012.

Do druhé etapy dospěl i rezidenční komplex Panorama v lokalitě Zelené údolí.

Komplex by měl dle záměrů investora, kterým je Javornická stavební a realitní společnost, zahrnovat celkem devět bytových a 30 řadových domů.

V první etapě vyrostly v údolí tři modrobílé bytové domy. Nyní by k nim měl přibýt další, v pořadí čtvrtý s byty v dispozicích od 1+kk po 4+kk. Jeho fasáda je žlutá a bílá.

Výstavba již byla zahájena, byty jsou v prodeji. Zároveň se staví i prvních devět řadových domů. Tato druhá etapa by měla být dokončena v příštím roce.

Lenka Brdková
šéfredaktorka časopisu Domy a bydlení Exclusive


Městské lázně Františka Josefa I. patří k nejcennějším stavbám v Liberci. Objekt však již dvacet let chátrá.

Nízkoenergetické a pasivní domy ve Strakonické ulici, které v Liberci dokončila společnost RealityCorporation. Foto: Archiv

Vědecké centrum, které má být příští rok dostavěno v areálu liberecké Technické univerzity. Foto: Archiv

Bytový dům od architekta Ladislava Lábuse na liberecké Komenského ulici. Zajímavé jsou na něm nárožní lodžie. Foto:Archiv

Vizualizace, jak by Městské lázně Františka Josefa I. měly vypadat po kompletní rekonstrukci. Foto: ČTK

Související