Ministerstvo financí neuznává nároky společnosti Washington Investment Company (WIC), která ve dvou sporech požaduje po Česku celkem přes 14 miliard korun. Týdeníku Ekonom to potvrdil zástupce tiskového mluvčího ministerstva.

Lhůta pro smírné řízení uplynula 3. července. "Ministerstvo financí do této doby neobdrželo žádné dokumenty, které by prokazovaly oprávněnost nároků protistrany," dodává Jakub Haas z tiskového odboru ministerstva financí.

Zároveň se nebojí ani případného arbitrážního řízení. »Nároky protistrany neuznáváme a domníváme se, že naše právní pozice je velmi silná,« dodává Haas.

Podle mediální zástupkyně WIC Kristýny Paulusové zatím protistrana na svých nárocích trvá. "Od nezávislého auditora máme doložené, že naše nároky jsou oprávněné a vše je v pořádku," řekla serveru Ekonom.cz Paulusová. Z ministerstva zároveň doklad o rozhodnutí neobdrželi.

WIC o sobě říká, že je americkou mezinárodní investiční společností, spravující švýcarský kapitál. Letos v lednu oznámila ministerstvu financí, že požaduje ve dvou sporech o ochraně investic dvanáct, respektive přes dvě miliardy korun. V prvním případě měla být poškozena při IT zakázkách státních Lesů ČR, v druhém sporu měl zmařit její investice Finanční úřad pro Prahu 4.

Podle Paulusové bude dalším krokem mezinárodní arbitráž. "Na svých požadavcích trváme," dodává. Další kroky hodlá společnost WIC upřesnit tento týden.

Pavel Kočička, týdeník Ekonom

Související