Umět rozpoznat, jak vážné to s člověkem je, když se mu prostě jen udělá špatně, je věcí osobní intuice a znalosti vlastního těla. Tím mnoho moderních lidí neoplývá. Lékař si při prvním kontaktu na takovou prognózu pravděpodobně netroufne. Společnost SeveriDx ano, alespoň u respiračních onemocnění průběh nemoci předpoví.
„Tato informace je naprosto zásadní, jelikož léčba je v raných fázích onemocnění výrazně efektivnější než později. Každá respirační infekce spouští imunitní odpověď organismu. SeveriDx umí poznat neadekvátní odpověď, která vede ke zhoršení zdravotního stavu nebo až ke smrti,“ vysvětluje Michal Pohludka, jenž stojí v čele stejnojmenné společnosti vyvíjející takzvaný biomarker, tedy látku, která opakovatelně ukazuje zejména při využití v medicínském prostředí chorobné stavy či náchylnost k nim. Globálně unikátní projekt zaujal i porotce soutěže Vodafone Nápad roku a dostal se mezi letošní finalisty.
Biomarker je univerzální pro všechny virové respirační infekce. Lze díky němu sledovat, zda léčba funguje či nikoliv, a rychle ji případně změnit.
Projekt popohnaný covidem
Současné diagnostické nástroje, jako jsou například testy či odběry krve, umí lékařům poskytnout jen informaci, jakou má pacient infekci – zda bakteriální nebo virovou. Hovoří se proto o takzvaném testu první linie. Když se v něm ukáže, že pacientovi hrozí závažný průběh rozpoznané nemoci, hned v počátku je podle toho možné nasadit léčbu nebo ho rovnou hospitalizovat. „Každý si dokáže představit, jak by to pomohlo třeba v době pandemie covidu‑19, kdy byla omezená kapacita nemocničních lůžek,“ dodává Pohludka.
Na vytvoření spolehlivého testu první linie pracuje dnes velké množství vědeckých týmů po celém světě. Cílem je, aby mnohem méně lidí končilo na jednotkách intenzivní péče.
Jedním z nich je už zkušený mezinárodní tým vedený Pohludkou a Kateřinou Šolcovou. „Porotce Vodafone Nápad roku přesvědčili. Začali svůj biomarker vyvíjet na základě zájmu lékařů z Fakultní Thomayerovy nemocnice a ověřili si, že o něj bude i komerční zájem u globálních diagnostických a farmaceutických společností,“ říká zakladatel soutěže Vodafone Nápad roku Martin Kešner.
Názory
Události týdne
Téma čísla
- Zbrojařská sezona. Výrobci zbraní a munice trhají rekordy v ziscích
- Zbrojní export roste meziročně o sto procent. Patří do něj i nafukovací makety
Rozhovor
Další témata
- Souboj o čtyři koruny za lahev. Kdo chce zálohy na petky a kdo nikoliv
- Umělá inteligence umí ochránit firmy před korupcí i špatnými smlouvami
- Živnostníkům porostou odvody. Dál si budou pomáhat paušálním daněním
- Firmám se do elektromobilů nechtělo. Přesvědčily je až statisícové dotace
Investice
Technologie
Právo
Lifestyle
Auto
#datavize
Hledání širšího využití
„V počátku pandemie vědci 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy sledovali reakci organismu na infekci covidu‑19 u pacientů se složitým průběhem a našli jednu molekulu, která s ním výrazně koreluje,“ popisuje Pohludka, jak se významný biomarker dostal do středu pozornosti.
Univerzitní pracovníci začali spolupracovat s firmou GeneSpector, kterou spoluzaložil. Díky tomu mohl být dále vyvíjen a testován. „Tak začal příběh SeveriDx,“ popisuje Pohludka. GeneSpector je dnes mateřskou firmou společnosti, kterou založil v roce 2024 speciálně na projekt kolem respiračních chorob.
Biomarker tak postoupil z fáze akademické studie, teď pro něj tým, který za ním stojí, připravuje klinickou zkoušku. V první fázi, která je velmi složitá a finančně nákladná, se musí potvrdit relevance teorie, s níž výzkumníci přicházejí.
„Testy se budou provádět hned na více virových onemocněních, aby biomarker byl univerzální na všechny virové respirační infekce. Jeho využití je však mnohem širší. Díky němu lze sledovat, zda poskytnutá léčba funguje či nikoliv a poměrně rychle ji v případě nutnosti změnit. Zároveň máme data, že tento biomarker umí předpovědět i průběh bakteriálních infekcí, avšak to není nyní předmětem našeho zkoumání, protože na ty existuje poměrně efektivní léčba antibiotiky,“ vysvětluje Pohludka.
Podle Kešnera je hlavní výhodou SeveriDx oproti konkurenci právě to, že v případě úspěchu bude mít k diagnostice pouze jeden biomarker, nikoliv sadu několika. „Jednoduchost a techniky detekce spolu se všemi klinickými aspekty zaujala globální diagnostické společnosti,“ uzavírá.
Samotný test se technologicky neliší od PCR testu na covid‑19. Proto cena může být obdobná, tedy v řádech stokorun, avšak úspory oproti hospitalizaci na JIP jsou enormní.
Firmě SeveriDx byl už udělen patent v ČR a patentové přihlášky podala v USA, Evropě, Austrálii, Číně, Japonsku a Singapuru.
V rukou zkušeného byznysmena
Projekt má šanci i proto, že biochemik Pohludka je již úspěšným zkušeným manažerem a podnikatelem v oboru, který vystudoval. V GeneSpectoru se zaměřuje na výzkum a vývoj nových technologií v molekulární diagnostice. V době koronavirové pandemie jeho PCR testy využívala v Česku každá třetí laboratoř. V letech 2021 až 2023 dosáhl obrat této startupové společnosti 500 milionů korun.
Mimoto Pohludka spoluzaložil i další úspěšný zdravotnický start‑up Macromo. Ten v sobě spojuje genetické testy, data o fyzické aktivitě i aktuální krevní výsledky. Pomocí moderních nástrojů dokáže zjistit, jestli se u člověka rozvinou nemoci jako rakovina, cukrovka, různé choroby ledvin nebo jestli k nim náchylný není. To vše zkombinuje na jedno místo do mobilní aplikace, a člověku tak nabídne rady dřív, než bude mít zapotřebí vyhledat odbornou lékařskou pomoc.