Stávající penzijní připojištění se lidem v Česku podle mínění odborníků příliš nevyplácí. Kvůli přísné regulaci totiž fondy investují opatrně a zhodnocení peněz střadatelů je minimální.
»Za posledních deset let penzijní fondy v průměru po očištění o inflaci zhodnotily peníze účastníků jen o 0,3 procenta,« tvrdí Vladimír Pikora, hlavní ekonom poradenské společnosti Next Finance a jeden z největších kritiků důchodové reformy a penzijních fondů.
Fondy jsou podle něho navíc oproti držení peněz na bankovních účtech rizikové, protože nejsou pojištěné. Penzijní fond tedy může zkrachovat stejně jako jakákoli jiná soukromá společnost a ztrátu naspořených peněz klientům nikdo nenahradí.
»Osobně proto nejsem nakloněn ani současnému penzijnímu připojištění, ani připravované reformě,« poznamenává Vladimír Pikora. Podobně jako řada dalších odborníků totiž nedůvěřuje tomu, že stát zajistí po rozběhnutí reformy větší bezpečnost těchto institucí.
Češi radši spoří jinde
V současné době penzijní připojištění využívá asi 4,5 milionu lidí, to je více než 70 procent ekonomicky aktivních obyvatel země.
Avšak jejich měsíční příspěvek činí podle údajů Asociace penzijních fondů jen necelých 500 korun, respektive 447 korun bez podpory zaměstnavatele.
Přitom tak malé částky na stáří rozhodně stačit nebudou.
»Aby se občané opravdu zajistili, potřebovali by vzhledem k očekávaným demografickým změnám uspořit alespoň dva a půl tisíce korun měsíčně,« soudí Tomáš Sedláček, hlavní makroekonomický stratég Československé obchodní banky.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 80 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později