Hlavním pilířem pro plánované změny se stala novela Nařízení (EHS) č. 2454/93, kterým se implementuje Celní kodex Společenství. Tuto novelu lze opravdu označit za převratnou a velice důležitou pro veškeré subjekty, které se zabývají dovozem a vývozem zboží do a z Evropských společenství. Schválené změny je možné rozdělit do tří skupin, a to na část týkající se zjednodušení celních postupů při vývozu zboží, část týkající se získání osvědčení oprávněného hospodářského subjektu pro urychlení celních kontrol a část týkající se takzvaných souhrnných hlášení.

ZJEDNODUŠENÍ CELNÍCH POSTUPŮ PŘI VÝVOZU ZBOŽÍ. V průběhu první poloviny roku 2007 by měl být spuštěn nový informační celní systém - Export Control System (ECS), sloužící pro rychlou elektronickou výměnu informací v rámci EU mezi celními úřady vývozu a výstupu zboží z území Společenství, přičemž Česká republika by měla zahájit provoz v systému ECS již od 1. února 2007. V rámci tohoto systému bude vývozní celní úřad, u kterého bylo zboží navrženo do režimu vývoz, informovat o vývozu zboží celní úřad na výstupu, přes který bude zboží vystupovat z území EU do třetí země, prostřednictvím sdělení "zpráva o očekávaném vývozu". Poté, co zboží opustí území EU, předá celní úřad výstupu zpět celnímu úřadu vývozu sdělení "výsledky kontroly při výstupu". Vývozní celní úřad potvrdí vývozci výstup zboží z území Společenství prostřednictvím "oznámení o vývozu". Tímto způsobem dojde ke značnému zjednodušení a zrychlení jak celního řízení, tak prokazování vývozu zboží pro účely DPH. Pro účely DPH však bude nutno i nadále archivovat vyhotovení č. 3 vývozního JSD (jednotného správního dokladu). V souladu se zákonem o DPH musí být vývoz i nadále dokládán daňovým dokladem, kterým je v případě vývozu zboží právě vývozní JSD. Samotný výstup zboží z území Společenství, což je druhá podmínka pro uplatnění osvobození od DPH, pak bude možné doložit právě výše uvedeným oznámením o vývozu, které tudíž bude rovněž nutno archivovat.

Pouze v případě, že by z nějakého důvodu nemohl být použit tento systém, lze i nadále se zbožím zasílat vyhotovení č. 3 vývozního JSD, resp. vývozní průvodní doklad vytvořený v informačním systému CU vývozu. Jestliže vývozce v tomto třetím vyhotovení JSD uvede v boxu 44 kód "RET-EXT" nebo kód 30400, výstupní celní úřad potvrdí fyzický výstup zboží na zadní straně tohoto vyhotovení.

Osoby, které používají zjednodušené postupy, by měly s celními orgány komunikovat po uplynutí určité přechodné doby již jen prostřednictvím technologie počítačového zpracování dat. V tomto případě je nutno mít na paměti, že zákon o DPH sice umožňuje za daňový doklad považovat i celní prohlášení podané plátcem se souhlasem celního orgánu elektronicky, ale toto celní prohlášení musí být opatřeno zaručeným elektronickým podpisem založeným na kvalifikovaném certifikátu či označeno elektronickou značkou založenou na kvalifikovaném systémovém certifikátu.

OSVĚDČENÍ OPRÁVNĚNÉHO HOSPODÁŘSKÉHO SUBJEKTU. Část týkající se získání osvědčení oprávněného hospodářského subjektu (OHS) nabude obecně účinnosti 1. ledna 2008. Oproti současnému stavu by se fyzická a dokladová kontrola zboží dováženého na území Evropských společenství měla přenést již na vnější hranice ES, což může vést ke značným komplikacím při dodávkách zboží, resp. k prodlevám při vstupu daného zboží na území ES a následně do České republiky a narušení plynulosti dodávek materiálu a zboží nutných pro výrobu i v České republice. Obdobné podmínky budou platit pro české subjekty, které zboží z území Evropských společenství vyvážejí. Proto značnou komparativní výhodu získají ti vývozci, kteří získají status takzvaného oprávněného hospodářského subjektu.

OHS smí využívat úlevy ve vztahu k celním kontrolám týkajícím se bezpečnosti a zabezpečení nebo zjednodušené postupy stanovené v celních předpisech. Osoby, které toto povolení nezískají, nebudou po uplynutí určitého období oprávněny využívat zjednodušené postupy.

Novela Nařízení rozlišuje následující tři typy osvědčení, přičemž zároveň definuje podmínky, které musí žadatel o dané povolení splnit:

Osvědčení OHS pro využívání zjednodušených postupů při proclívání zboží.

Osvědčení OHS pro usnadnění a zjednodušení celních kontrol z pohledu bezpečnosti.

Osvědčení OHS jak pro využívání zjednodušených postupů, tak pro zjednodušení celních kontrol z pohledu bezpečnosti.

Zboží držitelů osvědčení OHS by mělo být v porovnání s ostatními hospodářskými subjekty podrobováno méně častým fyzickým i dokladovým kontrolám. V případě, že se kompetentní celní úřad rozhodne takovou kontrolu provést, musí být provedena přednostně. Aby mohl subjekt usazený v České republice či v jiném členském státu získat osvědčení OHS, musí splňovat následující kritéria:

Odpovídající dodržování celních požadavků. V průběhu tří let před podáním žádosti nesmí závažně či opakované porušit celní předpisy následující osoby a subjekty:

žádající subjekt,

osoby odpovědné za žádající subjekt nebo vykonávající kontrolu nad jeho vedením,

právní zástupce žádajícího subjektu pro celní záležitosti,

osoba odpovědná v žádajícím subjektu za celní záležitosti.

Pouze v případech, že by relevantní celní orgány shledaly porušení celních předpisů zanedbatelným ve vztahu k množství nebo objemu celních operací a pokud v souvislosti s těmito porušeními není zpochybněna dobrá víra žádajícího subjektu, může být tato podmínka splněna i v případě, že by se některá z osob uvedených výše takového porušení dopustila.

Uspokojivý systém vedení obchodních a případně přepravních záznamů, který umožňuje náležité celní kontroly. Žádající subjekt musí vést účetní, skladovací a přepravní systém splňující následující parametry:

účetní systém odpovídá účetním principům přijímaným v České republice,

systém umožňuje fyzický či elektronický přístup celních orgánů,

logistický systém rozlišuje zboží se statusem EU zboží od ostatního zboží,

administrativní struktura odpovídá typu a velikosti podniku žádajícího subjektu,

systém zajišťuje odpovídající proceduru pro archivaci záznamů a informací,

systém zajišťuje hlášení potíží s dodržováním celních předpisů,

systém obsahuje opatření k zajištění bezpečnosti proti neoprávněnému napadení.

Prokázaná platební schopnost. Žádající subjekt musí prokázat dobrou platební situaci umožňující žádajícímu subjektu plnit své závazky s ohledem na povahu obchodních aktivit po dobu tří let.

Odpovídající normy v oblasti bezpečnosti a zabezpečení. Žádající subjekt musí zajistit následující opatření v oblasti bezpečnosti a zabezpečení:

Zajištění bezpečnosti a zabezpečení budov.

Existence vstupních kontrol.

Existence opatření k manipulaci se zbožím.

Identifikace obchodních partnerů.

Bezpečnostní prověrky uchazečů o zaměstnání a zaměstnanců.

Osvědčení OHS by mělo být vydáno do 90 dnů po podání žádosti. Novela nařízení však pro přechodné období 24 měsíců po nabytí účinnosti daných ustanovení novely počítá s prodlouženou lhůtou 300 dnů, v rámci které by celní orgány měly u žadatele provést detailní audit. Tato lhůta přitom začíná běžet až dnem, kdy celní orgány obdrží veškeré informace nezbytné pro přijetí žádosti. Jestliže se tedy celní orgány domnívají, že žádající subjekt takové informace neposkytl, mohou ho do 30 dnů po obdržení žádosti vyzvat, aby žádost doplnil. Teprve po doplnění žádosti o požadované informace začíná běžet výše uvedená 300denní lhůta. Vydané osvědčení přitom nabývá účinnosti desátým pracovním dnem po datu jeho vydání. Jestliže si tedy firma, která chce získat toto osvědčení, podá žádost 1. ledna 2007, při zohlednění všech výše uvedených termínů včetně doplňování žádosti může nastat situace, že osvědčení bude moci používat třeba až v roce 2008.

Vzhledem k výše uvedené lhůtě a náročnosti auditu, který musí být u žadatele proveden, by subjekty, které ve větší míře dovážejí či vyvážejí zboží z ES, měly s přípravami na získání povolení začít co nejdříve včetně předběžného projednání žádosti s relevantními celními orgány.

Získáním osvědčení OHS nemá daný exportér či importér vyhráno navždy. Celní orgány jsou povinny sledovat, zda daný subjekt dodržuje určené podmínky a kritéria. V případě, že je zjištěn nesoulad s těmito podmínkami a kritérii po udělení osvědčení OHS či se celní orgány důvodně domnívají, že byl spáchán čin, jenž je vede k trestnímu řízení a souvisí s porušením celních předpisů, pozastaví účinnost osvědčení, popřípadě ho za podmínek uvedených v novele Nařízení zruší.

SOUHRNNÉ CELNÍ PROHLÁŠENÍ. Část týkající se souhrnných hlášení nabude účinnosti 1. července 2009. Hlavní změna spočívá v tom, že souhrnné celní prohlášení se bude podávat u vstupního celního úřadu ještě před vstupem zboží na celní území Evropských společenství. Novela Nařízení definuje časové intervaly, kdy musejí být tato prohlášení podána. V závislosti na druhu přepravy se tyto intervaly liší.

U nákladu v kontejnerech přepravovaného námořní dopravou musí být toto prohlášení obecně podáno nejméně 24 hodin před naložením nákladu na loď v přístavu vyplutí. Ve výjimečných případech, kdy celní orgány dojdou na základě poskytnutých informací k závěru, že dovoz zboží by ohrožoval bezpečnost Společenství a vyžadoval by okamžité zakročení celních orgánů, oznámí celní orgány, že zboží nemá být vůbec naloženo na loď.

V případě letecké přepravy musí být toto prohlášení podáno nejméně při odletu letadla, jestliže plánovaná délka letu činí méně než čtyři hodiny z posledního letiště odeslání ve státě mimo území Společenství do příletu na první letiště Společenství. V případě delších letů musí být souhrnné celní prohlášení podáno nejméně 4 hodiny před přistáním na prvním letišti na území Evropských společenství.

V případě silniční přepravy musí být prohlášení podáno nejméně jednu hodinu před příjezdem na vstupní celní úřad. Jestliže by souhrnné celní prohlášení nebylo podáno prostřednictvím technologie počítačového zpracování dat, tato lhůta se prodlužuje na čtyři hodiny.

Na základě informací provede vstupní celní úřad (tj. celní úřad, který by měl provést kontrolu při vstupu zboží na území ES) analýzu možných rizik ještě před vstupem zboží na území ES. Od této analýzy se následně odvíjí "osud" zboží.

Souhrnné celní prohlášení by mělo být podáváno za použití počítačového zpracování dat. Lze využít obchodní či přístavní informace, pokud obsahují nezbytné údaje. Za výjimečných okolností mohou celní orgány přijmout souhrnná celní prohlášení v listinné podobě. Obdobným způsobem budou muset postupovat i subjekty vyvážející zboží z České republiky do států mimo Evropských společenství.

Milan Tomíček
Konečná, Šafář, Staněk & Tomíček

Související