Uzdravování veřejných financí nejde tak rychle, jak by bylo žádoucí. „Přesto je třeba přiznat a i jasně uznat, že přijetím konsolidačního balíčku skutečně došlo ke snižování zadlužení – i když pomalému,“ říká předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Ze strany kabinetu Petra Fialy se podle něj dostalo speciálního bonusu v podobě automatické valorizace obraně, zdravotnictví a školství. „To jsou oblasti, které nikoliv verbálně, ale fakticky říkají, jaké jsou projevené preference současné vlády,“ dodává ekonom.
Současná vláda zvýšila schodek skoro už o bilion korun. Pokud bude rozpočet pro příští rok schválen, znamená to prohloubení dluhu Česka skoro o 1,2 bilionu korun. Je to podle vás, jako šéfa Národní rozpočtové rady, rozpočtová odpovědnost?
První věc: rozhodně nekupuji narativ o porovnávání nárůstu dluhu v absolutní výši, jak ho razí především Lukáš Kovanda (ekonomický publicista – pozn. red.) a pak už jen politici. Podle mě jde o čistě mediální hru. Mě zajímá relativní nárůst zadlužení, tedy relativní hodnoty. Je smutné, že musíme pořád médiím, politikům i některým ekonomům vysvětlovat, že důležitá jsou relativní čísla – konkrétně poměr schodků či celkového dluhu k hrubému domácímu produktu (HDP). Na druhou stranu za sebe i za Národní rozpočtovou radu říkám, že uzdravování veřejných financí nejde tak rychle, jak bychom si přáli a jak by bylo žádoucí. Přesto však vidíme první nesmělé kroky na té cestě.
Jaká důležitá čísla tedy řeknete?
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 90 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později