Kam míří ceny ropy?


Mohou se klidně vyšplhat nad 100 dolarů za barel a zůstat pěkně vysoko dalších 15 let spolu s cenami dalších komodit, prohlašuje o cenách ropy Jim Rogers, někdejší investiční partner George Sorose. Jeho slova nelze brát na lehkou váhu, protože jde také o tvůrce Rogersova mezinárodního komoditního indexu RICI, jehož výnos výrazně překonává konkurenční investiční nástroje stejného zaměření.

Ostatně předpovídat růst cen ropy nad 100 dolarů už není tak těžké jako třeba před rokem, kdy se cenová hladina držela spíše kolem 60 dolarů. Letos se však vydává severomořská Brent opakovaně k 75 dolarům a ve čtvrtek po izraelském útoku na Libanon přešplhala i tuto úroveň. Kdeže jsou sněhy zimy před pěti lety, kdy byla ropa pod 20 dolary za barel?

A může něco ropu vrátit níže? Může, ale není o co stát: "Kdyby přišla ptačí chřipka, klesly by všechny ceny a ropa by zamířila ke 40 dolarům. Přesto bych stále doporučoval ropu kupovat. Klesne méně než ostatní a bude mezi prvními, kdo se začne vracet," předpokládá Rogers.

Ne všechny předpovědi míří tak vysoko. Na jarním Fóru OECD v Paříži, které předcházívá ministerské schůzce členských zemí, tvrdil Efthymios Christodoulu, prezident řecké společnosti Hellenic Petroleum, že rozhodnutí o velkých investicích se teď obvykle opírají o dlouhodobé předpovědi ceny ropy na úrovni 40 až 45 dolarů za barel. "Ale viděl jsem i pásmo 30 až 35, a taky pár mnohem vyšších úrovní," opatrně dodal.

Za pozornost stála i poznámka, že letošní cenový skok není důsledkem skoku ve světové spotřebě, ta loni vzrostla jen o 1,5 %. Cena reaguje především na skutečnost, že těžba už nemá žádné rezervy, neboť nižší ceny v minulém desetiletí brzdily investice do tohoto sektoru. A pak je tu fakt, že se už dávno neobchoduje s ropou, ale s burzovní komoditou, takže o ceně nerozhodují dovozci, ale makléři. Ti, jak známo, přestřelují. Když vznikne problém s jednou rafinérií někde v Mexickém zálivu nebo neklid na jednom nigerijském poli, špatná zpráva vyžene světovou cenu ropy o pět dolarů výše - přestože problém byl jen zlomkem promile světové produkce.

Související