Česká univerzitní realita

- 26 veřejných vysokých škol, převážně univerzit
- 45 soukromých vysokých škol
- 2 státní vysoké školy (Policejní akademie v Praze, Univerzita obrany v Brně)

Od deseti k pěti

Na alarmující vývoj v českém školství upozornila loni zveřejněná zpráva společnosti McKinsey & Company. Firma vystavila základní a střední školství mezinárodnímu srovnání, z něhož například vyplynulo:

- Od roku 1995, kdy Česko v rámci OECD patřilo mezi 6 až 7 nejlepších zemí, se výsledky českých čtvrťáků a osmáků výrazně zhoršily (ve většině srovnání klesly do třetí desítky).
- Pokud bude trend pokračovat, dostane se Česko během deseti let na úroveň států jako Rumunsko a Gruzie.
- Jen 10 % učitelů snese srovnání s mezinárodní praxí.
- Čtvrtina studentů nedosahuje základní úrovně čtenářských dovedností.
- Klesající úroveň vzdělávání může Česko do roku 2050 připravit ročně o 11 % HDP (v dnešním vyjádření 400 miliard korun).

Česku scházejí tradice

Zatímco ve Spojených státech mají soukromé elitní školy velkou tradici (viz článek Prestižní školy pouze pro elity), v kontinentální Evropě je to jiné. Elitní školy tu jsou, i ony mají slavnou minulost a dobré renomé, avšak svým charakterem jsou převážně veřejné.
V Česku však nelze při zakládání elitních škol navázat téměř na nic.
Až do zániku rakousko-uherské monarchie byla u nás jediná česká vysoká škola - Karlova univerzita (měla ovšem německou sestru a i další vysoké školy - vojenské, báňské - byly německé). Po vzniku republiky vznikla univerzita i v Brně, ovšem veškeré vysoké školství bylo i nadále veřejné, nebo státní.
Vzorem dnes zamýšleným elitním soukromým vysokým školám tak snad může být jen prvorepubliková Baťova škola práce ve Zlíně. To však byla škola střední, mezi jejíž absolventy patřil třeba i pozdější generální tajemník československých komunistů Milouš Jakeš.

Mohl by to být zlom v českém vysokém školství. Až dosud se soukromé univerzity orientovaly především na uspokojování poptávky po titulech, čili na masový trh.

Teď ale přicházejí miliardáři, kteří chtějí budovat elitní vysoké školy.

Ambici založit takovou vzdělávací instituci mají šéf ČEZ Martin Roman, majitel Agrofertu Andrej Babiš nebo majitel firmy RSJ Algorithmic Trading, matematik a známý bojovník proti korupci Karel Janeček.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 90 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.