Přiznání k dani z příjmu fyzických osob za rok 2005 se dá od pátku 10. března vyplnit a odevzdat na finanční úřad i přes internet. Aplikace je jednoduchá, zvládne ji i počítačově nepříliš erudovaný daňový poplatník.

Musí však mít docela nadupaný počítač, vybavený nejnovějším softwarem. Na starších strojích je to těžké a pro netrpělivého člověka skoro nemožné. Aplikace je totiž celkem náročná na výpočetní výkon počítače. Nezbytným vybavením k vyplňování je internetový prohlížeč Internet Explorer verze 6 a vyšší, SUN Java 1.4.2 a 1.5 a operační systém Microsoft Windows 2000/XP nebo Knoppix verze 3.6 (Debian Linux). Kdo nemá jeden z uvedených programů, daňové přiznání on-line nevyplní. Kromě operačního systému od Microsoftu jsou všechny ostatní programové prostředky ke stažení zdarma z internetu. Internet je ostatně velmi důležitý, do počítače se přes něj stahují skoro čtyři megabyty dat, tedy necelé tři plné diskety.

Pokud se ale dostanete k první stránce daňového přiznání, všechny největší problémy máte prakticky za sebou a můžete si jen užívat rychlého vyplnění formuláře.

Už na první stránce zjistíte výhody elektronického podání (EPO). Hned při vyplňování místa finančního úřadu si stačí vybrat z nabídky všech poboček. Formulář také zkontroluje, zdali vaše daňové identifikační číslo (pokud je vyplňujete) je správné. Když není, na chybu vás později upozorní.

V záhlaví vyplníte rodné číslo a už ho nemusíte na dalších stránkách zadávat. Samo se všude vyplní automaticky. Stejně jako se doplní třeba PSČ, hned po zadání místa bydliště.

V oddílu č. II už definitivně oceníte výhody elektronické aplikace. Například máte-li jako já příjmy za minulý rok od více zaměstnavatelů, nemusíte je sčítat na kalkulačce. Stačí jen kliknout vedle kolonky Úhrn příjmů od všech zaměstnavatelů a do kolonek postupně vyplnit částky od každého zaměstnavatele. Formulář je pak už sečte a napíše do příslušného políčka sám, podobné to je i s pojistným.

STEJNÉ ZÁZRAKY pak umějí i kolonky pro výpočet dílčího základu daně z podnikání, pronájmu a ostatních příjmů. Jen kliknete na tlačítko, doplníte potřebné údaje a program sám vše dopočítá a doplní do správných řádků. Nemusíte tak stále obracet stránky jako v papírovém formuláři a sledovat, jaké číslo máte zapsat do kterého řádku.

Podobně si ani nemusíte pamatovat výši odečitatelných položek a nezdanitelné části základu daně. To umí EPO všechno udělat samo. Jste-li student, tak jen dopíšete počet měsíců, po které studujete a částka se doplní sama, podobně to funguje při odpočtech za manžela/manželku nebo poživatele invalidního důchodu.

A opět nepotřebujete žádnou kalkulačku. Aplikace sečte všechny příjmy a výdaje od všech zaměstnavatelů, z podnikání a vypočítá definitivní výsledek daňového přiznání.

Pokud se dopracujete k tomu, že stát by vám měl vrátit přeplatek na daních, musíte o něj požádat. To je jediná věc, kterou EPO neudělá za vás, ačkoliv vyjde záporná daň. Jestliže chcete zaslat přeplatek na adresu, stačí označit příslušnou kolonku a aplikace vyplní adresu automaticky z úvodní strany formuláře. Kdo chce peníze na účet, musí vyplnit vše ručně.

Požádat o přeplatek program sám nezvládne, ale překvapivě spočítá potřebné přílohy, které byste měli s daňovým přiznáním odevzdat.

TO NEJLEPŠÍ PŘICHÁZÍ na řadu v EPO až na konec. Tím je tlačítko Kontrola, které přepočítá, jestli sedí všechny částky, a zkontroluje, zda jsou vyplněny všechny nezbytné kolonky. Pokud formulář není v pořádku, nelze ho odeslat. Na chybu a její umístění program upozorní. Jestliže vyplněné podání projde kontrolou, máte zaručeno, že je po formální stránce vyplněno správně a finanční úřad by neměl mít s vaším přiznáním problém.

Vlastníte-li zaručený elektronický podpis, můžete daňové přiznání rovnou odeslat. Zaručený elektronický podpis (musí navíc obsahovat identifikátor MPSV, hodí se třeba ještě pro komunikaci s Českou správou sociálního zabezpečení) vydává Česká pošta za 190 korun a je platný jeden rok. Nechal jsem si ho udělat na Hlavní poště v Praze, ochotná úřednice mi vyšla dokonce vstříc po zavírací hodině. Vydání podpisu zabralo zhruba 30 minut.

Při odesílání přiznání se aplikace zeptá, zda ji chcete elektronicky podepsat či nikoliv. Pokud podpis máte nainstalovaný, stačí potvrdit a přiznání se odešle. Průvodku si můžete uložit do počítače a občas přes internet zkontrolovat, kde se právě vaše přiznání nachází. Nejde rovnou na váš daňový úřad, ale na Ministerstvo financí. To pak formulář předá patřičnému úřadu.

Nemáte-li zaručený e-podpis, musíte formulář odeslat bez podpisu (nebo uložit na disketu) a vytisknout průvodku. Tu pak podepsat a (s disketou) do tří dnů doručit na finanční úřad, jinak vaše podání nebude platné. Na úřad také musíte donést všechny potřebné přílohy, i když jste přiznání podepsali elektronicky.

Vyplnění přiznání prostřednictvím EPO mi zabralo 15 minut a mám jistotu, že je bez chyb. To jsou nepochybné výhody přiznání. Na druhou stranu, návštěvě finančního úřadu se stále nevyhnu. Musím tam doručit přílohy v papírové podobě.


Daně přes internet

Elektronické podání se dá zatím vyplnit a odeslat pouze na internetových stránkách Ministerstva financí (www.mfcr.cz). Na úvodní stránce je potřeba kliknout nahoře na liště na odkaz Daně a cla, na další stránce pak v levém sloupci na položku EPO - el. Podání a nakonec na odkaz Elektronické zpracování písemností. Přímá adresa je
http://adis.mfcr.cz/adis/jepo/menu_hlavni_ramce.htm.
Pak už stačí jen zvolit Vyplnit nový formulář a můžete začít.


 

Související