Překvapivě za nimi zaostává Čína, jejíž akcie díky omezením pro zahraniční investory, v rozporu s výsledky ekonomiky ztrácejí. Hůře si donedávna vedly - hlavně kvůli obavám z růstu úrokových sazeb, drahé ropě a ničivým hurikánům - americké trhy. I jim se ale v poslední době daří.

E05_4967b.gif ()


V závěru roku to nepřekvapuje. Dění na trzích ovlivňuje hlavně chování největších správců majetku a ti se snaží před koncem roku trhnout, co se dá. Vždyť si musí vylepšit pozici vůči investorům, jimž budou skládat účty za rok 2005. Není divu, že se akciím dlouhodobě lépe daří od listopadu do konce dubna než v dalších 6 měsících.

Laika nejspíše překvapilo, že akcie v Evropě výrazně posílily i minulý týden po očekávaném zvýšení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou. Investoři tak dali jasně najevo uspokojení, že krok ECB, kritizovaný částí ekonomů jako brzda dosud dostatečně nerozjeté evropské ekonomiky, má být na dlouho posledním zvyšováním sazeb.

Růst akcií podpořily i příznivé makroekonomické údaje v USA. Pozitivně působí i předpověď rychlejšího hospodářského růstu ve světě v roce 2006 od Mezinárodního měnového fondu. Také cena ropy, byť opět zvolna stoupá, má zatím daleko k letním rekordům.

Největší domácí obchodník s akciemi Patria Finance věří, že snaha vylepšit spravovaná portfolia pomůže do konce roku při podprůměrných obchodech i českému trhu. Je tedy optimističtější než investiční banka Morgan Stanley (MS), která podle agentury Bloomberg doporučuje omezit investice v Polsku, Maďarsku a ČR, protože rostoucí sazby v západní Evropě sníží poptávku po zboží z těchto zemí.

Kdo má pravdu, ukáže čas. Nelze vyloučit, že jí mají obě firmy. Letošní tučné výnosy středoevropských akciových trhů, považované řadou investorů za přehřáté, jsou ale již nejspíše minulostí. MS doporučuje vsadit spíše na Rusko a Turecko. Investiční guru Mark Mobius z firmy Templeton Asset Management preferuje Hongkong, Čínu, Thajsko a Jižní Koreu.

Pokračující růst ekonomiky USA by měl pomoci americkým akciím. Roste však počet signálů, svědčících o sílící nejistotě na trzích. Patří k nim rostoucí popularita fondů, které kopírují komoditní indexy. Část investorů je totiž podle společnosti Barclays Capital pokládá za alternativu vůči akciím a dluhopisům, nebo za způsob, jak se zajistit proti inflaci. Podobné důvody zřejmě zvedly cenu zlata k 500 dolarům za troyskou unci. Opatrnější investoři zase kupují dluhopisy, jejichž výnos je vázán na míru inflace.

Odhalit, jak se budou příští rok vyvíjet ceny ropy a v návaznosti na ně míra inflace, úroky a zisky firem, není snadné. Najít optimální investici bude proto ještě obtížnější než letos. Experti rádi připomínají, že kdo zvolí správnou dlouhodobou strategii, má napůl vyhráno.

Související