Ačkoli se energie stále zdražují, odborníci na trhu s nemovitostmi jsou přesvědčeni, že pro současného zájemce o koupi jsou energetické úspory méně důležité, než je třeba lokalita a cena domu či bytu. Cena dnes hraje dokonce ještě větší roli než dříve.
Tato skutečnost se však brzy může změnit.
»Strategie developerů je různá, ale po stavebnětechnologické stránce není nízkoenergetická stavba o mnoho dražší než ta standardní. Kdo bude nabízet nízkoenergetické bydlení za standardní cenu, bude mít určitě větší šanci u kupujících,« soudí Petr Višňovský, obchodní ředitel realitní kanceláře společnosti Lexxus.
»Ten, kdo bude žádat po klientech výrazný příplatek za nižší energetickou náročnost, může být naopak nepříjemně překvapen,« dodává.
Situaci by měla od roku 2013 také změnit směrnice Evropské unie, podle níž se bude muset začít stavět v nízkoenergetickém standardu.
Od roku 2020 by pak již prakticky všechny rezidenční novostavby měly být pasivní. Jejich spotřeba by tedy měla být nižší než 20 kilowatthodin na metr čtvereční ročně.
Pro srovnání starší nezateplené budovy dnes na své vytápění vyžadují až 286 kilowatthodin ročně. Současné novostavby mají hodnoty 180 kilowatthodin na metr čtvereční za rok, a jsou proto označovány za vyhovující.
Ty mimořádně úsporné se pak vejdou do 50 kilowatthodin. Mají mimo jiné dokonalejší tepelnou izolaci s většinou trojitým zasklením oken s důmyslným větracím systémem, který zabrání úniku tepla.
Ideál: nulový dům
Pasivní domy nemají systém, který by aktivně vyráběl teplo, jako je například kotel, elektrické přímotopy a podobně.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později