1. Koncern VW hodlá masově propouštět
Smlouva o zajištění pracovních míst, která bránila propouštění zaměstnanců v německých podnicích Volkswagenu třicet let, přestane platit. Byla uzavřena až do roku 2029, ale koncern ji formálně vypověděl, nyní vyprší za šest měsíců, takže v červenci příštího roku může masové propouštění začít.
Spolu s touto dohodou zrušilo vedení firmy z Wolfsburgu program, který zajišťoval zaměstnávání stážistů, a program zaměstnávání lidí prostřednictvím pracovních agentur. Nyní se chystá dohodnout s odbory a závodní radou na nových pravidlech tak, aby mohla začít platit od poloviny příštího roku.
Vnitropodnikové odbory a odborový svaz IG Metall se proti plánům vedení ohradily. Argumentují, že z provozních důvodů propouštět nelze.
Personální ředitel Gunnar Kilian totiž zdůvodnil soubor opatření snahou najít řešení, jak učinit Volkswagen trvale konkurenceschopným. V blízké budoucnosti může být zcela uzavřen některý německý závod VW.
2. Plán vyslat misi MMF do Moskvy pod palbou
Devět evropských zemí protestuje proti plánovanému obnovení misí Mezinárodního měnového fondu v Rusku. Podle nich by to poškodilo pověst fondu. Česko mezi nimi není.
Po invazi na Ukrajinu v únoru 2022 zastavil MMF s Ruskem každoroční konzultace, které provádí se všemi členy. Po konzultacích online by 1. října měla delegace expertů přiletět do Moskvy.
Silnou nespokojenost s takovými plány vyjádřili společným dopisem ministři financí Litvy, Lotyšska, Estonska, Finska, Švédska, Islandu, Dánska, Norska a Polska.
Signatáři tvrdí, že Kreml poskytne zkreslené údaje a využije misi pro své propagandistické účely.
3. Chorvatsko mělo víc turistů, Čechů ale ne
Do konce srpna navštívilo Chorvatsko 16,9 milionu zahraničních turistů, což je meziroční nárůst o čtyři procenta. Země zaznamenala 89,4 milionu přenocování, o procento víc než loni.
Mezi Čechy zájem o pět procent klesl, i tak země stále patří mezi pět nejvýznamnějších „dodavatelů“ letních dovolenkářů. Do konce prázdnin navštívilo Chorvatsko 677 tisíc turistů z Česka. Za Němci a Rakušany jsou na třetím místě v námořní turistice.
V osmi měsících roku projelo po chorvatských dálnicích více než 53 milionů vozidel (o devět procent víc) a společnost Jadrolinija přepravila 9,6 milionu cestujících a 2,8 milionu vozidel (o 2,4 procenta víc). Vyšší provoz o 21 procent vykazují chorvatská letiště.
4. Vozy Aston Martin budou k dostání v Praze
Britská značka Aston Martin otevře svou prodejnu v Česku. Na českém a slovenském trhu bude její vozy prodávat společnost CarTec Group. Showroom bude v jejím areálu v pražských Strašnicích. Prodejní a poprodejní služby spustí firma začátkem čtvrtého čtvrtletí, nová prodejna a servis budou dokončeny na začátku roku 2025. V blízké budoucnosti přibude výběr prověřených použitých vozů.
CarTec je největším domácím prodejcem vozů BMW a zastupuje zde i Rolls‑Royce. V případě Aston Martinu, o jehož auta je největší zájem v historii, nabídne modely Vantage, DB12, DBX707 i nový Vanquish s motorem V12. Ceny začínají zhruba na pěti milionech korun.
5. Výrobce Titaniku čelí možnosti krachu
Tradiční loďařská firma Harland & Wolff z Belfastu se potýká s problémy – docházejí jí peníze a vede krizová jednání, aby se zachránila před kolapsem.
Výrobce lodí, který se proslavil stavbou ztroskotaného Titaniku, má prostředky jen do konce září. Očekává se, že v nadcházejících týdnech banka Rothschild zváží možnosti, jak postupovat, a není vyloučen zásah britské vlády.
Situace není překvapením, obchodování s akciemi firmy je pozastaveno od července, neboť nezveřejnila audit.