Chtěli byste se se svým šéfem či kolegy potkávat nejen přes den v práci, ale třeba také ráno při vynášení odpadků či večer při zalévání balkonových květin? Nebo snad spolu dokonce každý víkend grilovat na zahradě maso?
Pro většinu lidí je takový styl života šílenost, do níž by šli jen výměnou za enormně vysoký výdělek nebo za vyřešení akutní bytové nouze.
Právě proto býval život ve společných bytovkách dříve »výsadou« především armádních či policejních důstojníků. Anebo úředníků, železničářů a dělníků žijících ve speciálně postavených koloniích, jako bývala třeba úřednická »kolonka« v pražských Dejvicích, Masarykova kolonie bankovních úředníků v Košicích či hornické kolonie v Ostravě.
Jenže v současném Česku se pro společný život v práci i v soukromí rozhodla i řada bohatých, špičkových podnikatelů a jejich manažerů. A to – na rozdíl od uvedených lampasáků či horníků – docela dobrovolně a záměrně.
Psychologové vidí na tomto trendu negativa, ale i řadu pozitiv. Na jednu stranu se bohatí lidé v důsledku společného bydlení pohybují stále jen v prostředí stejně zámožných sousedů, a v tomto případě dokonce mezi stále stejnými osobami. Na druhou stranu, v případě velkých pozemků se spolubydlící ani nemusejí potkávat nebo vidět.
Je »zdravé«, aby zaměstnanci bydleli na stejném místě jako jejich nadřízení? Zlepší, nebo naopak zhorší takové soužití vztahy na pracovišti?
Ptali jste se Ireny Wagnerové z České asociace psychologů práce a organizace. Na dotazy čtenářů odpovídala v úterý 2. srpna.