Pohled na výsledky voleb do Evropského parlamentu vyvolávají pocit, že se vlastně moc nestalo, protože si v něm dosud vládnoucí centristické síly udržely převahu. Jenomže výsledky ve velkých zemích, zejména v Itálii, Francii a částečně i v Německu, ukazují změnu nálady. Politické kyvadlo, které se v posledních dvaceti letech jednoznačně vychýlilo směrem k progresivismu, se začíná pohybovat jinam. Ke konzervativnímu pohledu na svět a možná i k tomu, co se zatím nazývá krajní pravicí.
Liberální elity rozhodující v Evropském parlamentu, Evropské komisi i řadě unijních zemí sebevědomě tvrdily, že zvládnou migraci i zelenou tranzici, zajistí prosperitu, k tomu pomůžou Ukrajině vytlačit ruská vojska za hranice. Jenomže voliči, respektive jejich většina v mnoha unijních zemích, tomu přestali věřit. A to pod tlakem narůstajících potíží udržet si životní úroveň, z obav o vnitřní bezpečnost a zachování tradiční kultury i ze strachu z otevřené války s Moskvou.
Výsledkem je, že se Evropa začíná měnit. Zatím hlavně mentálně. Ukázkou je Itálie, kde si pozici upevnila premiérka Giorgia Meloniová. Ta už je pro Brusel docela přijatelná, ačkoliv stále patří do tábora nacionalistů a populistů a není daleko doba, kdy se připomínal její obdiv k mussoliniovské minulosti. Pravicový radikál Geert Wilders sestavil vládu pro změnu v Nizozemsku.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 60 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později