Když před čtyřmi lety vznikla společnost CoolPeople, která poskytuje IT specialisty formou pronájmu, zájem o její služby byl obrovský. Podle Milana Čálka, zakladatele firmy, poptávka po externích odbornících dokonce několikanásobně převyšovala nabídku.
»Velký boj byl, abychom některé specialisty vůbec našli,« popisuje tehdejší stav.
V prvním čtvrtletí roku 2009 však zájem náhle a výrazně poklesl. Dobíhaly starší projekty a nové nestartovaly.
»Propad byl značný, ale tím, že polovinu našich zakázek tvoří projekty ve státní sféře, nebylo to pro nás fatální. Období jsme tak využili k zefektivnění a troufám si říct, že jsme z krize vyšli spíše posíleni,« pochvaluje si dnes Čálek.
Během krize však zhoršení nenastalo pouze v oblasti pronájmu odborníků, ale vůbec v celém sektoru lidských zdrojů v informačních technologiích.
Na základě svých zkušeností to může potvrdit i Tomáš Kolský, spolumajitel personálně poradenské společnosti IT Talents. »V roce 2009 se na trhu objevili nezaměstnaní odborníci a někteří z nich velmi obtížně hledali práci. Byl to jev, který málokdo pamatoval,« konstatuje neutěšenou situaci v době krize.
Letos už ale zaznamenává výrazné zvýšení poptávky po všech hlavních IT profesích.
Pozitivní vývoj mohou potvrdit také v CoolPeople. Podle Čálka mírné zlepšení nastalo již ve druhém kvartálu tohoto roku. Razantní oživení však zaznamenali teprve v září. Poptávka je dnes téměř taková jako před krizí.
Mezi nejhledanějšími
Oživení trhu si všímá i analýza technologické firmy S&T CZ a společnosti LMC, provozovatele pracovních portálů Jobs.cz a Práce.cz, uveřejněná na konci října.
»Po dvouletém útlumu firmy napříč všemi obory začínají nabírat nové zaměstnance. Meziročně jsme zaznamenali nárůst poptávky přibližně o 20 až 30 procent a IT odborníci patří do desítky nejvíce žádaných uchazečů o práci,« konstatuje Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC.
Z celkového počtu zveřejněných pracovních nabídek na portálech LMC je v oblasti informačních technologií největší zájem o vývojáře, konzultanty a analytiky a o správce IT systémů (viz graf Koho chtějí firmy).
Počet úspěšných uchazečů o práci v IT meziročně vzrostl o třináct procent.
Situace na trhu je příležitostí pro zkušené experty, problémy však mohou mít absolventi. Přitom před dvěma, třemi lety je firmy lákaly nadstandardními podmínkami.
Olga Svobodová, personální ředitelka S&T CZ, také přiznává, že momentálně většinou hledají odborníky s několikaletou praxí. »Pro absolventy je pozic méně než dříve, spolupracujeme s nimi spíše na krátkodobých projektech formou brigád,« přibližuje.
I když se od roku 2009 situace mírně zlepšila, přesto je podle údajů LMC pro absolventy vhodná pouze každá šestá pozice.
Na vině je podle odborníků to, že většině vysokoškolských absolventů zcela chybí praxe v oboru. Doporučují tak, aby mladí lidé získávali zkušenosti ještě při studiu a i potom se dále vzdělávali.
»Ajťáci« na burze
Za růstem pracovních možností totiž stojí také zvyšující se zájem nadnárodních korporací, které k nám podle Kolského z IT Talents rozhodně nepřicházejí jen kvůli levné pracovní síle.
»U tak náročných oblastí, jako je například vývoj softwaru, je klíčová kvalita odvedené práce, což je jeden z rozhodujících důvodů, proč firmy do České republiky přicházely a přicházejí,« myslí si.
Talent českých »ajťáků« vyzdvihuje i Jiří Mráz, generální ředitel společnosti Unicorn Systems, specializující se na informační systémy a na řešení v oblasti informačních a komunikačních technologií.
Právě tato firma si velmi zakládá na kvalitě svých lidí a neustále se snaží rozvíjet jejich potenciál. Pravidelně s nimi probíhají hodnotící pohovory a plánuje se jejich kariérní rozvoj. Pro současné i potenciální zaměstnance je velmi motivační jejich průhledné zařazení do jednotlivých projektů. Ve firmě totiž probíhá jakási burza práce.
»Každý specialista má svou profilovou kartu s pracovní historií, svými specializacemi, hodnoceními z jednotlivých projektů a cenou, za kterou je do projektů najímán. Na burzovních dnech si pak jednotliví manažeři podle těchto informací vybírají pracovníky do projektových týmů,« vysvětluje Mráz.
»Ti, o které není zájem, si musí zvýšit kvalifikaci, zvýšit svůj výkon, nebo snížit své nároky,« dodává.
Po čem firmy touží
Zvyšující se poptávka po »ajťácích« však způsobila, že dnes se opět v některých oblastech specialistů nedostává.
»Během krize jsme si přitom mohli vybírat. Každý den nám chodily nové životopisy. Teď už se firmy o odborníky spíše perou,« konstatuje Čálek z CoolPeople.
Nedostatek expertů se však rozhodli řešit po svém. V současné době nabízejí svým externím spolupracovníkům partnerský program, který umožňuje každému z nich vydělat si peníze tím, že firmě zprostředkují kontakt na dalšího odborníka. »Pokud ho na nějaký projekt využijeme, dáme osobě, která jej doporučila, 20 procent z našeho zisku,« vysvětluje systém Čálek.
Kolský z IT Talents je toho názoru, že v oboru budou téměř vždy žádané »stálice« jako vývojáři v programech J2EE, PL/SQL, C/C++, databázoví a systémoví administrátoři pro Oracle, Unix, zkušení analytici či projektoví manažeři.
Na druhou stranu však dodává, že se zvyšují i požadavky na znalost nových technologií a platforem. V kurzu tak začínají být vývojáři pro operační systém Android nebo pro telefony iPhone.
Čálek z CoolPeople zas pozoruje, že se v současné době zvyšuje zájem o testery. »Vyplývá to z toho, že firmy kladou větší důraz na kvalitu svých produktů,« míní.
Dále podle něj bude »hlad« po lidech, kteří ovládají takzvané CRM systémy, tedy systémy pro zkvalitnění péče o zákazníky. Takových je zatím málo.
»Je tu velký prostor a i my sami budeme v tomto oboru školit a nabírat na CRM řešení nové lidi,« dodává šéf CoolPeople.
Oba dva však upozorňují, že samotné znalosti v oboru už dávno nestačí. Největší šance totiž začínají mít lidé, u kterých se propojuje více rovin znalostí.
»Výjimkou tak třeba není případ, kdy banka hledá analytika, který by zároveň znal její prostředí a rozuměl by například hypotékám. Takových specialistů je nedostatek,« vysvětluje Čálek.
S tím souvisí i zvyšující se důraz na aktivní znalost angličtiny. Bez ní je totiž čím dál těžší se v IT k zajímavé práci dostat.
Zuzana Panczaková
Monika Vohralíková
Bez aktivní znalosti angličtiny je čím dál těžší dostat se v IT k zajímavé práci.
13 procent
O tolik meziročně vzrostl zájem o práci v IT.