Společnost Brisk Tábor bude dodávat snímače fyzikálních veličin pro zcela novou řadu motorů koncernu Volkswagen. Týdeníku Ekonom to řekl generální ředitel a majitel táborské firmy Mojmír Čapka.

Jak Čapka dále uvedl, nová řada motorů naběhne v koncernu do série v příštím roce a má se vyrábět nejméně deset let.

Brisk v nedávných dnech úspěšně prošel auditem VW a díky tomu tuto zakázku definitivně získal. Táborská firma sice patří k největším výrobcům automobilových svíček v Evropě, snímače fyzikálních veličin však mají hrát v jejím hospodaření stále větší roli.

Spotřeba zapalovacích svíček totiž relativně klesá, neboť se prodlužuje jejich životnost a v nových autech jsou motory s menším počtem válců.

Milionová výroba

Naproti tomu potřeba snímačů neustále roste. Snímače totiž poskytují nezbytné informace řídicím jednotkám »chytrých« systémů, jako je elektronicky řízené vstřikování paliva, stabilizační a brzdové systémy (například ABS) či automatické zhasínání a startování motoru na křižovatkách.

Brisk začal vyrábět snímače otáček pro Škodu v roce 1996, o tři roky později poprvé pronikl do koncernu VW. Nyní nabízí deset druhů snímačů. Jsou umístěné na vačce motoru, klikové hřídeli a na podvozku.

Firma letos vyrobí asi 1,5 milionu kusů snímačů. V příštím roce jich mají být skoro dva miliony. A v roce 2013, kdy už produkce nových motorů VW poběží naplno, asi 2,5 milionu.

Petr Korbel, týdeník Ekonom

Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vychází ve čtvrtek 28. července.


Související