Milovníkům rulety, blackjacku či pokeru se při zmínce o Spojených státech pravděpodobně vybaví místa jako Las Vegas či Atlantic City. Málokdo by hledal Mekku hazardu uprostřed neprostupných lesů Connecticutu. Navzdory tomu patří resort Foxwoods mezi deset největších kasin na světě.
Na ploše 84 hektarů se nachází více než 300 stolů s živými hrami a přes 3000 herních automatů. Návštěvníkům je k dispozici dvacítka restaurací a přes 2000 hotelových pokojů. O enormní výnosnosti celého podniku například svědčí hrubé příjmy z provozu automatů – za březen 2024 přesáhly částku 32 milionů dolarů.
Foxwoods Resort & Casino patří mezi zhruba pětistovku kasin vlastněných či pronajímaných původními domorodými kmeny. Ty mají podstatné výjimky z jinak přísné americké regulace hazardu. Fenomén těchto podniků se zrodil před 45 lety a na jeho počátku stál nevinný spor o pozemkovou daň.
Právní bitvy s bledými tvářemi
Příběh svébytného podnikání původních obyvatel Ameriky se začal psát v roce 1972 a souvisí s karavanem manželů Bryanových, příslušníků kmene Odžibvejů. Poklidné soužití manželského páru na území indiánské rezervace Leech Lake ve státě Minnesota narušila úřední výzva správy okresu Itasca k zaplacení daně z nemovitosti ve výši necelých 148 dolarů, vzniklé v důsledku dlouhodobého parkování mobilního domu na území rezervace.
Bryanovi byli nenadálým zdaněním pobouřeni. Jednak po nich nikdo za celý jejich život podobnou daň nepožadoval a zároveň byla vyměřená částka mimo jejich finanční možnosti. Rozhodli se proto postup správních orgánů napadnout. U okresního soudu neuspěli a následně ani u Nejvyššího soudu státu. Vytrvalí manželé však nepolevili a věc dostali až před Nejvyšší soud Spojených států.
Ten s odkazem na dřívější rozsudky ve věcech statusu rezervací dovodil, že starší legislativa sice přenesla určité jurisdikční pravomoci na jednotlivé státy, nikoliv však pravomoc daňovou. Podle výroku žádný stát nebyl oprávněn ukládat daňové povinnosti indiánům v rezervacích bez předchozího souhlasu Kongresu. Soud šel zároveň nad rámec posuzované otázky a v rozsudku zpochybnil i pravomoc států právně regulovat rezervace a dění v nich.
Nejvyšší soud zpochybnil právo států regulovat dění v indiánských rezervacích, čímž otevřel dveře hernám a kasinům.
Po přelomovém rozhodnutí začaly některé podnikavé indiánské kmeny využívat toho, že nad územím rezervací zákon de facto zavřel oči. Kmen Seminolů v roce 1979 otevřel na území své floridské rezervace hernu binga, ve které se i přes odpor bezmocných úřadů hrálo o vysoké částky.
Výdělečný projekt inspiroval další kmeny a v osmdesátých letech se začaly podobné herny objevovat po celé zemi. Divoká kasina začala být zásadním problémem. Na jedné straně stály oprávněné stížnosti majitelů přísně regulovaných obdobných podniků, neboť je indiáni začali vytlačovat z trhu. Zároveň rostla obava z nárůstu organizovaného zločinu. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se sice pokoušel herny infiltrovat, ale vlivem kmenové provázanosti majitelů a zaměstnanců nebyl příliš úspěšný.
Přelom osmdesátých a devadesátých let se nesl ve znamení složitých soudních sporů mezi majiteli kasin a orgány jednotlivých států, které se snažily alespoň částečně oslabit dřívější rozhodnutí. Soudní orgány se však opakovaně vyslovovaly ve prospěch indiánské suverenity. Rozhodnutím ve věci Kalifornie versus kmen Cabazon bylo dokonce dovozeno, že regulace hazardu na území rezervací je přímo zakázána. Začalo být jasné, že situaci může změnit pouze legislativní zásah federální vlády.
Státem požehnaný hazard na území předků
Pravidla pro gambling v rezervacích přinesl Indian Gaming Regulatory Act přijatý Reaganovou administrativou v roce 1988. Předpis rozdělil hry do tří kategorií s různou mírou regulace. Takřka neřešeny zůstaly tradiční indiánské hry a soutěže související s kmenovou kulturou. Přísněji bylo upraveno bingo a karetní hry s rovnocenným postavením hráčů bez bankéře. Nejvíce regulovány pak byly výherní automaty, ruleta, blackjack a další hry typické pro kasina. Ty smí být v rezervaci provozovány, pouze když nejsou zakázány ve státě, na jehož území se nacházejí.
Zákon rovněž zakotvil vyšetřovací pravomoc orgánů FBI v indiánských teritoriích. Jednotlivé státy dále získaly možnost profitovat z úspěchu zdejšího hazardního byznysu. Kasina nadále zůstala osvobozena od daní, avšak státům bylo umožněno poskytovat těmto provozům herní exkluzivitu výměnou za poplatky odpovídající určenému procentu z jejich obratu. Uzákoněna byla rovněž možnost pronajmout území rezervace externímu podnikateli výměnou za podíl na zisku kasina pro daný kmen.
Předpis vzbudil mezi některými kmeny nevoli a byl mnohokrát soudně napaden, prozatím však bezúspěšně. Jeho přijetí ale mělo i opačný efekt. Kasina vystoupila z šedé zóny zákona, stala se regulérním byznysem a jejich počet raketově narostl.
V současnosti představují prosperující a rostoucí byznys. Výroční zpráva Národní komise pro indiánské hazardní hry za rok 2022 uvádí souhrnný hrubý zisk ze všech heren necelých 41 miliard dolarů. Ze statistiky rovněž vyplývá, že v předloňském roce bylo v provozu přes 500 kasin ve 29 státech USA. Vlastnická struktura těchto podniků je poměrně pestrá. Alespoň jednu hernu má téměř polovina z 574 federálně uznaných indiánských kmenů.