Výroční zpráva o činnosti Finanční správy (FS) obsahuje jako každoročně cenná data z působení finančních úřadů (FÚ). Z pohledu daňového poradce vybíráme ty nejzajímavější. Doplňujeme praktická doporučení pro podnikatele a management.

Jak často chodí daňové kontroly

V roce 2023 bylo ukončeno 10 656 kontrol, meziročně o 10 % více. V peněžním vyjádření FS doměřila 10,8 mld. Kč, meziročně o 61 % více. Polovina kontrol byla zaměřena na DPH s doměrkem 8,5 mld. Kč.

Jak jednat s neohlášenou návštěvou FÚ?

FÚ se při místním šetření nemusí ohlásit předem. Doporučujeme proto proškolit zaměstnance v oblasti práv daňového subjektu, pravomocí správce daně a nastavit interní postupy tak, aby zaměstnanci poskytli jen nezbytnou součinnost. Ideálně, pokud během jednání s FÚ je osobně přítomen daňový poradce či advokát se specializací na daňový proces.

V případě odmítnutí spolupráce FÚ může uložit pořádkovou pokutu do 50 000 Kč tomu, kdo navzdory předchozímu napomenutí ruší pořádek, neuposlechne pokynu úřední osoby nebo se chová urážlivě k úřední osobě. Zajímavé je, že podle ročenky za celý rok 2023 nebyla udělena žádná pořádková pokuta.

Na co se kontroly zaměřily?

U DPH šlo o řetězové obchody zjištěné na základě kontrolních hlášení, neoprávněný odpočet, chybějící výstupy, nesprávná sazba. U DPPO uznatelnost nákladů, nezahrnutí výnosů, korunové dluhopisy, fiktivní přeprodej reklam a převody nehmotného majetku (obchodní značky, ochranné známky, SW) a následné zpětné licencování mezi spojenými osobami. Fenoménem je nastavení cen po vyčerpání investičních pobídek. Po daňových prázdninách některé subjekty změnily svůj funkčně rizikový profil z plnohodnotného výrobce na práci ve mzdě, což vedlo k nižší ziskovosti a tudíž i daňové povinnosti.

Závazné posouzení převodních cen není využívaný institut. FS obdržela jen 40 žádostí o posouzení. Subjekty se zřejmě obávají předání citlivých informací, resp. nepříznivého posouzení a kontroly za minulá období.

Doporučujeme vytvořit a aktualizovat dokumentaci k převodních cenám (TPD), byť v ČR není povinná. Pokud je TPD kvalitně zpracovaná a spojené osoby podle ní postupují, slouží jako důkazní prostředek v případě daňové kontroly. V praxi vidíme různou úroveň zpracování TPD. Vzhledem k potenciálním doměrkům by cena při výběru zpracovatele neměla být hlavním kritériem.

Vlastník nebo top management si může nechat provést advokátní kanceláří interní daňovou prověrku (due diligence) či „mock inspection“ pro zmapování nejvýznamnějších rizik tak, aby byl připraven na případnou skutečnou kontrolu FÚ.

Trestní řízení

Loni FS předala 1 718 podnětů orgánům činným v trestním řízení s celkovou částkou 4 mld. Kč. Informace o vynesených trestech v ročence chybí.

Jak známo, hranice pro daňovou trestní odpovědnost je nastavena nízko na 100 000 Kč. Méně známým faktem jsou dlouhé promlčecí lhůty, zejména u škod velkého rozsahu nad 10 mil. Kč.

Advokátní kancelář PETERKA & PARTNERS má tým specialistů na daňové litigace i trestní právo. Nicméně, doporučujeme odpovědnosti zaměstnanců, vyvinění, ručení členů statutárních orgánů, účinné lítosti a podobným záležitostem pokud možno předcházet. Základem jsou nastavené interní procesy a průběžné shromažďování podkladů k důležitým rozhodnutím (pokyny, objednávky, maily, předávací protokoly, další dokumenty k prokázání obchodního případu, právní analýza, rada daňového poradce).

Není dobré se nechat ukolébat zákonnými či interními skartačními lhůtami. Doporučujeme prověřit promlčecí lhůty v konkrétním případě (opravné prostředky, ztráty, investiční pobídky) a prověřit interní směrnice a hlavně jejich provádění, zda je možné například dohledat maily k 5 let starému složitému rozhodnutí předchozího vedení. Nebo maily jsou automaticky mazány po 6 měsících? Problém také může nastat u managementu, který po odchodu už nemá přístup k podkladům.

Odvolání bývá často úspěšné

V roce 2023 bylo podáno 4994 odvolání proti rozhodnutí o stanovení daně, primárně DPH (3 575). Z toho 988 bylo vyhověno na prvoinstanční úrovni (autoremedura). Dalším 1749 bylo vyhověno na úrovni Odvolacího FŘ. Statisticky tedy podat odvolání dává smysl. Žalobou k soudu pokračovalo 533 případů.

Příslušenství

FS předepsala úrok z prodlení a penále 9,4 mld. Kč. V řadě případů se vyplatilo podat žádost o prominutí, neboť bylo prominuto příslušenství v objemu 393 mil. Kč.

Úroky z prodlení mohou dosáhnout srovnatelné výše jako doměrek. Doporučujeme proto řešit záležitost bezodkladně. Ve vyjmenovaných případech lze i zpětně dosáhnout úroku z posečkání, který je poloviční ve srovnání s úrokem z prodlení. Kvalitně zpracovaná žádost se může velmi vyplatit.

Automatická výměna informací

Loni ČR obdržela celkem 1,6 mil. záznamů o finančních účtech (CRS/DAC2) od 92 spolupracujících jurisdikcí a odeslala 1,3 mil. záznamů do 85 zemí. Ročenka nezmiňuje počet zkontrolovaných záznamů ani výtěžnost těchto informací

FÚ porovnává záznamy od bank, penzijních fondů, asset managerů či brokerů s přiznáním. Často se jedná o nesprávný daňový domicil nebo o příjmy, které lze snadno vysvětlit. Záznamy totiž obsahují mj. změny konta, včetně osvobozených příjmů, které se neuvádějí do přiznání.

Potenciál pro vytěžení je značný. Do budoucna lze očekávat zacílenou aktivitu FÚ. A to nejen u finančních účtů (DAC2), ale i u dalších formátů automatické výměny jako DAC7 (digitální platformy) a DAC8 (krypto).

Doporučujeme archivovat veškeré podklady k zahraničním příjmům za neprekludovaná období a připravit včas odpověď pro FÚ ve spolupráci s daňovým poradcem.

Mezinárodní spolupráce v oblasti DPH

Výměna informací o dodáních zboží a poskytnutých službách v rámci EU je prováděna elektronicky v rámci VIES (VAT Information Exchange System). V roce 2023 bylo vygenerováno 3 tisíce žádostí o vysvětlení nesouladu. Pokud se nejedná o podvod, nesoulad je často snadno vysvětlený záměnou zboží za službu, nesprávným obdobím nebo typem plnění, které má být deklarováno v jiném řádku přiznání a (ne)zahrnuje se do souhrnného hlášení.

Související