V souvislosti s porodem a péčí o narozené dítě náleží zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 28 týdnů. Pokud porodila zároveň dvě nebo více dětí nebo jde o osamělou zaměstnankyni, náleží jí mateřská dovolená po dobu 37 týdnů. Mateřskou dovolenou zaměstnankyně nastupuje zpravidla od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu, nejdříve však od počátku osmého týdne před tímto dnem.

Vyčerpá-li zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než šest týdnů, protože porod nastal dříve, než určil lékař, náleží jí mateřská dovolená ode dne nástupu až do uplynutí doby 28, respektive 37 týdnů. Vyčerpá-li však zaměstnankyně z mateřské dovolené před porodem méně než šest týdnů z jiného důvodu, je jí poskytnuta mateřská dovolená ode dne porodu jen do uplynutí 22 týdnů. Popřípadě 31 týdnů, pokud jde o zaměstnankyni, která porodila zároveň dvě nebo více dětí nebo jde o osamělou zaměstnankyni. Jestliže se dítě narodilo mrtvé, náleží zaměstnankyni mateřská dovolená po dobu 14 týdnů.

Mateřská dovolená v souvislosti s porodem nesmí být nikdy kratší než 14 týdnů a nemůže v žádném případě skončit ani být přerušena před uplynutím šesti týdnů ode dne porodu.

Nárok na mateřskou dovolenou má také zaměstnankyně, která převzala do péče nahrazující péči rodičů dítě na základě rozhodnutí orgánu sociálně-právní ochrany dětí nebo soudu, nebo dítě, jehož matka zemřela. Pak se mateřská dovolená poskytuje ode dne převzetí dítěte po dobu 22 týdnů. Po dobu 31 týdnů se mateřská dolovená poskytuje, pokud zaměstnankyně převzala dvě nebo více dětí nebo jde o zaměstnankyni osamělou, nejdéle však do dne, kdy dítě dosáhne věku osmi měsíců.

Hmotné zabezpečení. Během mateřské dovolené nepřísluší zaměstnankyni náhrada mzdy. Hmotně zabezpečena je peněžitou pomocí v mateřství z nemocenského pojištění. Podmínkou je, že se v posledních dvou letech před porodem účastnila aspoň 270 dnů nemocenského pojištění. Ženu, která nemá nárok na peněžitou pomoc v mateřství, ale je plátkyní nemocenského pojištění, uzná lékař v souvislosti s těhotenstvím a porodem práce neschopnou, a to od počátku šestého týdne před očekávaným dnem porodu zásadně do uplynutí šestého týdne po porodu; za tuto dobu bude zaměstnankyni vypláceno nemocenské.

Nemocenská dávka náleží také ženě, která do své trvalé péče nahrazující mateřskou péči převzala dítě, jež jí bylo svěřeno rozhodnutím příslušného orgánu nebo dítě, jehož matka zemřela. Dávka se poskytuje rovněž svobodnému, ovdovělému, rozvedenému nebo z jiných vážných důvodů osamělému zaměstnanci, který nežije s družkou a pečuje o dítě na základě rozhodnutí příslušného orgánu nebo o dítě, jehož matka zemřela. Totéž platí i pro muže, který pečuje o dítě, jestliže jeho manželce není poskytována peněžitá pomoc v mateřství a sama nemůže nebo nesmí podle lékařského posudku o dítě pečovat pro závažné dlouhodobé onemocnění.

Výplatu nemocenských dávek zařídí pro zaměstnance jejich zaměstnavatel.

Rodičovská dovolená. Po vyčerpání mateřské dovolené má žena nárok na to, aby jí byla k prohloubení péče o dítě poskytnuta rodičovská dovolená až do tří let dítěte. Tato rodičovská dovolená se zaměstnankyni poskytne v rozsahu, o jaký požádá. Znamená to, že žena nemusí žádat o poskytnutí celé rodičovské dovolené až do tří let dítěte. Záleží jen na ní, pro jak dlouhou dobu se rozhodne. Žádosti je možné opakovat a rodičovskou dovolenou tak postupně po částech prodlužovat. Zaměstnankyně dokonce může po vyčerpání rodičovské dovolené v rozsahu, o jaký předtím požádala, nastoupit do práce a pak znovu žádat o poskytnutí dovolené. Zaměstnavatel je povinen vyhovět. Rodičovská dovolená nahradila dřívější další mateřskou dovolenou; může ji čerpat jak žena, tak muž. Otci dítěte je pak zaměstnavatel povinen poskytnout na jeho žádost rodičovskou dovolenou kdykoliv od narození dítěte po dobu, o kterou požádá. Rodičovskou dovolenou však i otec může čerpat nejdéle do tří let dítěte. Nárok na rodičovskou dovolenou ve stanoveném rozsahu má také zaměstnankyně nebo zaměstnanec, kteří převzali dítě do trvalé péče nahrazující péči rodičů na základě rozhodnutí příslušného orgánu nebo dítě, jehož matka zemřela. Rodičovská dovolená se pak poskytuje ode dne převzetí dítěte až do dne, kdy dítě dosáhne tří let. Zaměstnankyni, která čerpala mateřskou dovolenou, se rodičovská dovolená poskytuje až po skončení této mateřské dovolené.

Sociální dávky jen jednomu z rodičů. Během rodičovské dovolené jsou matka nebo otec, jestliže celodenně a řádně pečují o dítě a splňují další zákonem stanovené podmínky, zabezpečeni rodičovským příspěvkem. Náhrada mzdy se neposkytuje. Ačkoli to z finančních důvodů nebude v praxi časté, zaměstnankyně může mateřskou dovolenou čerpat současně se zaměstnancem, který čerpá rodičovskou dovolenou. To umožňuje jak společnou, tak střídavou péči rodičů o dítě. Souběh nároku na rodičovský příspěvek vyplácený ze systému státní sociální podpory a peněžité pomoci v mateřství, poskytované podle předpisů o nemocenském pojištění, je ovšem vyloučen. Rodičovský příspěvek rodiči - muži - nenáleží, jestliže v rodině druhý z rodičů - žena - má nárok po celý kalendářní měsíc na peněžitou pomoc v mateřství.

Také rodičovskou dovolenou jsou zaměstnankyně a zaměstnanec oprávněni čerpat současně. Rodičovský příspěvek však náleží jen jednomu, a to rodiči určenému na základě dohody rodičů. (Jestliže by se muž a žena nedohodli, rozhodl by úřad.) Pokud starost o potomka převezme muž, zatímco žena upřednostní kariéru, přizná se muži příspěvek až poté, co ženě přestanou být vypláceny nemocenské dávky, tj. peněžitá pomoc v mateřství. Muž nemůže, jak už jsme uvedli, pobírat rodičovský příspěvek v době, kdy žena ještě čerpá peněžitou pomoc v mateřství. Může mu být přiznán až po skončení mateřské dovolené zaměstnankyně, jestliže sama žena nebude rodičovský příspěvek pobírat.

O rodičovský příspěvek se žádá na kontaktních místech státní sociální podpory (tj. stanovené obecní úřady obcí s rozšířenou působností, které byly sídly zrušených okresních úřadů, obecní úřady obcí Černošice, Brandýs n. L. - Stará Boleslav, Nýřany, Blovice a Šlapanice a příslušné orgány hlavního města Prahy).

Návrat do zaměstnání. Po skončení mateřské dovolené, respektive u muže rodičovské dovolené, má žena či muž nárok na zařazení na původní práci a pracoviště. Pokud se vrací do zaměstnání bezprostředně po skončení mateřské dovolené třeba redaktorka kulturní rubriky časopisu, nemůže být zařazena do oddělení příjmu inzerce, ale ani na místo redaktora politického zpravodajství nebo sportu. Má nárok vrátit se na stejnou pozici redaktorky v oddělení kultury. Pokud to není možné, protože práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, musí ji zaměstnavatel zařadit na jinou práci odpovídající pracovní smlouvě, tj. v rámci sjednaného druhu práce a ve sjednaném místě výkonu práce.

Po návratu pracovníka do zaměstnání z rodičovské dovolené má zaměstnavatel povinnost zařadit zaměstnance na práci odpovídající jeho pracovní smlouvě. Nemusí proto být totožná pracovní pozice a zařazení. Zaměstnavatel může předisponovat zaměstnankyni nebo zaměstnance i na jiné místo, ale vždy v rámci jejich platné pracovní smlouvy. Například dosavadní finanční účetní povede pro zaměstnavatele nadále účetní agendu, ale už jako mzdová účetní. Zaměstnavatel drží stejné pracovní místo 28 nebo 37 týdnů, které trvá mateřská dovolená, tři roky, jež nejdéle trvá rodičovská dovolená, pak garantuje pracovní zařazení odpovídající sjednanému druhu práce podle pracovní smlouvy.

Rodiče sami určují dovolenou. Nástup dovolené na zotavenou určuje zaměstnavatel, při návratu z mateřské dovolené je tomu jinak. Požádá-li zaměstnankyně zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení mateřské dovolené, a zaměstnanec zaměstnavatele o poskytnutí dovolené tak, aby navazovala bezprostředně na skončení rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, musí zaměstnavatel jejich žádosti vyhovět.

Ochrana před výpovědí. Se ženami na mateřské dovolené nebo s muži v době rodičovské dovolené do doby, po kterou je žena oprávněna čerpat mateřskou dovolenou, lze rozvázat pracovní poměr jen výpovědí z důvodu, že se zaměstnavatel nebo jeho část ruší nebo přemísťuje. A pokud dostali výpověď pro zvlášť hrubé porušení pracovní kázně nebo z jiného důvodu, pro který lze pracovní poměr zrušit okamžitě, ještě před nástupem mateřské či rodičovské dovolené tak, že by výpovědní doba uplynula v době této mateřské dovolené, skončí výpovědní doba současně s mateřskou dovolenou.

Zaměstnavatel může rozvázat pracovní poměr se zaměstnankyní nebo se zaměstnancem, který trvale pečuje o dítě mladší než tři roky výpovědí jen zcela výjimečně, a to z těchto důvodů:

* ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

* přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,

* byl-li zaměstnanec pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než jeden rok, nebo byl-li pravomocně odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu nejméně šesti měsíců,

* porušil-li zaměstnanec pracovní kázeň zvlášť hrubým způsobem.
Související