Prodejci spoření, pojistek či penzijního připojištění i ostatní finanční poradci budou mít brzy složitější práci. Už během příštích čtrnácti dnů se rozhodne, jak a kdo bude jejich činnost regulovat.  Dosud přitom může finanční produkty prodávat téměř kdokoliv se živnostenským oprávněním. »Naším cílem je, aby trh byl regulován. Poradci by měli být více certifikováni, školeni, což by měl poskytovat i nějaký nezávislý orgán,« potvrdil Ekonomu Daniel Vlk, šéf dceřiné firmy České spořitelny Partner.

Mezitím chce ministerstvo financí zpracovat řadu doporučení pracovní skupiny složené ze zástupců všech hlavních profesních asociací, které na trhu působí, a organizací na ochranu spotřebitelů, vyplývá z informací týdeníku Ekonom. Spolu se zástupci ministerstva a centrální banky se scházeli už od začátku roku.

»Jsme na konci první etapy práce skupiny, konkrétní řešení jsou obsažena v textu doporučení. Ještě ale zůstalo několik témat či detaily řešení obecnějších návrhů, které je nutné diskutovat,« tlumočil mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob stanovisko náměstkyně Kláry Hájkové, která má oblast finančního trhu na starost. Stanovit konkrétnější termín, odkdy by měla nová norma platit ale Jakob odmítl jako předčasné.

Zprostředkovatelé by podle nově vznikajícího návrhu mohli být rozděleni do tří kategorií – pojišťovnictví, kapitálový trh a ostatní. Vzniknout by také měl například centrální veřejný registr distributorů finančních služeb, kontrolovaly by se zápisy do něj a výmazy. Stanoven by měl být i rozsah evidovaných údajů či kdo bude mít do registru přístup. 

 

 

Související