Zjednodušte daňové předpisy a zrychlete soudy - tak by se daly shrnout nejnaléhavější požadavky českých podnikatelů, jak je ukázal průzkum Centra ekonomických studií Vysoké školy ekonomie a managementu, provedený v posledním čtvrtletí 2006. Mezi "top ten" stížností patří i rozšířená korupce a nekalé prosazování soukromých zájmů v politice, sociální systém nemotivující k práci a odpovědnosti, vysoké bankovní poplatky a nekvalitní státní správa.

Na výsledcích průzkumu není ani tak pozoruhodné, že uvedené nedostatky podnikatelům vadí, jako spíše to, že co do naléhavosti předstihly jiné známé neduhy, které buď již byly (alespoň částečně) řešeny, nebo se s nimi podnikatelé naučili žít. Mezi více méně uspokojivě řešené problémy zařadili podnikatelé fungování obchodního rejstříku a živnostenských úřadů, které již nejsou kamenem úrazu při vstupu do podnikání. Relativně smířlivě se staví k nákladům, které musejí vynakládat na právní a daňové poradce. Mezi palčivé problémy rozhodně neřadí ani moc odborů na straně jedné, ani slabost vlastní podnikatelské samosprávy (svazů, komor) na straně druhé. Neznamená to, že by tyto problémy nevnímali, jenom jim momentálně připadají podstatně méně škodlivé pro podnikání než časté změny daňových předpisů, metodických stanovisek a formulářů a neúměrně se vlekoucí soudní řízení.

NA PROBLÉMECH V DAŇOVÉ OBLASTI je pozoruhodné, že sama výše sazeb je jen jedním, a to nikoli nejakutnějším z nich. Vysoké sazby daní se v pořadí problémů daňové oblasti umístily až na třetím místě, s jistým odstupem za častými změnami, rozsahem a složitostí daňových předpisů. Podnikatelé zkrátka daleko hůře snášejí nejistotu, které jsou v daňové oblasti vystaveni, než samu daňovou povinnost. V tomto potvrzuje názor českých podnikatelů zjištění mezinárodních průzkumů prováděných mj. Světovou bankou (SB), z nichž vyplývá, že daňové břímě je z pohledu podnikatelů tvořeno čtyřmi aspekty: počtem druhů daní, které musejí platit, délkou a složitostí daňových procedur, složitostí daňových předpisů a výškou sazeb daní. Všechny čtyři problémy se vešly i do "první pětky" daňových problémů českého podnikatelského prostředí (tab. 2).

POMALOST SOUDNICTVÍ zastiňuje v očích podnikatelů jeho další problémy, ať je kritici nazývají nekompetentností či korupcí. Přitom jde o problém, který nemá jasného viníka, vzniká působením mnoha činitelů a nelze ho jednoduše svést na lenost či špatnou organizovanost soudců. Má však citelné sociální důsledky: vede k základní nedůvěře v možnost dovolat se efektivně spravedlnosti, k hledání mimosoudních cest vynucení oprávněných nároků (bohužel nejen legálních) a také ke zdrženlivému přístupu při rozhodování o nových obchodech a investicích (tab. 3).

Špatnou zprávou pro ty, kdo doufají v brzké řešení problémů českého soudnictví, jsou výsledky rozsáhlých mezinárodních výzkumů SB. Průtahy v soudním řízení nelze uspokojivě řešit ani lepší motivací soudců a dalších profesionálů práva, ani nelze spoléhat na to, že řešení přinese čas spolu s kultivací společnosti a jejích institucí.
Formálnost a procedurální složitost soudnictví zatěžuje na celém světě státy s kontinentální, franko-německou tradicí práva. Zbavit se procedurálního formalismu, alespoň v majetkových sporech, však znamená takový zásah do právní tradice, že se k němu důsledně neodhodlaly ani země předstihující Českou republiku svým bohatstvím a kvalitou institucí.

Václav Šmejkal
Centrum ekonomických studií VŠEM


Čeští podnikatelé jsou poměrně optimističtí...
Ekonomický růst v Česku má podle analytiků pokračovat i letos. Průzkum Unie malých a středních podniků (UMSP) ČR také ukázal, že jejich představitelé jsou poměrně optimističtí. Není to však ve všech krajích ČR stejné. Nejlépe vidí budoucnost firmy v Praze, středních a jižních Čechách. Nejskeptičtější jsou podniky v Moravskoslezském kraji a na Vysočině.
Podnikatelé se letos zejména těší na evropské peníze a počítají s tím, že se jejich čerpání zlepší. Firmy z oblasti služeb se ale obávají celkově silné konkurence. Největší obavu mají podnikatelé z růstu cen energií a dalšího posilování koruny. Stěžují si předem i na nový zákoník práce, hlavně na nové vymezení přesčasové práce a vliv odborů.
Pokud jde o vnitropolitickou situaci, UMSP provedla bleskový průzkum ohledně jejich preferencí. Většina ze 150 dotázaných zástupců firem si vybrala středopravicovou proreformní vládu, a to buď jako menšinovou vládu ODS nebo trojkoalici ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Reformní vládní program má zlepšit podnikatelské prostředí, snížit daňovou zátěž, zjednodušit a zpřehlednit legislativní systém a omezit nadměrnou míru byrokracie.
Největší podporu našel mezi podnikateli odklad zákona o nemocenském pojištění, kdy případné změny začnou platit nejdříve za rok.

GE

...ale méně než evropští podnikatelé v průměru
Výsledky průzkumu organizovaného Eurochambres ukázaly, že podnikatelská očekávání v členských i kandidátských zemích EU jsou nejoptimističtější za posledních pět let. Nejoptimističtějším státem je Lotyšsko, nejpesimističtější odpovědi přišly z Maďarska. Portugalsko zaznamenalo oproti minulému průzkumu nejvýraznější "zlepšení nálady", resp. posun k optimističtějším očekáváním.
Už čtrnáctý "evropský hospodářský průzkum", který koncem loňského roku zorganizovala Eurochambers, se zaměřil na očekávaný vývoj ve firmách v nejbližší budoucnosti. Hodnotícím prvkem je prostý odečet procentuálního vyjádření počtu negativních odpovědí od pozitivních. Celkově pozitivní bilanci odpovědí vykázala všechna sledovaná hodnotící kritéria ekonomické výkonnosti firem.
Jak ukazuje následující tabulka, čeští podnikatelé jsou ale poněkud pesimističtější, než ukazují průměrná čísla za EU.

43zaDane.gif

LI

43zaDane2.gif
Související