Česká ekonomika neroste, jak by ve skutečnosti mohla. Vedle absence reformy školství, rychlejší výstavby dopravní a energetické infrastruktury či nevyvinutého kapitálového trhu upozorňuje Tomáš Dvořák z poradenské společnosti Oxford Economics ještě na jednu věc – chybí kvalitní dohled ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. „Stačí si vzpomenout, jak to v minulosti vypadalo s telefonními operátory, potravinovými řetězci nebo s maržovou inflací. Konkurenční prostředí je přitom klíčové. Pokud takové oligopoly nekontrolujeme, konkurenční prostředí se vytrácí a tím sami sebe připravujeme o peníze,“ říká.
Největší popularitu vám získal výrok, že Česko je nemocný muž Evropy, který citoval před rokem německý Die Welt. Je jím stále? Proč?
Je i není. Pokud použijeme lékařskou terminologii, loni jsme debatovali o tom, jestli má Česko jen chřipku, ze které se časem samo vyléčí, nebo jestli jde o chronickou nemoc způsobenou strukturálními problémy v ekonomice. Už tehdy bylo zjevné, že jde o kombinaci obojího. Chřipku jsme vyléčili a jsme z nejhoršího venku. Z tohoto pohledu už nemocným mužem Evropy nejsme, což dokládá i to, že příští rok by česká ekonomika měla podle prognóz patřit mezi nejrychleji rostoucí v Evropě.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 90 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později