V první polovině roku 2009 dokončil Jan Štádler svá vysokoškolská studia a začal se ohlížet po prvním zaměstnání. Kvůli neutěšené situaci na trhu práce ovšem jako pro čerstvý absolvent neměl moc štěstí.

Díky známým a posléze i kariérnímu dni na své domovské fakultě se dozvěděl o existenci absolventského programu ve společnosti Tesco.

Neváhal a přihlásil se. Prošel sítem výběrového řízení a dostal se mezi úspěšné uchazeče do ročního absolventského programu.

»První čtyři týdny jsem strávil na hypermarketu Novodvorská, kde jsem prošel snad všemi pracovními pozicemi kromě uklízeče,« usmívá se.

V dalších týdnech následovala řada školení a kolečko po centrální kanceláři. Nakonec se z něj stal nákupčí piva pro Slovenskou republiku v komerčním oddělení.

»Funkci jsem zastával až do konce programu, kdy se mi naskytla příležitost přejít na pozici nákupčího z alternativních zdrojů. Dnes mám na starost nákup v oddělení nepotravinového zboží pro Českou i Slovenskou republiku,« vypráví, jak se dostal k práci, kterou má rád a baví ho.

Stejně tak ale existuje i řada dalších mladých lidí, kteří usilují o místo v úspěšné společnosti. Nedostatek zkušeností je však při prohlížení pracovních inzerátů požadujících několik let praxe v oboru často odradí. O absolventských programech, které jim mohou pomoci, většinou ani netuší.

Obchod třeba i pro chemiky

Přitom například v Tesku mají absolventi různých oborů možnost uchytit se právě díky těmto trainee programům.

Jana Macháčková, manažerka personálního oddělení Tesco Stores ČR, zdůrazňuje, že firmě jde hlavně o to, aby měl mladý člověk zájem pro společnost pracovat a aby ho práce bavila. V Tesku se tak překvapivě uchytí i studenti chemie či biologie nebo dokonce i stavaři.

»Právě těchto odborníků máme nedostatek, protože je často ani nenapadne u nás zaměstnání hledat. Mají pocit, že v retailu pro ně není místo,« dodává Macháčková.

Další várka nováčků bude do Teska nastupovat během března. Tříkolová výběrová řízení probíhají od ledna až do půlky února. Do té doby mohou absolventi, kteří ukončili školu nejdéle před dvěma roky, podávat přihlášky.

V rámci výběrového řízení je čeká telefonický prescreening, pohovor s personalistou a pro nejúspěšnější nakonec i assessment centrum, kde si vyzkoušejí své znalosti a dovednosti v praxi.

Všechna tři kola úspěšně absolvoval i Pavel Hvizdoš, dnes specialista marketingu v cenovém týmu, který do programu nastoupil v roce 2009.

»K přihlášení mě, kromě napjaté situace na trhu práce před rokem a půl, motivovala především vidina získání zkušeností ve velké, mezinárodní firmě. Uplatnění v marketingu, který jsem studoval na vysoké škole, byl další důvod,« vysvětluje.

Již po třech měsících se díky programu propracoval na pozici cenového analytika.

Zpětně by sice ocenil, kdyby už v průběhu prvního půlroku měl příležitost detailněji poznat práci kolegů z ostatních oddělení, ale přesto nedá na program dopustit.

»Během absolventského programu jsem nabyl dostatek zkušeností, znalostí a odborností k tomu, abych mohl svoji kariéru, nyní již jako standardní pracovník, ve společnosti Tesco dále úspěšně rozvíjet,« myslí si Pavel Hvizdoš, který již po půlroce věděl, že chce ve firmě zůstat i po ukončení programu.

Nela Ceeová, která do programu nastoupila letos v září, zatím ještě neví, kde chce pracovat po ukončení programu, ale už teď může hovořit o jeho výhodách.

»Díky své pozici na jednom z klíčových projektů jsem ve styku se všemi odděleními, moje práce je proto velmi různorodá. Zpracovávám data, připravuji prezentace a podklady na pracovní schůzky, workshopy. Starám se o komunikaci novinek z projektu na obchodní jednotky, navíc jsem sama zodpovědná za jeden z pěti hlavních bodů projektu,« pochvaluje si.

Kolem světa

Dalšími společnostmi, které prostřednictvím absolventských programů získávají mladé talentované lidi, jsou i jednotlivé společnosti patřící pod skupinu GE. Konkrétně jde například o GE Energy, která jim nabízí dvouletý Leadership Training.

Otevírá jim příležitost vyzkoušet si vedoucí roli v různých oblastech firemní struktury a na různých místech ve světe. Účastníci programu získají cenné zkušenosti z multikulturního prostředí a zároveň se naučí i cizí jazyky.

Podle Dina Caprioniho, oblastního personálního manažera společnosti pro střední Evropu, je cílem těchto manažerských programů pomoci kandidátům pochopit fungování společnosti, rychleji si osvojit pracovní zkušenosti a zároveň blíže poznat firemní kulturu.

»Účastníci procházejí rotačními stážemi v různých zemích a na různých místech. Účastní se řady intenzivních školení zaměřených na rozvoj technických, finančních a obchodních manažerských dovedností, přičemž samozřejmě vykonávají každodenní úkoly spojené s pozicí, na niž míří,« popisuje.

Aby GE přilákala mladé talenty, navazuje vztahy s nejlepšími technickými vysokými školami v Evropě.

Z těch českých jmenujme například České vysoké učení technické v Praze, kde loví schopné technicky vzdělané lidi, kterých je u nás stále nedostatek.

Právě na veletrhu pracovních příležitostí na ČVUT se o programu dozvěděla i Marcela Voráčková, která posléze absolvovala dvouletý Commercial Leadership Programme. Ten letos sice ukončila, ale v GE Energy pracuje dál.

Program jí umožnil během dvou let vystřídat několik pozic a pracovat na čtyřech různých místech světa.

»První stáž jsem absolvovala v závodě ve francouzském Belfortu. Zde jsem působila jako obchodní manažerka a mým úkolem bylo připravovat technické návrhy pro prodej zařízení na výrobu elektrické energie,« vzpomíná na svou první pozici.

»Úzce jsem spolupracovala s konstrukčním týmem a připravovala projekty různého rozsahu - od dodávek plynových turbín a sad generátorů až po projekty na klíč,« vypráví.

Po půl roce se přesunula na zastoupení GE Energy v italském Miláně, kde pracovala na návrzích dlouhodobých provozních a servisních kontraktů. »Tehdy ocenila zkušenosti, které jsem získala na svém prvním působišti,« vzpomíná.

Třetí stáž absolvovala v oddělení aplikačního strojírenství dokonce až v americké Atlantě, kde si zase prohloubila své technické znalosti.

Program zakončila čtvrtou rotací, která už probíhala v Praze.

Dnes připouští, že kromě odborné praxe a zaměstnání jí program dopomohl i ke zlepšení jazykových znalostí a poznání různých kultur, různých způsobů myšlení.

Přínos i pro firmy

Firmy organizováním absolventských programů rozhodně nedělají žádnou charitu. Tyto programy jsou totiž výhodné i pro ně samotné.

»Patříme k vyhledávaným zaměstnavatelům, a proto musíme dbát na to, abychom ve firmě měli správnou kombinaci lidí: čerstvé absolventy, pracovníky s několikaletou praxí a konečně ty na seniorních pozicích,« vysvětluje firemní postoj Dino Caprioni z GE Energy.

»Zatímco služebně starší zaměstnanci mohou sdílet své zkušenosti a také motivovat střední stupeň k dalšímu rozvoji, nástup mladých talentů přináší společnosti nové nápady a inspiraci,« upřesňuje.

»Mladí zaměstnanci zároveň představují zdravou konkurenci pro ty starší: přispívají k tomu, aby neusnuli na vavřínech, aby zůstali pozorní,« dodává Dino Caprioni.

Skutečnost, že jsou absolventské programy přínosné i pro samotné společnosti, chápou i některé české firmy, jako je například ČEZ, který nabízí trainee program ČEZ Potentials.

Čerství absolventi se do něj hlásí již od roku 2005 a je určen nejen lidem s technickým, ale i netechnickým vzděláním.

Nábor kandidátů probíhá vždy jednou ročně. Výběrová řízení se zahajují v květnu zveřejněním nabídky volných trainee pozic.

Samotná práce však není jediné, co mladého profesionála čeká.

»Pro každého je připraveno mnoho kurzů a školení. Mně se zvlášť líbily ty zaměřené na rozvoj měkkých dovedností. V praxi jsou tyto schopnosti opravdu důležité a ve škole se je člověk nenaučí,« pochvaluje si Tomáš Knespl, jeden z absolventů programu.

Je třeba být ve střehu

Příležitosti tedy jsou, jen se o nich musejí studenti dozvědět. Personalisté doporučují sledovat webové stránky společnosti, ve které by budoucí absolvent chtěl pracovat.

Nabídky programů se zde většinou zveřejňují. Možností je též chodit na různé pracovní veletrhy či kariérní dny na příslušné vysoké škole, kde se zaměstnavatelé prezentují.

Je dobré mít na paměti, že přihlášky se často podávají až půl roku před samotným zahájením programu a že se většinou vypisují jen jednou za rok.

Zuzana Panczaková

Kam a kdy se přihlásit

- Absolventské programy Tesco - nábor probíhá dvakrát ročně s nástupem v březnu a září. Zájemci se do březnového programu mohou hlásit přibližně do půlky února. Více informací na www.corporate.itesco.cz
pod záložkou Zaměstnání.

- Leadership Training programy v GE Energy - jednotlivé pozice jsou na stránkách GE zveřejňovány během roku. Více informací na www.ge.com pod záložkou Careers.

- ČEZ Potentials - výběrová řízení se zahajují v květnu zveřejněním nabídky volných trainee pozic. Více na www.kdejinde.cz pod záložkou Studenti a pedagogové.

- Škoda Transportation - absolventům nabízí program Start, studentům posledních ročníků vysokých škol pak různé trainee programy. Podrobnosti na www.skoda.cz pod záložkou Kariéra.

- Trainee programy České pojišťovny - výběrová řízení začínají zpravidla na jaře. Více informací na www.ceskapojistovna.jobs.cz.

Související