Dostala v SMS zprávě fotku penisu svého šéfa. Při jízdě autem jí sáhl do výstřihu. Na služební cestě ušetřil, aby museli spát ve společném pokoji. Vznesl otázku, jak bojuje se stresem, jen proto, aby jí mohl sdělit, že jemu pomáhá sex a jí by pomohl taky. Takový koktejl zážitků sesbíral týdeník Ekonom při pátrání po sexuálním obtěžování na českých pracovištích. Oběti hovoří o tom, že tam, kde ho zažily, jde o běžnou věc, kolegy tiše trpěnou a tolerovanou. Stěžovat si nikomu nechtějí, protože mají obavu ze ztráty práce a dobré pověsti. Anebo to udělaly a nedostalo se jim zastání.

Pomoc existuje, je nutné mít připravené důkazy

Dvanáct let existuje v Česku antidiskriminační zákon, podle něhož se sexuální násilí všeho druhu může posuzovat, přesto je v historii českého soudnictví jen několik málo řešených případů a stížností je minimum. Například na Kancelář veřejného ochránce práv se ročně obrací maximálně dva lidé, u jiných druhů šikany jde až o dvacet stížností ročně. Státní inspekce bezpečnosti práce také uvádí mizivé procento.

To nekoresponduje s informacemi organizací, které se sexuálnímu obtěžování věnují. Podle průzkumu centra proFem se v Česku s nějakou formou sexuálního násilí či obtěžování setkalo 54 procent žen. Celoevropský průzkum Agentury Evropské unie pro základní práva z roku 2014 zase uvádí, že téměř třetinu žen, které situaci čelily, napadl někdo ze zaměstnání. „Ač by se mohlo zdát, že kvůli práci z domova bude případů ubývat, není tomu tak – obtěžování se může dít i na dálku,“ říká Robert Plicka z advokátní kanceláře Plicka & Partners.

Tento článek patří do placené sekce.

Pro vás jej odemknul někdo, kdo má předplatné.


Pokud budete předplatitelem, budete moci stejným způsobem odemykat placené články i pro své přátele.
A získáte i řadu dalších výhod.

Příběhy sexuálního obtěžování

Toto jsou odpovědi žen, jež reagovaly na výzvu na sociální síti LinkedIn, aby popsaly své zkušenosti s tématem.

Kristýna
Měla jsem za život deset šéfů, obtěžovali mě čtyři. Nikdy jsem se nikomu nesvěřila. Protože jsem chtěla růst a bála se, že mě bude okolí podezřívat, že jsem si svůj postup zasloužila nadstandardními vztahy se šéfem. Bála jsem se i reakcí, že si za to můžu sama – tím, jak vyzývavě se oblékám… Chování agresorů jsem se vždy snažila řešit v tichosti a diplomaticky, ale to na ně neplatí, jen to jejich chování podporuje, protože vidí, že mají vše ve svých rukách… Kdyby za mnou přišla podřízená, rázně bych zakročila, ale pro sebe jsem toho nebyla schopná.

Lucie
Vyhlédl si mě klient. O hodně starší, o hodně mocnější a ženatý. Spolupracovali jsme na jednom větším projektu a zcela standardně se setkávali v jedné restauraci, jejíž součástí byl i penzion. Místo původně vybrala finanční ředitelka, se kterou jsme dílčí část projektu také řešili, takže mi to nepřišlo nijak divné. Až do chvíle, kdy sedíme u stolu a projekt finišuje. Klient z ničeho nic konstatuje: „Je tady hezky, že?“ Já pokrčila rameny a věnovala se práci. On naráz na stůl položil klíče od pokoje, významně na mě mrknul s tím, že bychom se tu mohli zdržet a podívat se, jaké mají pokoje a hlavně postele, a začal mě brát za ruku. Zůstala jsem jak opařená. Pak jsem se zvedla a odjela. Řekla jsem to svému šéfovi. Ten se mi smál. Klient mi pak do práce posílal kytky a dárky, a když zjistil, kde bydlím, tak i domů. Vše jsem odmítala. Nikdo mi nevěřil, že jsem si ten byznys neodmakala jinak než v posteli. Ze 3,5 měsíce práce a z úspěchu jsem neměla radost. Kolegové se mi smáli, klient mě obtěžoval a mně zbyla pachuť ponížení. Odrazit ho pomohlo až to, když jsem si našla jeho manželku a požádala ji o usměrnění manžela. Byla jsem podle ní první, která ho odmítla.

Marie
Pracovali jsme spolu už nějakou dobu a byli jsme přátelé. Když jsme jednou jeli na schůzku a já řídila, sáhl mi do podprsenky. „Tak to ne, Karle. Stačí, že spolu sdílíme kancelář, postel – to už by bylo moc.“ Odmítla jsem ho jasně, ale s humorem. Dobře jsme se znali, věděla jsem, co si můžu dovolit. Zasmáli jsme se oba a dál vtipkovali o tom, co všechno spolu můžeme sdílet a co ne. Dodnes jsme přátelé, jednak díky tomu, že to neskončilo trapným mlčením, ale hlavně díky tomu, že mé odmítnutí respektoval – už nikdy to nezkusil. Karel nebyl sexuální predátor, jen své přání neuměl sdělit kultivovaněji.

Marcela
Můj nadřízený mě dobýval dlouho, neúnavně a manipulativně. Chtěl například jakože ušetřit za ubytování na služební cestě a objednal jen jeden pokoj. Když jsem přišla na večeři, ptal se mě, zda jsem se předtím sprchovala a zda jsem si to u toho udělala. Útoky byly sice jen verbální, ale neustálé. Trvalo to do té doby, než jsem jednou přistoupila na jeho hru. Tedy jen teoreticky. Zeptala jsem se ho, jak by si náš milostný poměr představoval. A začala mu předkládat podmínky, třeba, že vyžaduji úroveň, jedině luxusní hotel. Ptala jsem se ho, jak by se postavil k tomu, kdybych se do něj zamilovala. Protože to se mi často stává. Po několika minutách mého proslovu to musel jít rozdýchat. Skončilo to.

Napadených je dost, jen se nehlásí o svá práva. Důvodů je víc. Ten nejvýznamnější vyplývá z obvyklé konstelace sexuálních deliktů: útočník je nadřízený a oběť mlčí, v horším případě se výzvám a nátlaku podvolí. Nejen proto, že nechce přijít o práci. „Nejhorší je ta sekundární hanba,“ shrnuje své zkušenosti Lucie (její příběh ve sloupku vpravo). Dalším důvodem je obecné zlehčování problému: „V Česku kolem sexuálního násilí panuje nesmírná bagatelizace. Často se považuje za běžné, že si za to žena může sama. Nebo se to ututlá,“ říká Michaela Švejdová z Mobbing Free Institutu, organizace bojující za důstojné pracoviště bez šikany.

„Zaměstnavatel musí vytvářet uspokojivé pracovní podmínky. Pokud přehlíží existenci sexuálního obtěžování mezi zaměstnanci, nese následky,“ potvrzuje advokát Plicka. Šikanovaný se může domáhat omluvy, finanční kompenzace i toho, aby zaměstnavatel závadnému jednání  zabránil. Když to neudělá, může dostat pokutu až milion korun.

Plicka hovoří o rostoucím zájmu řešit tyto problémy, a to ze strany jednotlivců i zaměstnavatelů, avšak cesta k řešení je složitá. Sexuální šikana začíná často stupňováním komplimentů. Jak poznat, co je ještě normální a kdy zbystřit? Markéta Černá z Feel Good Company, která se věnuje tématu toxických lidí a firemního prostředí, radí řídit se instinktem. „Zbystřit bychom měli, když nám přijde něco divné a nepříjemné. A hned a jasně se ohradit,“ říká. Některé ženy redakci potvrdily, že jasným odmítnutím dosáhly svého a obtěžování přestalo.

Ve chvíli, kdy šéf či kolega odmítnutí nerespektuje nebo své chování stupňuje, je nutné informovat příslušné oddělení ve firmě – ombudsmana, odbory, HR oddělení nebo nadřízeného, pokud on sám není původcem takového jednání. Takový krok ale ještě nemusí pomoci. „Nikdy to nedělejte bez přípravy,“ varuje Švejdová. Agresoři jsou často manipulativní a oběti nemusí znát jejich vztahy s vedením a kolegy. Na stížnosti bývají dopředu připravení. „Je naprosto nezbytné mít shromážděné důkazy. Čím víc, tím líp. Je dobré si vést podrobný deník a zaznamenávat i případné svědky, nahrávat si situace,“ vysvětluje Švejdová. Informovat firmu doporučuje jedině písemně. „S oznámením je dobré důkazy ukázat, nikdy ale ne všechny, jinak mohou být použity proti oběti. Také je nutné si všechny důkazy archivovat. Pokud je má člověk v mailu, je třeba si je vytisknout. Nedávno jsem měla klientku, které hned po udání zabavili počítač,“ říká Švejdová.

Hodně záleží na způsobu řešení

Od 17. prosince začne pro pracoviště nad 25 zaměstnanců platit směrnice o ochraně oznamovatelů. „Proti sexuálním predátorům to jistě pomůže. Ale jak ve firmách, tak v odborných diskusích vidím, že chybí způsob, jak stížnosti prošetřovat,“ říká Švejdová. Případy, kdy proti sobě stojí dva zaměstnanci, a ještě v různém postavení, líčí jako spletité a nevylučuje, že ten, kdo věc oznámí jako poškozený, se naopak může dostat do pozice viníka. „U sexuální šikany se jedná o ještě citlivější záležitost než u jiných druhů a nejde k tomu přistoupit tak, že necháme obě strany, aby si to vyříkaly. Klasická konfrontace je pro oběť obrovskou psychickou zátěží,“ rozvádí problematiku Švejdová.

Třetinu obětí sexua­li­zovaného násilí napadl někdo v práci. Pokud tomu firma nezamezí, může ji to stát až milion korun.

Doporučuje k řešení využívat specialisty vyškolené na práci s oběťmi. V Česku je jich ovšem málo a koordinátorka Mobbing Free Institutu varuje před službami obecných koučů, neboť bez zkušeností mohou situaci vyhodnotit jinak. „Navíc nejde jen o oběť a agresora. Je to komplexní problém zasahující celou firmu. Často nevhodné chování prorůstá do firemní kultury,“ říká Švejdová. Za příklad uvádí poměr šéfa s asistentkou – když se o něm ví a považuje se za normální, legitimizuje to takový typ chování v celém podniku.

Související

Líbil se vám článek? Chcete víc takových článků?

Kupte si předplatné a můžete si je číst všechny. Navíc bez reklam a s možností odemykat placené články pro přátele.

Vyzkoušejte předplatné Ekonomu