Je leden 2021. Právě jste přijel do práce ve svém létajícím titanovém automobilu a robotický recepční vás vítá. Přistoupíte ke svému 3D virtuálnímu, interaktivnímu stolu, který sám připraví vysoký hrnek kávy bez kofeinu a naskenuje ranní pracovní list na vaši sítnici.
I takhle může vypadat běžný pracovní den na sklonku právě probíhající dekády.
Nebo také ne.
Odborníci se však shodují, že za deset let většina z nás bude pravděpodobně vykonávat jiné zaměstnání než dosud a dost možná se bude jednat o profese, které zatím ještě ani nevznikly.
Bioinformatik a on-line učitel
Podle statistik, jež Ekonomu poskytlo Ministerstvo školství České republiky, je v současné době na vysokých školách největší zájem o obor ekonomika a management (s počtem přesahujícím 60 tisíc studentů). Největší budoucnost se ovšem předpovídá technickým a lékařským oborům.
Třeba ve Spojených státech očekávají do roku 2016 nárůst pracovních míst ve zdravotnickém sektoru o osmnáct procent, tedy více než v jakékoli jiné oblasti. Všeobecně roste i poptávka po počítačových programátorech a odbornících.
A na jaké zcela nové perspektivní profese se můžeme v blízké budoucnosti připravit?
Jedním z nejžádanějších pracovníků na konci nového desetiletí by mohl být takzvaný »bioinformatik«. Podle Iana Wylieho z britského deníku The Guardian se bude jednat o biologické vědce, kteří se budou zabývat výzkumem v oblasti DNA a genetiky.
Stejně tak bude podle futuristické vize vypracované americkým vzdělávacím serverem GetDegrees.com zapotřebí designerů implantovaných orgánů.
Není to tak dávno, co transplantace lidských orgánů byla pouze záležitostí science-fiction literatury. Nyní probíhá v této oblasti významný pokrok a mladí výzkumníci, kteří udrží tuto vědu v chodu, se jistě neztratí.
Ze zdravotnických profesí budou mít také velkou perspektivu i domácí ošetřovatelé. Dnes se možná toto povolání zdá být finančně podhodnocené, avšak s neustále narůstajícím stárnutím populace ve vyspělých zemích bude kvalitně školených opatrovníků pro seniory potřeba čím dál více.
S velkou mírou stresu mezi lidmi se brzy dostanou do kurzu rovněž psychoterapeuti. Profese, která je již dnes naprosto běžná v západním světě, bude potřebná i v Česku.
Špatně na tom podle všeho nebude ani další z dnes podceňovaných zaměstnání - učitelé. »Bez vzdělání nemá budoucnost nikdo,« shodují se odborníci.
Dokonce i v českém prostředí by se pedagogika měla stát perspektivní profesí.
Deník The Guardian se ovšem domnívá, že dojde ke změně v systému výuky. V roce 2020 se uskuteční velká revoluce ve studiu přes internet.
»Studenti budou mít k dispozici on-line balíček studijních programů, který jim umožní absolvovat kurzy z celého světa a podle mezinárodních učebních osnov,« předvídá Ian Wylie. Tradičně perspektivní profesí budou samozřejmě i právníci.
Průměrní nepřežijí
Zásoby ropy na naší planetě se nezadržitelně ztenčují. Výzkumníci na vývoj obnovitelných zdrojů elektrické energie a pohonných hmot budou zanedlouho nepostradatelní.
Vzdělávací server GetDegrees.com toto povolání nazývá »inženýr energetických zdrojů«. Jedním z řešení nového typu paliva by měly být automobily na vodík.
Pro funkci manažera vodíkové čerpací stanice bude podle listu The Guardian zapotřebí vědy stejně jako maloobchodních dovedností.
Z ekonomických oborů budou podle Iana Wylieho důležití speciální manažeři, kteří budou dohlížet na dodavatelské řetězce po celém světě. V náplni jejich práce bude kontrola kvality a ekologické nezávadnosti zboží.
Další žádanou profesí by mohl být kvantový finanční analytik. Americký server GetDegrees.com pod tímto pojmem uvádí experta vzdělaného v ekonomice a matematice, jenž bude schopný poradit zákazníkům s finančními investicemi.
Vzhledem ke zvýšenému počtu zaměstnání a jedinců ucházejících se o práci poroste v budoucnosti také význam pracovních agentur - náborářů, co budou lidem pomáhat s hledáním zaměstnání a budováním kariéry.
Podle Michaela T. Robinsona, tvůrce a majitele serveru CareerPlanner.com mají dobré vyhlídky i experti na marketing. Avšak s jedinou nevýhodou.
»Marketing bude jedno z těch polí, kde průměrní nepřežijí, se zvyšující se konkurencí na trhu společnosti brzy pochopí, že v oblasti prezentace svých výrobků a služeb musejí odvést daleko lepší práci,« tvrdí Robinson.
Experti na vylepšování
Z technických oborů by se do popředí mohl dostat například specialista na kybernetickou bezpečnost.
V 90. letech byli hackeři postrachem internetu. Kdo by si pomyslel, že za krátký čas jejich schopnosti možná najdou dobré využití? Kybernetická bezpečnost je prudce se rozvíjející průmysl a odborníků na ochranu virtuální komunikace bude stále potřeba.
Neméně důležití budou rovněž takzvaní datoví technologové.
Každým rokem lidstvo nalézá nové způsoby, jak vyměňovat a zpracovávat data. Před deseti lety by určitě nikdo nehádal, v jakém měřítku bude možné řídit byznys přes displej mobilního telefonu. Co nás čeká v této oblasti za dalších deset let?
Server GetDegrees.com předvídá potřebu »inženýrů na zajišťování kvality«.
Náplní této zajímavé profese bude sledovat a testovat produkty moderní techniky. A zároveň navrhovat vylepšení pro každý prototyp, který se objeví.
Uplatnit by se měl třeba i developer mobilních aplikací. »Mobilní mediální průmysl pokračuje ve zvyšování příjmů a jako technologie se stává stále důmyslnější, k zajištění tohoto nárůstu bude stále třeba nových vývojářů,« píše server GetDegrees.com.
Kdo bude na odpis
A jaká povolání mohou mít v roce 2020 s hledáním práce problémy?
Majitel CareerPlanner.com Michael T. Robinson se domnívá, že nákupy přes internet sníží počet retailových obchodníků.
»Nezaniknou úplně, pouze jich bude méně. To samé se bude týkat i jejich zaměstnanců, třeba pokladníků v obchodech,« upřesňuje.
Deník The Guardian nepředvídá slibnou budoucnost ani stavebním dělníkům. »S moderní technologií bude možné vystavět budovy pomocí počítačů v řádu několika hodin,« říká Ian Wylie.
Špatně na tom mohou být i vojáci. »Na co posílat muže a ženy do války, když je můžete nahradit stroji? Zvýšený počet letadel bez posádky naznačuje, že bojový pilot bude možná první profese v této oblasti, co zanikne,« domnívá se Wylie.
Odlišný názor na to má prestižní americký časopis Forbes, který naopak zařadil vojenské povolání mezi ty nejperspektivnější. Změní se však podle nich systém vojenského výcviku.
Do budoucna ubývá ozbrojených konfliktů, a tak se nepočítá s rozsáhlými a vleklými válkami. Proto bude zapotřebí vojáků, jejichž náplní bude hlavně boj proti terorismu a vzbouřencům.
»Voják budoucnosti bude muset výborně znát podmínky v místě, kde zasahuje, psychologii obyvatelstva a zároveň se obejít bez těžké techniky,« uvedl pro časopis Forbes Alexander Chramčichin z ruského Ústavu pro politický a vojenský výzkum.
Personalisté nepředvídají zářnou budoucnost ani horníkům. S přechodem k obnovitelným zdrojům energie se bude jejich úloha ve společnosti snižovat, ačkoli masový rozsah těchto technologií lze očekávat spíše až ve druhé polovině 21. století.
Zcela jistě jsou sečtené dny výrobců a opravářů faxů. Tak jako byl tento přístroj k ničemu prvnímu člověku, který si ho koupil, bude i tomu poslednímu. Případů, kdy nelze faxovou komunikaci nahradit e-mailovou, je dnes už poskrovnu.
Nejasná budoucnost čeká podle deníku The Guardian také novináře.
»Tištěná média se budou pomalu stěhovat na internet, ovšem žurnalistika jako taková nezanikne,« soudí Ian Wylie.
Lukáš Vojáček
Kdo dnes najde práci
Míra nezaměstnanosti absolventů vysokých škol v České republice za rok 2010 (podle oborů):
- Zdravotnictví, lékařství, farmacie 0,8 %
- Právní vědy a nauky 3,7 %
- Pedagogika, učitelství, soc. péče 5,2 %
- Vědy a nauky o kultuře a umění 6,6 %
- Ekonomické vědy a nauky 7,6 %
- Humanitní a společenské vědy a nauky 7,8 %
- Přírodní vědy a nauky 8,7 %
- Technické vědy a nauky 9,5 %
- Zemědělské, lesnické, veterinární vědy 10,9 %
Zdroj: ISA (Informační systém o uplatnění absolventů škol na trhu práce)
V 90. letech byli hackeři postrachem internetu. Kdo by si pomyslel, že za krátký čas jejich schopnosti možná najdou dobré využití?
Foto: Jan Rasch