Běžně se globální oteplování dává do souvislosti s oxidem uhličitým, ale významnou roli při ohřívání planety hraje také metan. Podle odborníků je odpovědný až za 30 procent nárůstu teploty. Dosud však chyběl vhodný nástroj pro průběžné a podrobné monitorování úniků tohoto plynu z průmyslových provozů. Ovšem na jaře se na oběžnou dráhu Země dostala nová družice MethaneSAT a na podzim zveřejní první data o velkých únicích metanu z průmyslových podniků.
Jen v prvním roce provozu by podle šéfa mise Stevena Hamburga měla družice získat více údajů o emisích metanu, než kolik jich bylo nashromážděno v dílčích měřeních během posledních padesáti let. Od příštího roku byl měla dodávat kompletní přehled.
Úniky metanu se zatím zjišťovaly leteckým průzkumem, určitá data poskytuje evropská družice Sentinel 5, která se věnuje sledování všech skleníkových plynů. Metan hlídá i satelit GHGSat, ten však vidí jen do vybraných oblastí. Oproti němu má MethaneSAT, který do vesmíru v březnu vynesla kosmická loď Falcon 9 společnosti SpaceX, přinést komplexnější údaje. Budou lépe propojeny s mapami a zdroje znečištění půjde snáz dohledat. „Nasadíme si opravdu kvalitní brýle, které nám umožní podívat se na emise metanu s ostrostí, jakou jsme nikdy předtím neměli,“ těší se Hamburg.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později