Sociální síť TikTok podle výzkumu společnosti AMI Digital v roce 2024 využívala více než třetina české populace. Po celém světě má platforma postavená na sdílení krátkých videí více než dvě miliardy účtů. I přes to, že tajné služby, kyberbezpečnostní úřady i politici v jednotlivých státech varují před tím, že TikTok je nástrojem čínské vlivové politiky. 

Úřady upozorňují, že množství osobních dat, která platforma shromažďuje, může sloužit k personalizaci kybernetických útoků a zvýšit tím jejich úspěšnost. Ačkoliv jsou data evropských a amerických uživatelů uložena na serverech v USA, mají k nim vzdálený přístup subjekty z Číny i z třetích zemí. 

Ohrožením může být i zdrojový kód. V aplikaci Douyin, alternativní verzi TikToku pro čínský trh, byla zjištěna funkcionalita umožňující stažení softwaru bez vědomí majitele zařízení a existuje obava, že podobnou funkci má i sám TikTok.

Problematický je i právní rámec. Jak upozornil ve své zprávě český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost, čínské zákony o státní zpravodajské činnosti, o státní kontrašpionážní činnosti a o obchodních společnostech vytvářejí legislativní platformu, pomocí které může vláda přímo zasahovat do činnosti soukromé společnosti ByteDance, která TikTok provozuje.

Koncové uživatele to příliš nezajímá. Platforma spuštěná v roce 2016 je v současnosti nejrychleji rostoucí sociální sítí podle počtu uživatelů. Obrat ByteDance činí 146 miliard dolarů a zakladatel Čang I‑ming se v loňském roce stal nejbohatším Číňanem.

Evropa nutí ByteDance ke spolupráci

Statistiky amerického think‑tanku Pew Research Center říkají, že zatímco v březnu 2023, kdy se v USA i v Evropě objevilo velké množství varování před bezpečnostními hrozbami spojenými s touto sociální sítí, polovina americké populace by podpořila její zákaz, tak v létě 2024 to již byla jen necelá třetina.

Některé státy a organizace k různým formám zákazu přistoupily, ovšem TikTok o své místo bojuje.

V Evropské unii si většina členských států včetně Česka vystačí s bezpečnostním varováním a konkrétní regulaci nechala na úvaze jednotlivých subjektů, ať již státních či soukromých. Devět států vydalo plošný zákaz aplikace na služebních zařízeních státních zaměstnanců. Ve Francii není namířen pouze proti TikToku, odstraněny musely být všechny „rekreační aplikace“, tedy i americké, například streamovací služba Netflix či starší sociální síť pro obrazový obsah Instagram.

Instalace TikToku je dále zakázána na všech služebních přístrojích unijních institucí, ByteDance navíc musí plnit požadavky plynoucí z Aktu o digitálních službách. S EU i s členskými státy musí spolupracovat v oblasti potírání ilegálního obsahu, nastavit si a dodržovat vnitřní moderační systémy a zveřejňovat zprávy o transparentnosti.

Z té poslední zpřístupněné v červnu 2024 vyplývá, že čínská společnost zaměstnává 63 osob ovládajících český jazyk, které se zaměřují na moderování závadného obsahu. S českými orgány spolupracovala na prošetřování tří případů, kdy zveřejněný obsah potenciálně naplňoval znaky trestného činu. 

Tento stav se v budoucnu může změnit. Evropská komise v souvislosti se zrušenými prezidentskými volbami v Rumunsku zahájila proti společnosti řízení s cílem zjistit, zda neporušila povinnost zmírňovat systémová rizika spojená s integritou voleb. Ty měly podle jedné z vyšetřovacích teorií nepovoleným způsobem ovlivňovat aktéři s vazbami na Rusko ve prospěch vítězného Călina Georgesca právě prostřednictvím TikToku.

Před volbami se na jeho podporu rozjela masivní koordinovaná kampaň, kterou vedli jak placení influenceři, tak internetoví boti. Podezřelé je, že ve prospěch politika se vyslovilo i 25 tisíc účtů, do té doby neaktivních. TikTok uvedl, že jeden uživatel zaplatil přes síť necelých 400 tisíc dolarů na podporu Georgesca. Ten odmítl spojitost s těmito platbami a nezapočítal je do výdajů na kampaň.

Jedinou evropskou zemí, kde je TikTok zakázán, je Albánie. Premiér Rama vyhlásil k 1. lednu roční stopku užívání v souvislosti s vraždou čtrnáctiletého chlapce vrstevníkem. Spor, který vyústil v násilný čin, vznikl právě na síti. Ke zvýšení ochrany mladistvých mají přispět i vzdělávací programy zaměřené na dopady sociálních sítí. 

Boj o USA, pád v Indii a nečitelná Čína

Leckde mimo Evropu to má TikTok složitější. Ve Spojených státech byl v roce 2024 přijat zákon o ochraně Američanů před aplikacemi ovládanými zahraničními protivníky, který postavil čínské vlastníky před obtížnou volbu. Americkou část sociální sítě musí teď vlastnit tamní subjekt. V opačném případě by na TikTok dopadly tvrdé sankce – stažení aplikace z obchodů a pokuta pět tisíc dolarů za každého amerického uživatele.

Na splnění podmínky měla Čang I‑mingova společnost 270 dní od účinnosti zákona. Lhůta vypršela v polovině ledna a ByteDance zareagoval vypnutím svých serverů. Aplikace byla v USA jeden den nedostupná. Panika mezi 120 miliony uživatelů přiměla jednat nastupujícího prezidenta Donalda Trumpa. TikToku poskytl záruky, že po nástupu do úřadu nebude zákaz ihned vymáhat a prodlouží lhůtu k nalezení řešení. Síť byla poté znovu spuštěna. Paradoxně právě Trump v době svého prvního mandátu neúspěšně prosazoval obdobné omezení.

V posledních dnech zástupci TikToku připustili možnost prodat svá americká aktiva. Hodnota této oddělené části se odhaduje na 50 miliard dolarů. V souvislosti s možnými kupci se skloňují jména Elona Muska či influencera a podnikatele vystupujícího pod přezdívkou MrBeast.

Další velký trh už ByteDance ztratil. Indie, kde aplikace měla v minulosti největší množství uživatelů, se k zákazu uchýlila již v roce 2020, ofi­ciálně kvůli bezpečnosti. Avšak mezinárodní komentátoři hovoří o tom, že šlo spíše o politickou odvetu. Krátce před přijetím zákazu došlo mezi oběma zeměmi k potyčce na sporné himálajské hranici, při které zemřelo dvacet indických vojáků.

Specifickou kapitolou je samotná Čína. Její občané si mohou stáhnout aplikaci Douyin. Na první pohled vypadá stejně jako TikTok, avšak pracuje s jinými vyhledávacími systémy a funkcemi. Nabízí například větší podporu živých přenosů a plateb. Podstatně omezena je přístupnost videí z jiných zemí. Mladším patnácti let umožňuje Douyin připojení k síti maximálně 40 minut denně v rámci boje proti dětské závislosti.