První zvýšení úrokových sazeb České národní banky lze čekat až po letních prázdninách, jednohlasně se na tom shodli přední čeští experti oslovení anketou časopisu Ekonom. Respondenti se ani neliší v tom, o kolik půjdou úroky nahoru. Až na Pavla Sobíška z HVB Bank, který v listopadu prognózuje repo sazbu 2,75 procenta, se všichni ostatní shodují na růstu sazeb o 0,5 procentního bodu.

"ČNB ponechala úrokové sazby nezměněny na posledních zasedáních. Ke změně sazeb nedošlo i přesto, že údaj o vývoji HDP ukázal, že ekonomika výrazně zrychluje tempo růstu. Ten je tažen spotřebou domácností, což v budoucnu může způsobit vznik inflačních rizik," uvádí Vladimír Tomšík z Newton Holding.

Mezi další rizika růstu cen patří rostoucí ceny ropy a volatilita kurzu koruny. Největší ohrožení však experti spatřují v provedených úpravách sazby daně z přidané hodnoty. "Očekáváme proto započetí diskuse o zvyšování sazeb," dodává Tomšík.

Podobný postoj jako tuzemská centrální banka zaujme v průběhu příštího roku i Evropská centrální banka. Ani zde experti příliš nepočítají s rychlým růstem úrokových sazeb. Pokud by k němu mělo přece jen dojít, pak opět ve druhé polovině roku. Navíc nárůst by oproti Česku neměl být tak výrazný, medián odhadu analytiků je 2,25 procenta, tj. jen o čtvrt procentního bodu nad současnou výší sazeb. "Pokud by vydrželo silné euro po celý letošní rok, nemusely by sazby růst vůbec, a pokud by bylo posílení eura k dolaru výrazně přes 1,30, mohlo by dokonce dojít k jejich poklesu," soudí experti České spořitelny Luboš Mokráš a Helena Horská.

Právě otázka vývoje kurzu dolaru k euru bude klíčová nejen pro další osud úrokových sazeb, ale i pro světový ekonomický rozvoj. Analytici jsou rozděleni na dva tábory. Jedni soudí, že dolar zůstane slabý. "Začínáme se klonit k názoru, že slabý americký dolar již není jen záležitostí krátkého období, ale naopak je to věc "cyklu", tj. delšího období, a tudíž očekáváme, že americký dolar tak po celý rok 2004 již neposílí pod hodnotu 1,20 USD/EUR," tvrdí Tomšík. Druhá část expertů se však domnívá, že dolar nemá fundamentální důvody zůstávat oslabený. "Držíme se názoru, že současné oslabování dolaru je podmíněno převážně technickými faktory. Americké hospodářství se dostalo do robustního růstu, který bude oslabením dolaru jen podpořen. Nesouhlasíme se široce rozšířeným názorem, že zrychlení růstu americké ekonomiky automaticky povede k dalšímu růstu schodku běžného účtu. Údaje o vývoji v americkém výrobním sektoru naopak naznačují, že zvýšená spotřeba a investice budou více kryty z domácích zdrojů," prognózují experti České spořitelny. Slabý dolar podle nich rovněž pomůže zvýšit ziskovost amerických firem a zvýši tak atraktivitu jejich akcií. "Zda se splní scénář zastavení oslabování dolaru, bude záviset na dvou základních faktorech: především na tom, zda se americké ekonomice podaří udržet současné růstové tempo, a pak, zda se na dynamice evropských ekonomik negativně projeví vliv silného eura," dodává Mokráš s Horskou.

Od vývoje kurzu dolaru a eura na devizových trzích se pak odvíjí i cena koruny, která víceméně kopíruje kurz eura. Všichni experti však počítají s tím, že s postupující reálnou konvergencí bude docházet k posilování české měny. Kurz koruny k euru na konci prosince 2004 pak má v průměru dosáhnout 31,25 CZK/EUR.

Experti se pro anketu Ekonom Poll vyjádřili i k budoucímu vývoji inflace v České republice. I zde panuje celková názorová jednota: po loňském zhruba jednoprocentním růstu cen přijde výrazný skok. V prosinci by tak vše mělo podražit zhruba o tři procenta.

"Z hlediska časového rozdělení cenových tlaků bude výraznější první polovina roku, během které vzroste meziroční inflace na 3 %. Ve druhé polovině roku se pravděpodobně inflace stabilizuje poblíž hranice 3 %," uvádí Pavel Sobíšek z HVB Bank. Největší vliv na růst cen bude mít podle Davida Marka z Patria Online změna regulovaných cen a změna daňových sazeb, obojí se má na zdražení podílet zhruba 1,9 procentního bodu. "Další zhruba 0,4 procentního bodu v naší prognóze připadá na vrub zdražení potravin," dodal Marek. Vyšší inflaci podle Tomáše Pilaře z Wood & Company napomáhá i slabší koruna proti společné evropské měně, která zdražuje veškeré dovozy ze zemí eurozóny.

Na druhé straně čistá inflace zůstane prakticky na stejné úrovni jako v roce 2003. Boj o zákazníka, výrazné posílení koruny vůči dolaru a stabilní, respektive mírně posilující koruna vůči euru nedovolí cenám výrazněji růst, uvedli experti Raiffeisenbank Ivo Nejdl a Miroslav Brabec.

54_E02_54G ()55_E02_55G ()

 

 

 

 

55_E02_55 GV ()

55_E02_55 TM ()

Ekonom Poll je pravidelné měsíční šetření názorů účastníků finančního trhu na budoucí vývoj významných finančních indikátorů v horizontu jednoho měsíce, čtvrtletí a roku zpracovávané týdeníkem Ekonom. Kromě pravidelných odhadů finančních indikátorů se objevuje otázka k aktuálnímu tématu. Nyní jsme se analytiků ptali na jejich aktuální odhad růstu inflace ke konci letošního roku 2004. Plné znění odpovědí naleznete na ekonom.ihned.cz.

Tabulka odhadů analytiků v horizontu jeden měsíc, tři měsíce a jeden rok - 1.část

Tabulka odhadů analytiků v horizontu jeden měsíc, tři měsíce a jeden rok - 2.část

 

Související