Pořízení vlastního bydlení v posledních letech podražilo a řada lidí ho považuje za luxus, zejména v Praze. Ty skutečně luxusní byty ale mají vlastní střešní bazény a jejich uživatelé mají v domě k dispozici soukromé fitness centrum, saunu či nonstop recepci. A tomu odpovídá i cena.

Tady je přehled 15 nejdražších bytů prodaných v Praze v uplynulých deseti letech. Drtivou většinu z nejluxusnějších bytů vlastní Češi. Cizinců mezi majiteli naopak v posledních letech ubylo. 

Vůbec nejvyšší částku – 196 milionů korun – zaplatil zájemce za penthouse v jedné z historických budov pražského Starého Města po kompletní rekonstrukci. Ceny prémiových bytů poskytla poradenská společnost Deloitte, jež je dlouhodobě vyhodnocuje na základě dat z prodejů bytů zapsaných v katastru nemovitostí.

„Relativně silná poptávka značně tlačí na cenu a luxus je dnes definovaný spíše velikostí pořizovaných bytů v závislosti na lokalitě a celkové ceně,“ říká Petr Hána, ředitel oddělení nemovitostí a stavebnictví v Deloitte. „Slovo luxusní v průběhu času tak trochu zdevalvovalo.“ 

Liliová 8
Penthouse v Liliové 8 na pražském Starém Městě za 196 milionů korun.
Foto: Coast Capital Partners

Naráží tím na zhoršující se dostupnost vlastnického bydlení v Česku. Za nový byt v Praze dnes lidé platí v průměru 152 tisíc korun za metr čtvereční. Pokud by se mezi luxusní bydlení počítalo horních 10 procent nejdražších bytů prodaných od 1. ledna 2023 do 31. června 2024, tak mezi ně spadnou i transakce v developerských projektech v pražských Pitkovicích či Malešicích a zároveň i rodinných bytů se čtyřmi a pěti pokoji.

Filtr luxusu proto analytici v Deloitte zúžili na top pět procent a minimálně dvě transakce ve stejném domě za dané období. Při stanovených parametrech se prodaly nejdráže byty ve stometrovém věžáku V Tower na Pankrácké pláni – jejich průměrná cena dosáhla 344 tisíc korun za metr čtvereční a celková průměrná suma 118 milionů korun. Hranici tří set tisíc korun na metr kromě „Véčka“ překonal ještě historický dům na Valdštejnském náměstí.

Pozoruhodného zhodnocení dosáhl 500metrový apartmán v projektu Rezidence Kavčí hory. V roce 2017 jej developer prodal za 110 milionů korun, o pět let později změnil vlastníka za téměř 184 milionů korun. 

Rezidence Kavčí hory
Rezidence Kavčí hory
Foto: Shutterstock

Jako v pětihvězdičkovém hotelu

Nejpočetněji je v přehledu historicky nejdražších bytů v Praze zastoupený projekt V Tower, který byl dokončený v roce 2018. Před dvěma lety v něm změnil vlastníka byt za 68 milionů korun, přičemž jeho cena za metr čtvereční vyšla na 487 tisíc korun. Tento bytový dům vedle 130 bytů nabízí penthousy s vlastními střešními bazény, uživatelé domu mají k dispozici soukromé fitness centrum, saunu či nonstop recepci se službami hotelového typu.

„Je to jako bydlet v pětihvězdičkovém hotelu, který vám patří,“ prohlásil Martin Jaroš, developer „Véčka“. Jaroš svého času létal za studiem fungování luxusních bytových domů do newyorského Manhattanu. Pokud jde o standardy, řada koupelen v domě je obložena kamennými, 2,8 metru vysokými a více než metr širokými kamennými deskami dovezenými ze zahraničí.

„Rozhodně se zvýšily nároky na kvalitu provedení a design,“ říká Jan Kolář, generální ředitel Czech Republic Sotheby’s International Realty. „Většina klientů čerpá inspiraci při cestování po světě a standard, který objeví, chtějí následně mít i ve své nemovitosti.“ Zájemci o prémiové bydlení kladou podle Koláře důraz i na energetickou náročnost, způsob vytápění a chlazení. „Hlavním požadavkem však bývá nutnost parkování,“ dodává Kolář, jenž vede českou pobočku původem americké realitní kanceláře Sotheby’s.

I podle Hány je pro lidi důležité parkování a starší zástavba v centrálních částech Prahy, jakými jsou Vinohrady nebo Staré Město, bývá v tomto směru v nevýhodě, pokud developer nevybuduje podzemní parkoviště.

Ojedinělý je v ohledu parkingu Vanguard, projekt rekonstrukce bývalé továrny v pražských Modřanech. Část loftů umožňuje vlastníkům přijet autovýtahem se svým vozem až k prahu bytu. Nedávno se v něm prodal byt za 36 milionů korun, při přepočtu na metr čtvereční za 269 tisíc korun. Objekt nabízí spa a wellness zónu a jeho developer, společnost PSN, aktuálně nabízí poslední byty v sousední novostavbě.

Luxus kupují více starší a muži

Data Deloitte ukazují, že nadpoloviční většina nejdražších bytů se nachází v novostavbách. Zbývající část je ve starších domech, jež prošly zásadní rekonstrukcí nebo renovací. Zápisy z katastru nemovitostí dále odhalily, že byty v Praze kupují v drtivé většině Češi (ve zhruba 94 procentech), což platí i pro luxusní segment. Z hlediska pohlaví mají v top pěti procentech ženy pouze třetinové zastoupení, zatímco u běžných bytů je podíl mužů a žen téměř vyrovnaný. U luxusních bytů také častěji figurují jako vlastníci právnické osoby.

Hána to vysvětluje tím, že si tyto nemovitosti kupují firmy pro své podnikání. Někdy se domluví více osob, založí firmu a na ni koupí byt, který třeba dlouhodobě pronajímají.

Patrný je také rozdíl ve věku kupujících, který má s rostoucí cenovkou vzestupnou tendenci. „Souvisí to s tím, že v ekonomicky aktivním věku si lidé pořizují bydlení pro rodinu, zatímco luxus je spojený s tím, že už si mohou dovolit víc a kupují si prostor,“ komentuje Hána.

Kolář ze Sotheby‘s poukazuje na trend ze zahraničí, kde se naopak snižuje věk kupujících. Zároveň souhlasí s tím, že luxusní bydlení je doménou převážně Čechů. V minulosti přitom více bytů kupovali zájemci z Východu a ti se v posledních letech vytratili.

Kolář považuje za luxusní bydlení takové, které je jedinečné. „Kromě lokality, velikosti nebo standardu zařízení to může zahrnovat i výhled, služby v rámci rezidence nebo genius loci nemovitosti,“ říká s tím, že se to rozhodně nedá definovat cenou.

Víte, proč je nejtěžší vydělat první milion? Řešíte, kam si uložit peníze na delší dobu? Chcete si sáhnout na výnosy, jaké mají majetní lidé? Zajímá vás, jak se má chystat na penzi zaměstnanec a jak živnostník? Vše se dočtete v novém vydání speciálu Rentiér

Rentiér

Související

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.