Proč takový hlupák vydělává o tolik víc peněz než já? Něco podobného si asi někdy pomyslelo hodně (nejen) chytrých lidí. Mohlo by se zdát, že jde jen o záblesk závisti, ale od určité výše příjmů skutečně hloupější lidé často vydělávají více než ti opravdu chytří. A není to tím, že by hloupějších lidí bylo prostě jen více. Odpověď není vůbec triviální, jak by se mohlo zdát. A přitom sama její znalost je předpokladem k tomu, aby se člověk stal úspěšným.

Už v minulém roce zaujala média studie ze švédské Linköping University tvrdící, že vztah mezi inteligencí a příjmy platí jen do určité výše výdělku. Sociolog Marc Keuschnigg a jeho kolegové provedli výzkum na Švédech, kdy byla použita data z populačních registrů a výsledků testů kognitivních schopností získaných od vojenských branců, které byly prováděny ve věku 18 až 19 let. Zahrnovala pouze muže.

Ze studie pak vyplývá, že obecně vztah mezi výsledkem v testech a mzdou je silný, a platí, že čím chytřejší člověk je, tím vyšší má mzdu. Nicméně od úrovně mzdy nad 5000 eur měsíčně (tedy zhruba 126 tisíc korun) toto pravidlo výrazně slábne, až se u horního jednoho procenta vydělávajících dokonce otáčí. Jinak řečeno: procento lidí s nejvyššími příjmy je často hloupější (tedy ve smyslu, že mají horší výsledky testů) než lidé s příjmy nižšími. 

Pro doplnění: průměrná mzda ve Švédsku byla v roce 2022 v přepočtu zhruba 84 tisíc korun, tedy zmíněná hraniční úroveň mzdy je zhruba o polovinu vyšší. V Česku by po zohlednění růstu mezd odpovídala tato úroveň, od které vztah mezi inteligencí a výplatou slábne, zhruba 71 tisíci korunám. Nicméně mezi nejbohatší procento zaměstnanců patří v Česku lidé s měsíční mzdou nad 170 tisíc korun. Vyplývá to alespoň z dat serveru Platy.cz, který dané informace shromažďuje. Profesí jde pak zpravidla o ředitele.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Chcete vědět, co se děje v české a světové ekonomice? Co si o aktuálních trendech myslí lidé z byznysu, majitelé firem a jejich šéfové? Každý týden v pátek vám naši top autoři přinášejí výběr toho nejlepšího a pohled z byznysové strany. Odebírejte Byznys newsletter.

Chcete dostávat investiční texty do e-mailové schránky?

Přihlaste se pravidelnému odebírání investičního newsletteru Peníze HN, kde naleznete naše původní analýzy, tipy na dobré čtení nebo glosy analytiků.

newsletter Peníze